Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεζονέτα που χωρίστηκε σε διαμερίσματα.


Recommended Posts

"τυπικα" και  ουσιαστικα,  δεν το θεωρω ΔΔ.

Δεν αλλαξε τπτ απο το περιγραμμα του διαμερισματος,   σε  καθε όροφο..

Μονον η σκαλα και η τρυπα, αλλα αυτα δεν επηρεασαν το περιγραμμα.

Αντιστροφα, εάν εκανες μια συνενωση με αυθαιρετη τρυπα σκαλα

παλι δενβ θα δηλωνες  ΔΔ

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"τυπικα" και  ουσιαστικα,  δεν το θεωρω ΔΔ.

Δεν αλλαξε τπτ απο το περιγραμμα του διαμερισματος,   σε  καθε όροφο..

Μονον η σκαλα και η τρυπα, αλλα αυτα δεν επηρεασαν το περιγραμμα.

Αντιστροφα, εάν εκανες μια συνενωση με αυθαιρετη τρυπα σκαλα

παλι δενβ θα δηλωνες  ΔΔ

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

Έστω και έτσι, προκύπτει από κάπου ότι είναι υπέρβαση Δόμησης/Κάλυψης/Ύψους/Χρήσης για να ΜΗ δώσω Βεβαίωση Μηχανικού (χωρίς ρύθμιση);

Link to comment
Share on other sites

προκυπτει οτι:

 εκανες αυθαιρετο διαχωρισμο με   καταργηση της  σκαλας και κλεισιμο της τρύπας και εκανες δυο ανεξαρτητες ΟΙ.

Αυτο πρεπει να τακτοποιηθεί.

Μετα γινεται τροποποιηση της συστασης για να παρει καθε διαμερισμα τα δικα του χιλιοστα

[στην ουσια θα μοιρασθουν μεταξυ τους τα αρχικα χιλιοστα της μεζονετας]

και μετα η μεταβιβαση.

Η βεβαιωση θα αφορα την τακτοποιηση αυτων που εκανες αυθαιρετα, ανα διαμερισμα.

συζητησε τα με τον συμβ/φο σου.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Occultist said:

..για να ΜΗ δώσω Βεβαίωση Μηχανικού (χωρίς ρύθμιση);

αν έχεις κατά νου να δώσεις βεβαίωση για το 1/2 της ιδιοκτησίας (με βάση τους τίτλους) ναι υπάρχει πρόβλημα.... 

και προσωπικά και εγώ δεν θα έδινα βεβαίωση χωρίς υπαγωγή τακτοποίησης των όποιων διαφορών με τα σχέδια της Άδειας.

Πιο καλά να έχει "αγωνία" ο εργοδότης σου σήμερα παρά τα πολλά επόμενα χρόνια εσύ. Αλλά εσύ έχεις όλα τα δεδομένα μπροστά σου εσύ θα κρίνεις και θα αποφασίσεις αν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο ερμηνείας πνευμάτων τι θα γίνει αν και όταν .... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

αν έχεις κατά νου να δώσεις βεβαίωση για το 1/2 της ιδιοκτησίας (με βάση τους τίτλους) ναι υπάρχει πρόβλημα.... 

και προσωπικά και εγώ δεν θα έδινα βεβαίωση χωρίς υπαγωγή τακτοποίησης των όποιων διαφορών με τα σχέδια της Άδειας.

Πιο καλά να έχει "αγωνία" ο εργοδότης σου σήμερα παρά τα πολλά επόμενα χρόνια εσύ. Αλλά εσύ έχεις όλα τα δεδομένα μπροστά σου εσύ θα κρίνεις και θα αποφασίσεις αν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο ερμηνείας πνευμάτων τι θα γίνει αν και όταν .... 

Ο διαχωρισμός της Μεζονέτας σε δύο διαμερίσματα, ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο, ρυθμίζεται βάσει Αναλυτικού;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Occultist said:

Ο διαχωρισμός της Μεζονέτας σε δύο διαμερίσματα, ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο,...

διαμερισμάτωση 

(απλά είναι σπάνιο έως σπανιότατο σκέτο νέτο μόνο αυτό. Αν το βρεις ενημέρωσε να μπει στα βραβεία Γκίνες)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με την παραπάνω άποψη, στα προηγούμενα να προσθέσω ότι υπέρβαση δόμησης μπορεί να υπάρχει, ορισμένες φορές υπό συνθήκες η σκάλα (και το "φανάρι") δεν μετρούσαν στην δόμηση στον όροφο, αν η "τρύπα" όμως έχει κλείσει θα πρέπει να μπει (από μακριά τώρα, χωρίς να βλέπω τα επιμέρους.-)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έβαζα διαμερισμάτωση αλλά λοιπές παραβάσεις σε ότι εργασίες έγιναν. Δηλαδή

1. Κλείσιμο οπής σκάλας

2. Πιθανό άνοιγμα πόρτας εισόδου στον επάνω όροφο

3. Πιθανό κλιμακοστάσιο προς τον επάνω όροφο.

4. Πιθανές άλλες παραβάσεις αναλυτικού ή κατηγορίας 3

Μετά την τακτοποίηση, αν απαιτείται, θα γίνει σύσταση οριζοντίων ή τροποποίηση της τυχόν ήδη υπάρχουσας ώστε να είναι όλα τακτοποιημένα....

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορεί να εκδοθεί Βεβαίωση 4495. Για να το αντιμετωπίσεις σωστά θα πρέπει πρωτίστως να δεις αν στο ακίνητο υφίσταται ΣΟΙ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.