Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

Σταυρο δεν ανέφερα τυχαίο κινέζικο, suntech και yingli ανέφερα, τα schueco τα ξέρω και τα έχω χρησιμοποιήσει και ένα απο τους λόγους του παραπάνω premium της τιμής είναι το after sales support.

 

όσο για το φίλο που εντάσει τα Schott στην κατηγορία Α θα πρότεινα να δει τα country of origin του κάθε πανέλ

 

Δεν θιγω καμια εταιρεια, απλα το ξαναλεω ολοι παρουσιαζουν τα γερμανοκινεζικα για γερμανικα .Επειδη το 'γερμανικο' πουλαει ασχετος μαρκας το εκμεταλευονται .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι θίγει κάποια εταιρία φίλε μου:D

απλά επειδή ανέφερες το Schott μπορεί ψάχνωντας να βρείς ότι η Schott to 2010 είχε production CELLS 300MW και άλλα τόσα σε waffers

Σε modules είχε 0MW, ψάχνωντας το site τους και τα country of origin των πανέλων βρήκα διάφορες εθνικότητες

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μία σημαντική και μια ασήμαντη παράλειψη.

 

Ασήμαντη

 

κατηγορία 6) κινέζικα της πλάκας noname ή εταιρίες που θα κλείσουν ή συγχωνευτούν σε 5 χρόνια

 

Σημαντική

 

Τα γερμανικά που φτιάχνονται στη Κίνα δεν είναι κινέζικα. Έχουν προδιαγραφές αρκετά διαφορετικές από το υπόλοιπο εργοστάσιο. Ένα εργοστάσιο κρυστ πανελ έχει 5-10 διαφορετικές δυνατότητες σε γραμμές παραγωγής. Ο Γερμανός πάει και μισθώνει 2 και λέει : 'θα μου βγάζεις τάδε προδιαγραφές'.

 

Απόδειξη που μπορείτε όλοι να καταλάβετε : ένα luxor ή aleo ή schuco ή conergy ή sovello κλπ δεν έχουν καμία σχέση κατασκευαστικά με ένα κινέζικο ή τουλάχιστον το αντίστοιχο του εργοστασίου που γίνονται.

 

Απόδειξη που δεν βλέπουν όλοι : μια συμφωνία εργοστασίου πχ για 100MWp ενός Γερμανού με κινέζικο εργοστάσιο έρχεται περίπου πχ τώρα στο 1,25Ε/Wp ενώ την ίδια τιμή πουλάει ο ίδιος Κινέζος για 20kWp. Σύμφωνα με τις οικονομίες κλίμακας αυτό δείχνει ότι ο Γερμανός θέτει προδιαγραφές που απορρίπτει μεγάλο ποσοστό της παραγωγής του Κινέζου.

 

Επίσης μπλέκει αυτό που λες αν υποθέσεις ότι 2 απ τις μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο αμερικάνικες (SUNPOWER, FIRST SOLAR) φτιάχνουν σε Φιλιππίνες και Μαλαισία (καλύτερα Κίνα να ήταν), οπότε γιατί δεν τους βάζεις ίδια κατηγορία; Μόνο ο Γερμανός πειράζει να παράγει στην Κίνα; :D

 

Απάντηση στο γερμανοκινέζικο έναντι ελληνικού : 1) μακάρι τα ελληνικά να είχαν ποιότητα αλλά απέχουν ακόμη (ούτε φθήνια είναι) , 2) πες το αυτό στους πελάτες της energy solutions (όμιλος ΒΙΟΧΑΛΚΟ) που έκλεισε και τους έχει αφήσει ξεκρέμαστους ως 'πελάτες' χωρίς καμία αντικατάσταση (υπάρχουν συγκεκριμένες βλάβες κ βάζουν άλλης μάρκας πάνελ που είναι λάθος) και μελλοντικό σχεδιασμό για ανακύκλωση-σερβις κλπ......άλλη μια φορά ο Έλληνας λοιπόν απέδειξε αφερεγγυότητα, ενώ ο Κινέζος σταθερά κερδίζει έδαφος όταν τον ελέγχει ευρωπαϊκό μάτι....

 

 

Οι κατοιγοριες ειναι 5.

 

1)Γερμανικα πχ solarworld,schott ktl

2)Γερμανικα που φτιαχνονται στην Κινα , Γερμανοκινεζικα! Schuco , Luxor ktl..

3)Αμερικανικα οπως Sunpower ktl

4)Γιαπωνεζικα πχ Sanyo ktl

5)Κινεζικα Suntech ktl...

 

Αυτες ειναι οι μεγαλες αγορες PV.

Εαν θελεις κατι το ποιοτικο (θεωριτικα παντα) δεν πας στην κατηγορια 2 κ σε δευτερη φαση στην 5.

