Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

On 15/4/2022 at 9:17 ΠΜ, Elyros said:

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είμαι ο επιβλέπων. Στην άδεια έχω υπογράψει το τοπογραφικό. Θα συνδέσω τον επιβλέπων με την Ταυτότητα Κτιρίου ώστε να ανεβάσει αυτός τις μελέτες της άδειας.

Θα μπορούσα να τα κάνω όλα εγώ; Και σε τυχόν αναθεωρήσεις της άδειας;

Ναι, μπορείς να τα κάνεις όλα εσύ, σ' αυτή τη φάση. Όταν υλοποιηθεί το έργο θα ενημερώσει την ταυτότητα υποχρεωτικά ο επιβλέπων μηχανικός. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

θα ήθελα την γνώμη σας, σε αδόμητο οικόπεδο εκτός σχεδίου με μάντρα ξερολιθιάς προ του 55 θέλω να εκδώσω ΗΤΚ, έχω το δικαίωμα ή πρέπει να δηλώσω ότι είναι δομημένο, βάση της εξήγησης?
Αδόμητο χαρακτηρίζεται οικόπεδο ή γήπεδο, εφόσον δεν υφίσταται σε αυτό κατασκευή που προϋποθέτει την έκδοση πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών

για τις οποίες βέβαια δεν είχε βγει άδεια..

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι εννοεις.... ξερολιθια περιφραξης γηπεδου, ύψους δεν λες.

 ειναι προ 55, νομιμη.

Θα την γραψεις.

η "γενικη" σκεψη ειναι οτι

Αν αυριο πεσει ενα τμημα  και χρειαστει επισκευη ή αντικασταση

θα πρεπει να εκδοσεις σχετικη αδεια ειτε με ΕΕΔΜΚ του 30/κα' ειτε κανονικη λογω υψους

και να ενημερωσεις την μεταβολη.

Αρα πρεπει να υπαρχει.

[γνωμη μου]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GMύψος κάτω από 1μ και περιφράσει το οικόπεδο ναι και έχει και κάποιες ξερολιθιές ψηλότερες από 1,5 γιατί δημιουργούνται πατάρια μέσα στο οικόπεδο και λειτουργούν σαν αντιστήριξη.

άρα δομημένο?

WhatsApp Image 2022-04-21 at 11.46.33 PM.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, patty said:

 

 σε αδόμητο οικόπεδο εκτός σχεδίου με μάντρα ξερολιθιάς προ του 55 θέλω να εκδώσω ΗΤΚ, έχω το δικαίωμα ή πρέπει να δηλώσω ότι είναι δομημένο, βάση της εξήγησης?
Αδόμητο χαρακτηρίζεται οικόπεδο ή γήπεδο, εφόσον δεν υφίσταται σε αυτό κατασκευή που προϋποθέτει την έκδοση πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών

για τις οποίες βέβαια δεν είχε βγει άδεια..

Αν βγάλεις άκρη πες το και σε μας. Δες μια σχετική συζήτηση που γίνεται και εδώ. Ο παραλογισμός της ΗΤΚ έχει ήδη ξεκινήσει.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 μίλησα με το ΤΕΕ και η απάντηση ήταν από δύο διαφορετικούς συναδέλφους ότι επειδή η ξερολιθιά δεν έχει συνδετικό υλικό και προυπάρχει του 55, θεωρείται νόμιμη, άρα αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 82 ν 4495,

α] υφιστανται προ 1955. [δεν λεει μην τα γραφετε]

για περιτοίχηση, ο 4495 οριζει οτι...                                                                    

κα) απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό γηπέδων σε εκτός
σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης."

Επομενως, ζηταει υλικα "ξερολιθιας" σε συνδυασμο με το υψος.

Αυτη η ανωτερω  απαντηση:

"επειδή η ξερολιθιά δεν έχει συνδετικό υλικό και προυπάρχει του 55, θεωρείται νόμιμη, άρα αδόμητο",

δεν ειναι σωστη, διοτι συνδυαζει, αυθαιρετως, το υλικο με το προ 55 και δξ πού βασιζεται και το χαρακτηριζει και "αδομητο"

 δλδ

- αν ηταν ενας τοιχος προ 55, ενισχυμενος  με καποια συνδετηρια υλικα της εποχης εκεινης [χωμα με αχυρα...] ...δεν θα ηταν νομιμος;;;

ή,  αν ηταν μετα 55,  με κροκαλες και αγκωναρια χωρις άλλα υλικα, τι θα εγραφες ;

ή αν ειχες ενα κτισμα "προ 55" ...θα θεωρουσαν το γηπεδο "αδομητο';;;;

Ως προς τις ξερολιθιές σου [περιμετρικα ή εντος του γηπεδου]

για να μην μετρας υψη και πού ειναι πανω απο 1μ. και πού ειναι  κατω,

 [εκτος αν θες μπεις μεσ' στα τσαλιά και τα πουρναρια... και να μετρησεις τα υψη των διαμορφωσεων, πού ειναι πανω απο 80 εκ. και πού ειναι κατω, με την παρ. ζ' του αρθρου 30]

τα αναφερεις ολα σαν νομιμα προ 55.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν προϋπάρχει του '55 είναι νομίμως υφιστάμενο, τελεία.
Αυτό με το συνδετικό υλικό το θυμάμαι και πριν τους αυθαιρετονόμους (4014 κ έπειτα), πρέπει να είναι κάποιο φετίχ του νομοθέτη μην τυχόν ξεφύγει κανένα ένσημο οικοδόμου από το ΙΚΑ (εδώ γελάμε σπαρταριστά!).

Για το αδόμητο και δομημένο, πλέον περιμένουμε εξηγήσεις....

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι να πρωτοσχολιάσουμε...Ήταν αναμενόμενο ότι με την έναρξη υποχρεωτικής εφαρμογής της ΗΤΚ θα χαθεί η μπάλα, από τις εκατοντάδες ερωτήσεις σε ένα ασαφές πλαίσιο. Η συνάδελφος πήρε απλώς απόψεις από κάποιους στο ΤΕΕ τελείως ανεπίσημα. Τα προ 55 είναι γνωστό εδώ και 10 χρόνια ότι μέσω των αυθαιρετονόμων εξαιρούνται από την υποχρέωση δήλωσης τακτοποίησης και μεταβιβάζονται. Η ΗΤΚ το λογικό είναι να ζητάει μόνο κάτοψη (αποτύπωση) και τίποτα παραπάνω. Τώρα θα μου πείτε, λογική και ΗΤΚ (έτσι όπως είναι μέχρι στιγμής) συμβαδίζουν;

Η όλη κατάσταση, θυμίζει έντονα την εποχή έναρξης του 4014 που μέχρι και τις κληματαριές τακτοποίησαν κάποιοι και οι ιδιοκτήτες τραβούσαν τα μαλλιά τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.