Μετάβαση στο περιεχόμενο

Cadware - 3ds Max Design 2009


Recommended Posts

Δουλεύοντας πολλά χρόνια και Cadware και MAX, μπορώ να πω τα εξής:

Ο φωτορεαλισμός στο Cadware μπορεί να σε φτάσει σε πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα που θα ήταν αποδεκτά από το 90% των μηχανικών. Γίνεται σχετικά εύκολα και γρήγορα χωρίς να χρειάζεται να μάθεις πολλά νεα πράγματα...

..Η επιλογή είναι δική σου.

 

Ο φωτορεαλισμός του Cadware είναι καλύτερος από αυτόν του τέκτονα?

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτορεαλισμός του Cadware είναι καλύτερος από αυτόν του τέκτονα?

Δεν μπορείς να μιλάς για φωτορεαλισμό σε κανένα απο τα δύο. Παράγουν πολύ τυποποιημένες εικόνες που είναι πολύ δύσκολο να χαρακτηριστούν φωτορεαλιστικές.

 

Αντι αυτού μπορούμε να μιλάμε για απλή εικονοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ petsagouris, διαφωνώ απόλυτα με την άποψή σου.

 

Έχω ξανακούσει μερικές φορές αυτήν την άποψη και όλες προέρχονταν από άτομα ημιμαθή, δηλ. από άτομα που δεν ξέρουν πολύ καλά κάποια προγράμματα, αλλά νομίζουν ότι τα ξέρουν επειδή έχουν παίξει μαζί τους λίγες ώρες.

 

Έχω δει και έχω κάνει φωτορεαλισμούς με AuroCAD ή με AutoCAD-CADware που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει αν προέρχονται απο AutoCAD, απο Max ή από Max Design. Για τον Τέκτονα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν ξέρω το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε vpapa

 

μας λες οτι το autocad κανει φωτορεαλισμο.

 

μας λες οτι κανεις φωτορεαλισμο με autocad και cadware που κανεις δεν καταλαβαινει αν προερχονται απο max ή οχι.

 

και μας λες και οτι όποιος λεει το αντιθετο, ειναι και ημιμαθης.

 

να σου απαντησω λοιπον εγω.

 

πρωτον, λιγο αυτοσυγκρατηση σε ενα δημοσιο φορουμ οταν απευθυνεσαι σε συναδελφους δεν θα εβλαπτε. όχι τίποτε άλλο, αλλα μας διαβαζουν και ιδιωτες και καλό είναι να μην δίνουμε δικαιωματα. Επίσης σαν φιλικη συμβουλη θα σου ελεγα να σκεφτεσαι πριν γραψεις, αν αυτο που γραφεις θα το ελεγες ποτε αυτοπροσωπως στον συναδελφο. Πολύ φιλικά στα λέω αυτά, μην τα παρεξηγήσεις.

 

δεύτερον, τολμω να πω πως για να υποστηριζεις αυτα που γραφεις, μάλλον δεν εχεις δει ή δεν έχεις κάνει ποτέ σου πραγματικο φωτορεαλισμο, για τον απλούστατο λογο ότι τα μεν autocad και cadware δεν είναι προγραμματα φωτορεαλισμου, ενω το 3d max είναι.

 

Και οποιοσδήποτε έχει δουλέψει έστω και ελάχιστα σε φωτορεαλισμό, από max, cinema ή form-z για τους παλιούς σε μακ, καταλαβαίνει αμέσως το "φωτορεαλιστικό" που έχει γίνει σε autocad. Δηλαδη απορώ πραγματικά με αυτό που έγραψες συνάδελφε.

 

Εκεί που τελειώνει το autocad (που δεν εχει καν δυνατοτητα φωτορεαλισμου αλλα απλού rendering) αρχιζει το 3d max, και αναλογα τις ωρες που επενδυει καποιος παίρνει και αναλογα αποτελεσματα. Δεν μπορεί κανεις να ισχυριστει αυτο που γραφεις, δηλαδη οτι ισχυει και το ιδιο για autocad και cadware πολύ απλά γιατί δεν έχουν την δυνατότητα σαν προγραμματα να επιτελέσουν έργο της φύσης του max.

 

Μπορεί καποιος ομολογουμένως να κάνει 3d ρενταρισμένο στο autocad με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Σε πελάτες εγώ δεν θα τα έδειχνα ποτέ, απλά γιατι σε 3-4 ώρες σοβαρης δουλειας στο max το 3d μοντέλο του autocad απογειώνεται. Για να γίνει βέβαια φωτορεαλισμός θέλει πολύ περισσότερες ώρες και ξαναλέω, κατάλληλο πρόγραμμα πχ 3d max, cinema κλπ.

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε vpapa

.....................

