Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,Από την περασμένη Κυριακή μεχρι και τωρα υπάρχει πρόβλημα στην αναζητηση και χαρακτηρισμό παραστατικών του mydata

Συγκεκριμένα όταν κανεις μια αναζητηση ως λήπτης είτε χαρακτηρισμένα είτε σαν οριστικοποιημένο θα έπρεπε να σου βγάζει ότι εχεις χαρακτηρίσει η αλλιώς αν επιλέξεις μη χαρακτηρισμένα θα πρέπει να σου βγάλει ότι καινούργιο έχει σταλθεί από τον προμηθευτή στο mydata.Αντιθέτως αυτό βγάζει παρακαλώ περιμένετε και δεν εμφανίζει τίποτα .Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα στο mydata .
Το έχει προσέξει κανεις ?

 

Να ενημερώσω ότι το πρόβλημα που είχα περιγραψει εχθές στο mydata έχει  πλέον  αποκατασταθει 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 300€ 

ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΑ 250€ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ 50 ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΑ ΔΑΠΑΝΕΣ .ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ

ΒΑΖΩ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ :2.1 Αγορές εμπ/των

ΕΙΔΟΣ :Αγορές εμπ/των χρησης(Ε3_102_001)

ΠΟΣΟ 250€

ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:2.4 Γενικά έξοδα με δικαίωμα εκπτωσηςς

ΕΙΔΟΣ:Λοιπά εξοδα(ε3_585_016)

ΠΟΣΟ 50€

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΡΙΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΦΠΑ

ΕΙΔΟΣ:Αγορές &Δαπανες στο εσωτερικό της χώρας 

 και στο ποσό βάζω την συνολική καθαρή αξία 300€
ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΦΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΞΙΑ 250 και 50 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ 

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ Αγορές &δαπανες στο εσωτερ…

Κυριε Apsekaste και Κύριε Πολυμήχανε μια μικρή βοήθεια .Όπως βλέπετε δεν πρόκειται να κολωσω με το mydata ,πιστεύω ότι θα τα καταφέρω χρειάζεται επιμονή και βέβαια βοήθεια 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΝΙΚ ΧΑΡ αφού ολόκληρο το ποσό του ΦΠΑ έχει τον ίδιο χαρακτηρισμό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία γραμμή με ποσό το σύνολο της καθαρής αξίας του τιμολογίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποδείξεις παροχής υπηρεσιών (λίγες) του 2022 σε πελάτες-ιδιώτες για εργασίες που έχουν ΦΕΜ, τις έχω καταχωρίσει στο  mydata χωρίς αναφορά στον ΦΕΜ που πλήρωσα. Πως διορθώνεται? Θα υπάρξει θέμα εκπρόθεσμου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι τις έχω καταχωρήσει.... και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ μαζί τους....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παράταση στις προθεσμίες, σχετικά με τη διαβίβαση των δεδομένων τους στην ψηφιακή πλατφόρμα myDATA, με σκοπό τη διευκόλυνση των επιχειρήσεων, δίνεται με κοινή απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών, Απόστολου Βεσυρόπουλου και του διοικητή της ΑΑΔΕ, Γιώργου Πιτσιλή.

Οι παρακάτω καταληκτικές ημερομηνίες μετατίθενται ως εξής:

 

Για το 2021

  • Παράλειψη – Απόκλιση διαβίβασης δεδομένων: Έως 2.5.2023

Για το 2022

  • Έσοδα τιμολόγησης, έξοδα αυτοτιμολόγησης και τίτλοι κτήσης: Έως 31.3.2023
  • Έσοδα λιανικής ΦΗΜ μέσω ERP ή Ειδικής Φόρμας Καταχώρησης: Έως 31.10.2023
  • Έξοδα τιμολόγησης, έσοδα αυτοτιμολόγησης: Έως 31.10.2023
  • Παράλειψη – Απόκλιση διαβίβασης δεδομένων: Έως 30.11.2023
  • Εγγραφές τακτοποίησης εσόδων – εξόδων: Έως 31.12.2023

Για το 2023

  • Έσοδα τιμολόγησης, έξοδα αυτοτιμολόγησης και τίτλοι κτήσης: Έως 28.02.2024
  • Έξοδα τιμολόγησης, έσοδα αυτοτιμολόγησης: Έως 31.03.2024
  • Παράλειψη – Απόκλιση διαβίβασης δεδομένων: Έως 30.04.2024
  • Εγγραφές τακτοποίησης εσόδων – εξόδων: Έως την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

 

https://www.ertnews.gr/eidiseis/oikonomia/elladaoikonomia/mydata-parateinontai-oi-prothesmies-gia-tin-diavivasi-dedomenon-stin-platforma/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Είχα κόψει ένα τιμολόγιο για μια αγορά ενος προιόντος 50 ευρώ το φεβρουάριο του 22 και δε το δήλωσα ποτέ στην 3μηνία φπα (δε με νοιάζει να πάρω φπα) τι μπορώ να κάνω τώρα; γιατί είδα τώρα ότι φαίνεται στο mydata

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jimd6776 said:

Να κάνω μια ερώτηση. Είχα κόψει ένα τιμολόγιο για μια αγορά ενος προιόντος 50 ευρώ το φεβρουάριο του 22 και δε το δήλωσα ποτέ στην 3μηνία φπα (δε με νοιάζει να πάρω φπα) τι μπορώ να κάνω τώρα; γιατί είδα τώρα ότι φαίνεται στο mydata

Τό σύστημα δέν ασχολείται μέ έξοδα που δέν είναι χαρακτηρισμένα. Ούτε γιά ΦΠΑ ούτε γιά Φορολογική Δήλωση. Τά αντιμετωπίζει σάν νά μήν υπάρχουν. Αυτήν τήν προφορική απάντηση πήρα σέ ερώτημα πρός τήν ΑΑΔΕ. Ρώτησα, ακόμη, μήπως πρέπει νά τά «Απορρίψω» καί μού είπαν ΟΧΙ.

Επομένως απλά Δέν τό χαρακτηρίζεις!

Edited by kaimakcalan
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ksteve Για τα έτη 2022 και 2023 δεν είναι υποχρεωτική η διαβίβαση των λοιπών επιβαρύνσεων όπως ο ΦΕΜ.

@jimd6776 Εάν πρόκειται για επαγγελματικό έξοδο θα το χαρακτηρίσεις.
Αφού δεν σε ενδιαφέρει η επιστροφή του ΦΠΑ, δεν θα υποβάλεις τροποποιητική. 
Η καθαρή αξία του τιμολογίου θα συμπεριλαμβάνεται στα έξοδά σου.
Εάν δεν είναι επαγγελματικό έξοδο πρέπει να το απορρίψεις, ώστε να μην περιλαμβάνεται στα έξοδά σου στο (ηλεκτρονικό) συνοπτικό βιβλίο.

Edited by Προφέσορας
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έκοψα ένα τιμολόγιο παροχής σε λάθος επιχείρηση στις 07.03.2023.

Διαπιστώθηκε χτες και μπήκα να κόψω πιστωτικό συσχετιζόμενο ωστόσο μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

Το πληρωτέο του πιστωτικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του συσχετιζόμενου παραστατικού

Η καθαρή αξία του πιστωτικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη του συσχετιζόμενου παραστατικού

Καμία ιδέα τι κάνω; Η αξία του πιστωτικού δεν πρέπει να είναι ίδια; Έχω στείλει μήνυμα στο helpdesk της ΑΑΔΕ αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

 

 

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.