Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Ερώτηση στο ίδιο κλίμα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως. 

Έχω αίτηση που χρησιμοποιήθηκε μικρότερο ποσό από την απόφαση υπαγωγής (14000 αντί για 16000). Δεν είναι η μόνη, οι λόγοι διάφοροι (ΑC που δηλώναμε ποσά που δεν χρησιμοποιήθηκαν, κουφώματα pvc αντί για αλουμίνια κλπ)

Σαν αποτέλεσμα είναι οι ωφελούμενοι να έχουν δώσει μεγαλύτερο ποσό ιδίων κεφαλαίων + προκαταβολών επιχορήγησης από αυτό που προκύπτει τελικά. Σε ποιο στάδιο πρέπει να επιστραφούν τα λεφτά; Βρίσκομαι σε μία αίτηση στο 7.γ και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τίποτα παρά το ποσό στα ίδια κεφάλαια, το πεδίο επιστροφές δεν μπορεί να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς εάν σύμφωνα με το Α' ΠΕΑ προβλέπονται εργασίες π.χ. αντικατάστασης κουφωμάτων, θερμομόνωσης κλπ. μπορεί παράλληλα να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων, κατά την διάρκεια του προγράμματος, οι οποίες φυσικά δεν μεταβάλλουν τα ενεργειακά χαρακτηριστικά της ιδιοκτησίας και δεν τροποποιούν όσα έχουν δηλωθεί στο Α' ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

@Tim22 εννοείται. Και να τροποποιούν (όψεις θέρμανση) πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να εκδίδεις ΕΕΜΚ. Μόνο να μεταβάλλεις τα στοιχεία του κτιρίου (επιφάνεια, όγκο) δεν επιτρέπεται.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 6:55 ΠΜ, duderino said:

Ερώτηση στο ίδιο κλίμα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως. 

Έχω αίτηση που χρησιμοποιήθηκε μικρότερο ποσό από την απόφαση υπαγωγής (14000 αντί για 16000). Δεν είναι η μόνη, οι λόγοι διάφοροι (ΑC που δηλώναμε ποσά που δεν χρησιμοποιήθηκαν, κουφώματα pvc αντί για αλουμίνια κλπ)

Σαν αποτέλεσμα είναι οι ωφελούμενοι να έχουν δώσει μεγαλύτερο ποσό ιδίων κεφαλαίων + προκαταβολών επιχορήγησης από αυτό που προκύπτει τελικά. Σε ποιο στάδιο πρέπει να επιστραφούν τα λεφτά; Βρίσκομαι σε μία αίτηση στο 7.γ και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τίποτα παρά το ποσό στα ίδια κεφάλαια, το πεδίο επιστροφές δεν μπορεί να αλλάξει.

Σε σχετική ερώτησή μου στο Help Desk παλιότερα μου είπαν πως θα επιστραφούν στον ωφελούμενο τα χρήματα στις τελικές εκταμιεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, βλέπω σε ένα που κληρώθηκα μεγάλες διαφορές στις διαστάσεις κουφωμάτων. Αυτά που μέτρησα με τα πιστοποιητικά και τα τιμολόγια. Τι παίζει; Μιλάμε για διαφορά έως 30cm.

Επίσης, τι κακό αυτό με το να μην σβήνουν αυτό που πρέπει στις Υ.Δ.....

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επιτρέπεται τελικά να κάνει ο ωφελούμενος επιπλέον εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης παράλληλα με το πρόγραμμα στο εξοικονομώ 2021? Νομίζω οτι υπήρχε στον οδηγό μια παράγραφος που το απαγόρευε στα προηγούμενα εξοικονομώ και μετά καταργήθηκε. Και καλά για να μην 'κλέβει' στην επίτευξη ενεργειακού στόχου. Γιατί στο Β ΠΕΑ οφείλουν να καταγραφούν όλα και να συνυπολογιστούν. Η πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες να αλλάξεις τις εργασίες, με περιορισμό να πιάσεις τον ίδιο ή καλύτερο ενεργειακό στόχο και να μην αυξήσεις τον επιλέξιμο προϋπολογισμό (όχι τον συνολικό). Το Β-ΠΕΑ τυπικά αποτυπώνει όλες τις επεμβάσεις που γίνανε. Άσχετα που στον έλεγχο κοιτάνε ένα νούμερο. Για αυτό κάνουμε και τον πίνακα 6.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος όταν κάνουμε ΗΤΚ για μονοκατοικία εκτός σχεδίου (με Ο.Α., χωρίς σύσταση) που συμμετέχει στο εξοικονομώ, απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού? Ή αρκεί να ανεβάσω το παλιό της οικοδ. αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΗΤΚ ανεβάζεις αποκλειστικά ότι υπάρχει να σκανάρεις + κάτοψη αν διαφέρει από τις κατόψεις που έχεις στα χέρια σου. Ανεβάζεις το τοπογραφικό της άδειας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://exoikonomo2021.gov.gr/documents/10182/6262905/Οδηγίες+Πληρότητας+ΕΚΟ21+v1.pdf/1949a162-d4af-47e7-b8c2-869b40b27a12

Eαν απαιτείται έγκριση από άλλους φορείς και δεν μπορούμε να εκδόσουμε βεβαίωση άρθρου 30, τότε τι θα ανεβάσουμε για τις παρεμβάσεις του άρθρου 30;

Είχα εργασίες θερμοπρόσοψης και εργασίες άρθρου 30. Πήρα έγκριση από το ΣΑ για την θερμοπρόσοψη και τις εργασίες του άρθρου 30 μαζί, και την επισύναψα στην ΕΕΔΜΚ για την θερμοπρόσοψη. Αυτό με καλύπτει και για τις παρεμβάσεις του άρθρου 30;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.