Αποψη μου εαν θελεις να παρεις γερμανοκινεζικο θα σου ελεγα να παρεις Ελληνικο!

Τωρα αν θελεις κατι εξιδικευμενω τεχνολογικα κτλ πας στην Γιαπωνεζικη τεχνολογια που σαφως και θα υπερβεις το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον. Οι θερμοστάτες siemens τί είναι, κινέζικοι; Γερμανικοί είναι. Η mercedes είναι τούρκικη; Η NISSAN βρετανική; Η buderus ελληνοτουρκική (σαν τη φιλία); Η apple κινέζικη; Η microsoft επίσης;

 

Το i-phone, i-pad, mac book έχουν καμία χέση με κινέζικα gadgets;

 

Επίσης, δεν είναι....ήταν :D

 

Επίσης, να επισημάνω κάτι για τους 'ψαγμένους' παντογνώστες μηχανικούς.

 

Αν έχετε την πεποίθηση του 'made in' το επόμενο κοστουμάκι σας να το πάρετε από ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΑΓΟΡΑ και όχι HUGO BOSS. Τα BOSS είναι made in Turkey.

 

Λίγο δύσκολο πάντως γιατί δεν το είδα μέχρι τώρα στη ζωή μου. Οπότε κόψτε το παραμύθι

Link to comment
Share on other sites

αρε το άτιμο το marketing τι κάνει8-)

Μια ερώτηση όχι προβοκατόρικη

Γιατί να μην βάλεις suntech ή Yingli και να βάλεις Schueco π.χ

 

Γιατί η Schuco είναι μια εταιρεία κολοσσός, ασχολείται με αλουμίνια που είναι κορυφαία στην αγορά, αν χρειστεί να κάνεις χρήση στην εγγύηση θα ξέρεις που να απευθυνθείς και ότι το εργοστάσιο δεν θα κλείσει....δεν θέλω να πώ ότι αυτές οι Κινέζικες εταιρείες δεν έχουν καλά πλαίσια, αλλά θέλω να επισημάνω το θέμα της αξιοπιστίας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο internet κάποιες πληροφορίες για κωδικούς προϊόντων κάποιων κατασκευαστών, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν πληροφορίες για μερίδιο αγοράς.

rensmart-solar-panel-comparison-table.zip

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιοι μπορεί να διαφωνούν σχετικά με την δυσφήμιση ή την διαφήμιση κάποιων εταιρειών, οι καλές ή κακές εμπειρίες όμως από κάποιες εταιρείες αν δεν ακουστούν εδώ μεταξύ μας, πού θα ακουστούν;

 

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θέλω να επιλέξω για μία νέα εγκατάσταση.

 

1. Οι εμπειρίες μεταξύ επαγγελματιών πρέπει και να μένουν μεταξύ επαγγελματιών. Εδώ είναι ανοικτό φόρουμ - δυστυχώς - σε όλα τα θέματα οπότε μια ανεύθυνη ιντερνετική γνώμη σου μπορεί να μου στερήσει ένα πελάτη.

 

2. Η ανεύθυνη γνώμη μου θα είναι καθοριστική για την επιλογή σου;;; Ειδικά στο προϊόν αυτό που το ξέρουμε μόλις 1-2 χρόνια;;;

 

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά μεταξύ Κινέζικου προϊόντος και προϊόντος που κατασκευάζεται στη Κίνα...

Για παράδειγμα η ΑLEO έχει θυγατρική κινέζικη και φέρνει και κινέζικο ΔΙΚΟ ΤΗΣ πάνελ το οποίο προφανώς θα παρακολουθείται με γερμανικά πρότυπα στη γραμμή παραγωγής...

 

Παλιά, όταν η ΙΒΜ ήταν ακόμη όνομα στα απλά PCs είχε κάνει συμφωνία με κινέζικα εργοστάσια να κατασκευάζονται αποκλειστικά και εξολοκλήρου τα συστήματά της στη Κίνα... Θεωρώ ότι δεν ζημιώθηκε το όνομά της από αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Μας τα τρώνε έξυπνα οι Γερμανοί και όχι μόνο στα φωτοβολταικά.

Αυτο ειναι το θεμα , σωστος!

 

Έχεις μία σημαντική και μια ασήμαντη παράλειψη...

Ισως δεν εγινα σαφης.

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα πως τα κινεζικα δεν ειναι καλα ειτε πως τα γερμανικα που φτιαχνονται στην κινα.Για λογους marketing μιλησα κ πως πλασαρουν τα προοιοντα τους.

Οταν αγοραζεις κατι για γερμανικο αμερικανικο κτλ το πληρωνεις ακριβα ενω αυτο κατασκευαζεται στην κινα με πολυ μικρο κοστος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.