πρωτον, λιγο αυτοσυγκρατηση σε ενα δημοσιο φορουμ οταν απευθυνεσαι σε συναδελφους δεν θα εβλαπτε. όχι τίποτε άλλο, αλλα μας διαβαζουν και ιδιωτες και καλό είναι να μην δίνουμε δικαιωματα. Επίσης σαν φιλικη συμβουλη θα σου ελεγα να σκεφτεσαι πριν γραψεις, αν αυτο που γραφεις θα το ελεγες ποτε αυτοπροσωπως στον συναδελφο. Πολύ φιλικά στα λέω αυτά, μην τα παρεξηγήσεις.

 

δεύτερον, τολμω να πω πως για να υποστηριζεις αυτα που γραφεις, μάλλον δεν εχεις δει ή δεν έχεις κάνει ποτέ σου πραγματικο φωτορεαλισμο, για τον απλούστατο λογο ότι τα μεν autocad και cadware δεν είναι προγραμματα φωτορεαλισμου, ενω το 3d max είναι.

.....................

 

Αγαπητή/έ howard_roark, μου δίνεις την εντύπωση ότι η πένα σου προτρέχει της διανοίας σου…. και γι’ αυτό σου επιστρέφω την πρώτη § του μηνύματός σου αυτούσια.

 

Πρώτον: Ξέρω ότι το Max Design είναι πάρα πολύ καλό πρόγραμμα φωτορεαλισμού, αλλά εξακολουθώ να επιμένω (υπογραμμισμένο και με κεφαλαία) ότι από AutoCAD σκέτο ή από AutoCAD-CADware βγαίνουν απίθανοι φωτορεαλισμοί.

Το θέμα είναι πόσο καλά ξέρει το πρόγραμμα ο χρήστης και επίτρεψε μου να πω ότι ο χρήστης παίζει μέγιστο ρόλο (με κεφαλαία γράμματα και οι δυο λέξεις).

 

Σίγουρα θα έχεις δει φωτορεαλισμούς από Viz, Max, Μax Design κλπ που είναι για τα σκουπίδια. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι καλά τα προγράμματα; Προφανώς όχι. Το να μην έχεις δει καλούς φωτορεαλισμούς από AutoCAD ή να μην αφιέρωσες τον κατάλληλο χρόνο για να εμβαθύνεις στο συγκεκριμένο τμήμα του AutoCAD δεν σου δίνει το δικαίωμα να το αφορίζεις. Και επιπλέον ποιός σου είπε ότι το AutoCAD δεν είναι και πρόγραμμα φωτορεαλισμού; Μήπως οι διάφοροι πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν και ένα Max ή δεν ξέρω τι άλλο πρόγραμμα, ή μήπως επειδή εύκολα βρίσκει κανείς μια κόπια τους;

 

Δεύτερον: Για να σου λύσω την απορία αν έχω δει ή αν έχω κάνει ποτέ μου πραγματικό φωτορεαλισμό, θα σου παραθέσω τα παρακάτω:

AutoVision: σου λέει τίποτα; Αν όχι ψάξε στα αρχεία της AutoDesk. Πιθανόν την εποχή που κυκλοφόρησε να πήγαινες Δημοτικό ή Γυμνάσιο. Το δούλευα (αγορασμένο) από τότε που ήρθε στην ελληνική αγορά.

3d Studio Max (το παλιό, της KINETIX, εποχής Νώε και αυτό): το δούλευα (αγορασμένο) και το δίδασκα

3d Studio Viz: το δούλευα (αγορασμένο) και το δίδασκα

3DS Max Design: το δουλεύω (αγορασμένο) και το διδάσκω.

AutoCAD: το δουλεύω (αγορασμένο από την εποχή του Νώε) και το διδάσκω.

CADware: το δουλεύω (αγορασμένο λίγο μετά από την εποχή του Νώε).

 

Αυτά για απάντησή σου. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του….

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο μου επιστρέφετε το σχόλιό μου φίλτατε? Έκανα κανεναν προσβλητικο χαρακτηρισμό σε εσάς ή σε συναδέλφους?

 

Όχι μονο αποκαλεσατε ημιμαθή τον συνάδελφο που είχε διαφορετικη άποψη από εσάς, προσβάλετε και εμένα στη συνέχεια που το σχολίασα. Μα δεν πειράζει καθόλου. Ο τρόπος που απευθύνεστε σε συναδέλφους δυναμώνει τα επιχειρήματα σας.

 

Επι της ουσίας:

 

αφου διδασκετε και γνωριζετε τοσο καλα ολα τα προγραμματα φωτορεαλισμου οπως μας λετε, και εχετε καταληξει οτι το autocad ειναι ισαξιο με το 3d max και οτι "βγαινουν απιθανοι φωτορεαλισμοι", κανενα προβλημα. Ο καθενας εχει το δικαιωμα στη γνωμη του. εδω αν δεν καταλαβατε γινεται ανταλλαγη αποψεων και οχι διαγωνισμος μεγεθους.

