Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

Έχω πέσει στην περίπτωση, όπου το αρχείο του συμβολαιογράφου που έκανε τη σύσταση έχει καταστραφεί από πυρκαγιά και στα μεταγενέστερα συμβόλαια δεν προσαρτάται κάτοψη. Έχω κάνει ψάξιμο και σε άλλους ιδιοκτήτες κλπ, δεν υπάρχει κάτοψη. Το θέμα είναι ότι από την πολεοδομία ν.ιωνίας που είχε το φάκελο, μου είπαν ότι εφόσον υπάρχουν τα υπόλοιπα σχέδια & μελέτες της άδειας, τότε δεν μπορώ να κάνω ανασύσταση φακέλου, αλλά να υποβάλω νέο σχέδιο κάτοψης διαμερίσματος. Και το ερώτημα είναι, με ποια διαδικασία να το κάνω; Γιατί όχι με ενημέρωση; 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να κάνουμε ενημέρωση φακέλου στο e-adeies σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής ΟΑ λόγω μικροαλλαγών στα αρχιτεκτονικά που δεν επηρεάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη του ΔΚ (επηρεάζεται μόνο η αρχιτεκτονική μελέτη) , πρέπει να επιλέξουμε το κουτάκι Διάγραμμα Κάλυψης και Τοπογραφικό που λέει ''μόνο εφόσον δεν μεταβάλλονται τα μεγέθη κάλυψη , δόμηση, όγκος κλπ'' ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, 

Σε οικοδομικη άδεια του 1967 με τρεις όριζοντίες ιδιοκτησιές, 

εχει πραγματοποιηθεί ρύθμιση με τον Ν.4495/2017 διαμερισμάτωσης 

ταυτόχρονα δεν υπάρχει καμια διαστασιολογηση των ανοιγμάτων, τα οποία με βάση την θέση τους στην κάτοψη είναι στη σωστη θέση και "αναλογικα" σωστα σε μέγεθος.

Μπορω να προχωρήσω σε ενημερωση εντυπης άδειας για να φανεί και η διαμερισμάτωση και για να δείξω τα σωστά μεγέθη των ανοιγματων;

ΑΝ ναι γνωριζεί κανείς αν βγαίνει αυτόματα από το σύστημα ή αν χρειάζεται εγκριση από ΥΔΟΜ΄;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο ιδιαίτερος λόγος να ενημερώσεις την ΟΑ, αφού έχεις πλέον νέα "εγκεκριμένη" κάτοψη, δηλαδή, αυτήν της υπαγωγής στον 4495;

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για δυο λόγους υποθέτω, αρχικά θεωρητικά εφόσον υπάρχει διαμερισμάτωση για να προχωρήσω σε ΗΤΚ πρέπει να γινει η ενημερωση και επείτα η διαμερισμάτωση αφορούσε τις 2 από 3 οριζοντιες. Και άρα έγινε αναμεσα στους 2 εκ των 3 ιδιοκτητων. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το κάνεις και κυρίως δεν θεωρείται απαραίτητο! Αρκεί η νέα "εγκεκριμένη" κάτοψη που ήδη έχεις.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@galini eir

Έχεις διαμερισμάτωση μεταξύ των 2 Ο.Ι.  (έστω 1 και 2)

Η διαμερισμάτωση αυτή έχει περάσει στον Ν4495 μέσω του σχεδίου που κατατέθηκε.

Αν έχεις και διαμερισμάτωση μεταξύ των 2 και 3 τότε θα προβείς σε νέα δήλωση Ν4495 όπου πλέον θα δημιουργήσεις μια κάτοψη ορόφου με τις σωστές Ο.Ι. η οποία θα συνοδεύει και τις 3 Ο.Ι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω μία Ο.Α. που εκδόθηκε πριν λίγους μήνες και τώρα που ολοκληρώνονται σιγά σιγά οι εργασίες, κάποια πράγματα έχουν αλλάξει και συγκεκριμένα η φύτευση έχει γίνει λίγο διαφορετική αφού άλλαξε θέση η ράμπα εσόδου στο οικόπεδο, επιπλέον στο ισόγειο μία βεράντα έγινε λίγο μεγαλύτερη (όχι ημιυπαίθριος απλά βεράντα) και τέλος τροποποιήθηκαν λίγο οι στάθμες εντός του οικοπέδου. ΆΡΑ δεν υπάρχει αλλαγή ως προς δόμηση, κάλυψη, όγκο αλλά τροποποιείται το διάγραμμα κάλυψης. Πάω για ενημέρωση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω περίπτωση πελάτη ο οποίος θέλει να κάνει αλλαγή της στατικής μελέτης (μόνο) σε ισόγειο βιομηχανικό κτίριο και θέλει να ορίσει νέο μελετητή. Η άδεια βγήκε πρόσφατα και οι εργασίες δεν έχουν ξεκινήσει. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο: 

1. Αν πάει με ενημέρωση, έχει δικαίωμα ο νέος μελετητής να την κάνει ή θα πρέπει να την κάνει ο προηγούμενος;

2. Αν πάει με ενημέρωση, πώς θα φανεί η πληρωμή του νέου μελετητή; Μήπως είναι ορθότερο να γίνει αναθεώρηση (χωρίς αλλαγή στοιχείων ΔΔ) ώστε να αλλάξει και ο υπεύθυνος στατικός όχι μόνο ως προς την μελέτη αλλά και ως προς την επίβλεψη;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.