Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ορθό θα είναι να αναγράφονται όλα τα υφιστάμενα κτίσματα ανεξαρτήτως χρήσης.

Όσο για τις Χρήσεις ,  το manual γράφει :
Στην καρτέλα αυτή, από τον πίνακα «Είδος χρήσης» επιλέγονται οι χρήσεις, όπως αναφέρονται στον κτιριοδομικό κανονισμό, που αντιστοιχούν σε κάθε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , προσπαθώ να κάνω την 1η μου ΗΤΚ για μονοκατοικία κι έχω τις εξής απορίες...από σχέδια έχω κατόψεις, όψεις τομές, υδραυλική μελέτη και στατικά. Μου λείπει η ηλεκτρολογική μελέτη...πρέπει να κάνω αίτημα στην πολεοδομία να την πάρω να την ανεβάσω? Επίσης έχω κάνει τακτοποίηση για αλλαγές στα ανοίγματα και στους εξώστες κατηγορίας 3...χωρίς να έχω κάνει νέες κατόψεις και όψεις...υπάρχει υποχρέωση να τις κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aneko said:

Καλημέρα .... μπορεί κάποιοςνα βοηθήσει?

Έχω 2 οικόπεδα όπου........

το 1ο οικόπεδο έχει εμβαδό 700τμ και είναι ιδιοκτησίας του Α ως επικαρπωτή και του Β ως ψιλού κύριου και

το 2ο οικόπεδο έχει εμβαδό 500τμ και είναι ιδιοκτησίας του Β με πλήρη κυριότητα.

Το 1985 εκδόθηκε οικοδ. άδεια στο σύνολο του οικοπέδου των 1200τμ των 2 οικοπέδων όπως φαίνεται στο τοπογραφικό αδείας,  από τον ιδιοκτήτη Β (ψιλός κύριος στο ένα οικόπεδο και πλήρης κύριος στο άλλο) και ανεγέρθηκε 2οροφη μονοκατοικία με υπόγειο.

Πως θα περαστούν τα οικόπεδα στο σύστημα της Ηλ. Ταυτ. Κτιρίου!!!!........

1) ως ενιαίο ....μια δήλωση ΗΤΚ???.... με το συνολικό οικόπεδο και αναγραφή στα σχόλια των 2 συμβολαίων

ή 2) δυο δηλώσεις ΗΤΚ ξεχωριστά για το κάθε οικόπεδο??? με το κτίριο εδώ τότε τι γίνεται ???

σημείωση: Στην πρόσφατη  προανάρτηση του κτηματολογίου φαίνεται πως δηλώθηκαν 2 οικόπεδα και στο Ε9 του ιδιοκτήτη είναι επίσης δηλωμένα ως 2 οικοπεδα

Στην αρχική του μορφή, ο οδηγός στο πεδίο της επιφάνειας είχε το παρακάτω σχόλιο: Επιφάνεια του οικοπέδου/γηπέδου σε τ.μ.. Αν υπάρχει διαφορά μεταξύ τίτλου και νέας αποτύπωσης εντός αποδεκτής απόκλισης όπως ορίζεται από το νόμο, επιλέγεται το εμβαδόν της αποτύπωσης. Τώρα έχει αφαιρεθεί. Πάντως συμφωνώ πως η άδεια κακώς εκδόθηκε, έχει όμως το τεκμήριο της νομιμότητας και δεν είναι δουλειά μας να αναδείξουμε τέτοια θέματα. 

Με τη φιλοσοφία της ΗΤ πάντως νομίζω πως πρέπει να γίνει μια καταχώρηση και στο πεδίο «Διαίρεση Οικοπέδου/Γηπέδου» να τεθεί «άλλο» και να δοθούν οι ανάλογες εξηγήσεις στο πεδίο των παρατηρήσεων (δύο ΚΑΕΚ κτλ). Αυτό γιατί είναι ο μόνος τρόπος να ανεβάσεις φάκελο αδείας/ρυθμίσεις κτλ. Στην περίπτωση που κάνεις δύο, οι μελλοντικές πράξεις που θα εκδοθούν στο κτίριο, ποια ταυτότητα θα ενημερώσουν; 
 

