Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

31 λεπτά πριν, kan62 said:

Γιατί να πληρώνει ο ιδιοκτήτης πρόστιμα για τις αμαρτίες άλλων ;

 

Αν έχω καταλάβει καλά τη διαδικασία και την ανασύσταση οι ιδιοκτήτες θα την πληρώσουν. Μου είπαν στη ΥΔΟΜ θέλουν νεα αποτύπωση και αν έχουμε βρει σχέδια απο πουθενα αλλού. (Συμβολαιογράφους, άλλους ιδιοκτητες κλπ). Κάνω λάθος;

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι αλλά βλέπω ότι έχει καταλήξει αποδεκτή λύση να φταίει η ΥΔΟΜ για τη απώλεια και να πληρώνει ο διοκτήτης. Και μάλιστα πολλά.

Καταλήγω πάντως ότι η ερμηνεία η δική μου είναι λάθος. Οτι δηλαδή σύμφωνα με το παρακάτω και την τροπολογία που ανέφερα μπορώ να εκδόσω ΗΤΚ και πιστοποιητικο πληρότητας.

3 ώρες πριν, CivilNikolas said:

Ν.4495/17
Αρ. 54 παρ. 1α
Σε περίπτωση που η οικοδομική άδεια και τα στοιχεία που την συνοδεύουν δεν ανευρίσκονται στα αρχεία της οικείας υπηρεσίας, αντί γι’ αυτά υποβάλλεται βεβαίωση απώλειας από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως έλεγε και το σύνθημα σε μια κολώνα στο κτίριο Γκίνη:
"να γίνουν όλα νόστιμη κομπόστα, νόμος είναι το δίκαιο του Κώστα"

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CivilNikolas said:

Αν έχω καταλάβει καλά τη διαδικασία και την ανασύσταση οι ιδιοκτήτες θα την πληρώσουν. Μου είπαν στη ΥΔΟΜ θέλουν νεα αποτύπωση και αν έχουμε βρει σχέδια απο πουθενα αλλού. (Συμβολαιογράφους, άλλους ιδιοκτητες κλπ). Κάνω λάθος;

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι αλλά βλέπω ότι έχει καταλήξει αποδεκτή λύση να φταίει η ΥΔΟΜ για τη απώλεια και να πληρώνει ο διοκτήτης. Και μάλιστα πολλά.

Καταλήγω πάντως ότι η ερμηνεία η δική μου είναι λάθος. Οτι δηλαδή σύμφωνα με το παρακάτω και την τροπολογία που ανέφερα μπορώ να εκδόσω ΗΤΚ και πιστοποιητικο πληρότητας.

 

Θα στην δώσουν την βεβαίωση όμως εύκολα?Επίσης δεν είναι το πρόβλημα μονο η ταυτότητα όπως είπαμε αλλά και όλα τα προηγούμενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2022 at 5:57 ΜΜ, dimitris GM said:

mkmhouse said:

"σε κτίσματα, χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας (με χρησικτησία-Ε9)

ΥΓ, σε επαρχίες στην Κρήτη, είναι σύνηθες το παραπάνω πρόβλημα.."

α] χρησικτησια σε αυτοτελη κτισματα, δυσκολα περναει και μονον εάν εχει γινει συσταση ΟΙ.

β] Επι  αδομητων ή "γηπεδων"   με καποια κτισματα,   ως προς  την δηλωση στο ΕΚ εκ χρησικτησιας,   αυτη γινεται δεκτη στο κτηματολογιο, με τις γνωστες ΥΔ δυο μαρτυρων..

Καποια προβληματα  εχουν υπαρξει με τις  χρησικτησιες με  κατατμησεις επι κληρων..ως προς την ερμηνεια του αρθρου 37 του ν. 4061..

Αυτες λυθηκαν νομοθετικα με μερικη τροποποιηση του νομου "μονον για τους κληρους στο Τυμπακι...."

Στην επομενη τροποποιηση, καποιος θα θυμηθει να το επεκτεινει σε ολη την χωρα...

Ως προς την ΗΛΤΑ, συμφωνω απολυτως με τους προβληματισμους που θετει ο παυλος

"Έχουμε πει και προτείνει πολλές φορές μέσω του φόρουμ, ότι η ΗΤΚ πρέπει να "παγώσει" για όσο χρόνο χρειαστεί μέχρι αφενός να διευκρινιστούν τα πάντα, αφετέρου να υπάρξει πλήρης ψηφιοποίηση απαιτούμενων δικαιολογητικών από τις υπηρεσίες τα οποία θα παρέχονται σε μας τους μηχανικούς ατελώς και μέσω ηλεκτρονικής διασύνδεσης."

 

είναι ένα θέμα ειδικά γιά τα αδόμητα . μπορούμε να αναρτήσουμε  την λεγόμενη "ένορκη" που χρησιμοποιήθηκε στη κτηματογράφηση??μιας και υπάρχει ενα θέμα επείγοντος ?

Link to comment
Share on other sites

δεν λες τι "επειγον θεμα" εχεις...

Μαλλον εννοεις οτι στο ΕΚ δηλωσες "γεωτεμαχιο" απο χρησικτησια

 Σε ποιο σταδιο ειναι η διαδικασια κτηματογραφησης;

[χτες συζητουσαμε παρομοιο θεμα, οπου ειχε γινει δεκτη μια σχετικη περιπτωση χρησικτησιας]

https://www.michanikos.gr/forums/topic/36689-χρησικτησία/page/7/#comment-1144660

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Elounda said:

Θα στην δώσουν την βεβαίωση όμως εύκολα?Επίσης δεν είναι το πρόβλημα μονο η ταυτότητα όπως είπαμε αλλά και όλα τα προηγούμενα

Τη βεβαίωση oti δε βρέθηκε ο φάκελος στο αρχειο της ΥΔΟΜ την έχω ήδη στα χέρια μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, όταν είχε πρωτοβγεί η πλατφόρμα της ΗΤΚ ξεκίνησα να καταχωρήσω την ιδιοκτησία μου για να εξοικειωθώ με την εφαρμογή, όμως είχα πολλές απορίες και την παράτησα. Τώρα λοιπόν που είμαι πιο έτοιμος και ενημερωμένος, θέλω να την ολοκληρώσω. Όμως ενώ βλέπω την καταχώρηση του γηπέδου μου στο Μητρώο Ταυτότητας Κτιρίου με κατάσταση καταχώρησης "υποβλήθηκε", όταν πάω στις υποθέσεις μου δεν βλέπω τίποτα, είναι κενό. Γνωρίζει κανείς τι λάθος έχω κάνει και πως προχωράω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.