 

Τους λογους μου για την αποψη μου δεν μπορειτε να τους ξερετε αφου δεν τους ανεφερα. Θα προτιμουσα αντι για σποντιτσες του στυλ -ευκολα βρισκεις κοπιες, εισαι θυμα επιτηδιων πωλητων- κλπ κτλ να ακουγα τιποτα σοβαρο αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος. Δεν μπαινω κι εγω στην ουσια αφού ειστε τόσο εμπειρος, να σας αλλαξω εγω γνωμη αφου εχετε αποψη απο τον καιρο του Νωε δεν ειμαι ικανος.

 

Βέβαια και εγω ο ιδιος σας ειπα οτι τα αποτελεσματα των δυο προγραμματων ειναι σχετικα, βεβαιως βαση της ικανοτητας του χρηστη - η ενσταση μου ειναι για τις δυνατοτητες του προγραμματος. Αφου θεωρειτε οτι το autocad παρεχει τις ιδιες δυνατοτητες φωτορεαλισμου σαν προγραμμα με το max, ξαναλεω: καλώς. Δεν χρειαζετε να επιμεινω.

 

Συμπερασματα θα βγαλουν οντως οσοι εχουν αποψη επι των προγραμματων. Τα σχολια σας επι ηλικιας, εποχης του νώε, δημοτικου κλπ, προσεχτε γιατι και να ισχύουν, έχουν και την ανάποδη έννοια.

 

Σας ευχομαι καλό καλοκαίρι. Συναδελφικα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή/έ howard_roark,

 

για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη:

 

1. δεν αποκάλεσα τον/την petsagouris ημιμαθή. Διάβασε το κείμενο μου.

2. δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλω και δεν κατάλαβα από τι προσβλήθηκες.

3. δεν έγραψα πουθενά ότι ξέρω καλά όλα τα προγράμματα φωτορεαλισμού (δεν αναφέρθηκα πουθενά σε cinema, Form-Z κλπ), για την ακρίβεια αναφέρθηκα μόνο στα προγράμματα που γνωρίζω.

4. δεν έγραψα πουθενά ότι το 3ds Max είναι ισάξιο με το AutoCAD. Διάβασε το κείμενό μου

5. το αν δουλεύεις με κόπια ή είσαι θύμα επιτήδειων πωλητών δεν το ξέρω. Το ότι πάνω από 90% των χρηστών αυτού του είδους των προγραμμάτων δουλεύει με κόπιες είναι γεγονός. Το ότι η δουλειά των πωλητών είναι να πουλάνε όσο/α γίνεται περισσότερο είναι επίσης γεγονός.

6. δεν είπα πουθενά ότι το AutoCAD παρέχει τις ίδιες δυνατότητες φωτορεαλισμού με το Max. Σχολίασα μόνο τα αποτελέσματα.

7. απορρίπτω κατηγορηματικά τον αβάσιμο ισχυρισμό σου ότι το AutoCAD ή τα AutoCAD-CADware δεν κάνουν φωτορεαλισμό.

 

….. ευτυχώς που τα γραπτά μένουν.

 

Εύχομαι και σε σένα καλό καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν εξυπηρετεί σε τίποτα αυτήν η αντιπαράθεση. Νομίζω ότι έχετε και οι δύο δίκιο από την πλευρά σας:

 

@howard_roark: Υποστηρίζεις ότι το Autocad με ή χωρίς το cadware δεν έχει τις δυνατότητες φωτορεαλισμού που έχουν ειδικευμένα προγράμματα του είδους (max κλπ). Σωστό από την πλευρά σου!

 

@vpapa: υποστηρίζεις ότι το autocad και το cadware έχουν ανεξάντλητες δυνατότητες που δεν τις έχουν εξερευνήσει το 90% των χρηστών. Σωστό!

 

Πιστέυω, από όσα λίγα για τα προγράμματα ότι ειδικά το autocad είναι πρόγραμμα-βάση και μπορεί να κάνει κυριολεκτικά ότι θέλεις. Σαφώς, ένα πρόγραμμα φωτορεαλισμού όπως το max δίνει πιο γρήγορα και πιο εύκολα ένα φωτορεαλιστικό αντικείμενο. Νομίζω όμως ότι κάτι που κάνει το max, μπορεί να το κάνει και το autocad, σαφώς βέβαια με περισσότερο κόπο. Αυτήν την άποψη έχω σχηματίσει εγώ γνωρίζοντας αρκετά καλά το autocad και το cadware και σχεδόν καθόλου το max (απότι έχω ψάξει τις τελευταίες μέρες).

 

Νομίζω ότι έχετε να προσφέρετε και οι δύο πάρα πολλά στους υπόλοιπους όχι τόσο σχετικούς χρήστες των προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως υπάρχει κάποιος γνώστης του 3Dmax που θα είχε την διάθεση να βοηθήσει έναν τελείως αρχάριο?

Ένα 3d κατασκευασμένο στο autocad πως το εισάγουμε στο max. ; όσες φορές προσπάθησα να ανοίξω κάποιο 3d στο max δεν τα κατάφερα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.