Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προέγκριση οικοδομικής άδειας & Έλεγχος φορολογικών


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

ΉΘελα να ρωτήσω στην Προέγκριση Οικοδομικής Άδειας, ως προς τα Φορολογικά, τί πρέπει να βάλει ο Μηχανικός? Είναι υποχρεωτικό να προσκομίσει κάτι?

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή, ασχολούμαι πρώτη φορά με έκδοση άδειας και είμαι στην προέγκριση θα ήθελα να ρωτήσω, αν θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει τη διαδικασία με  τις αμοιβές. Επίσης, αν υπάρχει κανένα πρότυπο συμφωνητικό θα ήταν χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/4/2021 at 6:46 ΜΜ, mrscivil said:

Επειδή, ασχολούμαι πρώτη φορά με έκδοση άδειας και είμαι στην προέγκριση θα ήθελα να ρωτήσω, αν θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει τη διαδικασία με  τις αμοιβές. Επίσης, αν υπάρχει κανένα πρότυπο συμφωνητικό θα ήταν χρήσιμο!

Νομίζω υπάρχει συμφωνητικό στα DOWNLOADS. Για προέγκριση αρκει η αμοιβή του τοπογραφικού

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ΑΠΥ και η ανάθεση/συμφωνητικό μας κάνει για το τοπογραφικό και ΔΔ ; Το ΦΕΜ είναι απαραίτητο στην προέγκριση; 

Edited by vasilis01
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Alessio said:

....ότι πρέπει να ανεβάζουμε συμφωνητικό?
 

Αν βάλεις τελικές αμοιβές που θα εισπραχθούν και κοπούν τα ΑΠΥ τις ελάχιστες Αμοιβές του ΤΕΕ, νομίζω δεν υπάρχει υποχρέωση να ανεβάσεις ιδιωτικό συμφωνητικό.

Αν θες μικρότερες αμοιβές από τις ελάχιστες του ΤΕΕ, τότε ΝΑΙ οι ΥΔΟΜ στην έντυπη περίοδο των Αδειών το απαιτούσαν.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Didonis said:

Αν βάλεις τελικές αμοιβές που θα εισπραχθούν και κοπούν τα ΑΠΥ τις ελάχιστες Αμοιβές του ΤΕΕ, νομίζω δεν υπάρχει υποχρέωση να ανεβάσεις ιδιωτικό συμφωνητικό.

Αν θες μικρότερες αμοιβές από τις ελάχιστες του ΤΕΕ, τότε ΝΑΙ οι ΥΔΟΜ στην έντυπη περίοδο των Αδειών το απαιτούσαν.

Σωστά συνάδελφε!
Απλά στη διάρκεια της ηλεκτρονικής διαδικασίας έχω περάσει αρκετές άδειες χωρίς να μου ζητηθεί και έτυχε τώρα να μου ζητηθεί και μου δημιουργήθηκε η απορία. Θα το ανεβάσω προφανώς απλά ήθελα να δω αν/πού γράφεται ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Alessio said:

....της ηλεκτρονικής διαδικασίας έχω περάσει αρκετές άδειες χωρίς να μου ζητηθεί ...

Ακόμα και να μη σου έχει ζητηθεί απο τον έλεγχο της ΥΔΟΜ, φρόντισε να το έχεις και να το έχεις καταθέσει στην ΔΟΥ, διότι αν και πότε σου ζητηθεί έλεγχος απο ΔΟΥ και έχεις αμοιβές κάτω των ελαχίστων λογικά θα πέσει πρόστιμο για κάθε μια από τις "αρκετές"....

Δεν είναι τόσο ζήτημα "πολεοδομικής υφής" αλλά φορολογικής ..... 

την γλυτώνεις απο την μία και πληρώνεις από την άλλη....

Κάνε μια κουβέντα με τον λογιστή σου αν έχει σημαντική εμπειρία με τα των Μηχανικών.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.