Link to comment
Share on other sites

@Roukat το σύστημα της ΗΤ "προχωράει" ζητώντας κατ' ελάχιστο ανέβασμα κάτοψης και εντύπου ΟΑ/πράξης τακτοποίησης. Όμως η λογική είναι να ανέβουν όσο το δυνατόν περισσότερα και πληρέστερα αρχεία ώστε να περιγράφεται η τωρινή κατάσταση του κτιρίου/οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δεν απαιτείται να ανέβουν τεύχη στατικής-ηλεκτρολογικής μελέτης κλπ. Στο προκείμενο: ναι θα έψαχνα σχέδια ΗΜ ώστε να τα ανεβάσω μιας και δεν είναι κάτι δύσκολο και ναι θα έκανα καινούρια κάτοψη (το μίνιμουμ) ώστε να φαίνεται η υφιστάμενη κατάσταση μετά την τακτοποίηση ανοιγμάτων/εξωστών. Να το πούμε και από άποψη βαρύτητας: αν δεν βρεις σχέδια ΗΜ της άδειας δεν θα σου πει και κανείς τίποτα, αλλά καινούρια κάτοψη αφού έχει γίνει τακτοποίηση πρέπει να γίνει γιατί υπάρχουν σημαντικές κτιριοδομικές αλλαγές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannisΤο ερώτημα που προκύπτει σε αυτή την περίπτωση είναι πως θα συνδεθεί η κάτοψη αποτύπωσης με την τακτοποίηση, καθώς αυτή αφενός έγινε σε προγενέστερο χρόνο, αφετέρου στην κατηγορία 3 δεν απαιτείτο κανένα σχέδιο. Αν θα γίνει συμβόλαιο μεταβίβασης, με ποια κάτοψη θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση δεν υπάρχει. Άποψη μου είναι πως η σύνδεση μπορεί να γίνει με σωστή μνεία στην τεχνική περιγραφή της ΗΤ. Καταλαβαίνω πως είναι ένα θέμα που ενδεχομένως να έχει (νομικά) κενά, αλλά φαντάζομαι πως αφού έτσι έχει η κατάσταση και τα συμβόλαια δεν σταματούν θα πρέπει με κάποιον τρόπο οι μηχανικοί να αντιμετωπίσουμε τα θέματα. Στο συμβόλαιο θα έβαζα την κάτοψη που δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση. Προσωπική άποψη πάντα.

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ διότι έτσι όπως είναι τα πράγματα, μας οδηγούν προς την κατεύθυνση ενημέρωσης οικοδομικής άδειας, όπως για τις διαφορετικές διαρρυθμίσεις οι οποίες δεν είχαν υποχρέωση υπαγωγής (δεν θεωρούνταν αυθαίρετες κατά τους αυθαιρετονόμους),  με την προσθήκη που έγινε στον 4495 , να υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να ενημερώσει την Ο.Α προ σύνταξης ΗΤΚ. 

Συμφωνώ βεβαίως στο πνεύμα της απάντησής σου, αλλά εικάζω ότι οι συμβολαιογράφοι θα ζητήσουν είτε σχέδιο κάτοψης Ο.Α, ή τακτοποίησης για να προβούν σε συμβόλαιο. Αν τυχόν  έμπαινες στο φόρουμ τα προηγούμενα 10 χρόνια ίσως να είχες δει συζητήσεις στις οποίες προτείναμε τότε να μπαίνουν κατόψεις με την υφιστάμενη κατάσταση στην τακτοποίηση, ακόμη και αν δεν υπήρχε η υποχρέωση προκειμένου να καλύψουμε μελλοντικές ανάγκες δικαιοπραξιών. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με τη συμβολαιογράφο που μίλησα μου είπε να κάνω τη νέα κάτοψη και να γράφω πάνω σε αυτή δήλωση ότι συνοδεύει το πιστοποιητικό πληρότητας ταυτότητας κτιρίου σύμφωνα με το τάδε άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαφωνώ με την συμβ/φο προσωπικά, είμαι της άποψης ότι η ενημερωμένη κάτοψη πρέπει να προκύπτει από κάποια διοικητική πράξη ήτοι ενημέρωση της ο.α. (άρθρο 42, ν.4495) και όχι να μπαίνει έτσι "χύμα" μία κάτοψη υπογεγραμμένη απλά από εμάς.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.