Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

1. Παράβαση 1000% αλλά αφού δεν ελέγχουμε καν άδειες (μονωση, θερμανση, κλπ) συνεπως ουτε και αυτο..

2. Επιφάνεια αρχικού τοίχου. Την εγκύκλιο που αναφερεις δεν την γνωριζω..

Edited by getsakna
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Για το 1) κι εγω εκεί κλείνω, πολεοδομική παράβαση 1000% μεν, αποδεκτή δε η επέμβαση αφου δεν ελέγχουμε νομιμότητα...αν και ο οδηγός του προγράμματος κάνει αναφορά (δεν θυμάμαι που), οτι πρέπει να τηρείται η πολεοδομική νομοθεσία στις ενεργειακές επεμβάσεις.

Για το 2)...ακόμα ζυγίζομαι! 😜

Η εγκύκλιος που δεν ξέρεις....και η αναφορά μου στη παργ. 4 αυτής (σελ. 7)

 

2020_Εγκ_4122.pdf.pdf

Edited by dib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Για το 1) κι εγω εκεί κλείνω, πολεοδομική παράβαση 1000% μεν, αποδεκτή δε η επέμβαση αφου δεν ελέγχουμε νομιμότητα...αν και ο οδηγός του προγράμματος κάνει αναφορά (δεν θυμάμαι που), οτι πρέπει να τηρείται η πολεοδομική νομοθεσία στις ενεργειακές επεμβάσεις.

Για το 2)...ακόμα ζυγίζομαι! 😜

Η εγκύκλιος που δεν ξέρεις...2020_Εγκ_4122.pdf.και η αναφορά μου στη παργ. 4 αυτής.

 

Σωστό ότι πρέπει να τηρείται η νομοθεσία όμως είναι θέμα του συμβούλου να το κοιτάξει και να το ελεγξει όπως και τα αλλα που ανέφερα. 

Την εγκύκλιο 4γ δεν βρήκα. Πες μ σελίδα αν μπορείς συνάδελφε ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά ήδη σε δύο πελάτες μου (είμαι σύμβουλος και τους έκανα Α ΠΕΑ) έχουν ζητήσει οι Β επιθεωρητές παραπάνω από την επιδοτούμενη αμοιβή. 

Σε διαμέρισμα 80μ2 ο μηχανικός ζήτησε 400 ευρώ.

Σε μεζονετα 250μ2 ο μηχανικός ζήτησε 2,5*2 + 75 παρόλο που υπάρχει το ταβάνι των 400 ευρώ.

Τώρα ή εγώ είμαι μ@@ς που παίρνω τα επιδοτούμενα ή οι συνάδελφοι είναι πονηρούληδες - εκβιαστές. 

Εγώ προς το δεύτερο τείνω γιατί το τι θα πληρωθούμε.....το ξέραμε όταν γραφτήκαμε στο μητρώο. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @nik

Tο δικαίωμα να ζητήσουμε αμοιβή για την εργασία μας προκύπτει από την αγορά εν γένει και την κοινή λογική. Σε κάθε περίπτωση δεν απαγορεύεται από την απόφαση του ΤΕΕ. 
Αντιθέτως προβλέπονται έξοδα / αμοιβή ΓΕΝΙΚΩΣ για: 
Μετακινήσεις 
Έκδοση ΠΕΑ 
Πιστοποίηση φυσικού και οικονομικού αντικειμένου 
Έλεγχος των πιστοποιητικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν για τις παρεμβάσεις έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η συμβατότητά τους με τις προδιαγραφές του Κ.ΕΝ.Α.Κ.
Έλεγχος πιστοποιητικών και ποσοτική επιβεβαίωση τους 
Είσοδος στην καρτέλα καταγραφής παρεμβάσεων του Π.Σ. και συμπλήρωσή/διόρθωσή τους σύμφωνα με το ΠΕΑ που εξέδωσε, καθώς και σε ανάρτηση δικαιολογητικών
Τέλος ο Ενεργειακός Επιθεωρητής συμπληρώνει τα υπόλοιπα στοιχεία του εντύπου καταγραφής παρεμβάσεων (παράρτημα VI του οδηγού του προγράμματος) στο Π.Σ.. 
Από πουθενά δεν προκύπτει υποχρέωση συμμόρφωσης με συγκεκριμένο ποσό ή τρόπο υπολογισμού οπότε και αφορά ελεύθερη διαπραγμάτευση μεταξύ των δύο μερών αναλόγως του αντικειμένου. 

Α

  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2024 at 4:17 ΜΜ, petranhar said:

Αν η ενεργειακή κατηγορία είναι τουλάχιστον Β όχι

Σενάριο θέλει σε κάθε περίπτωση για κάθε κατηγορία.

Στο λέει και το buildingcert

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nzerman said:

Συνάδελφε @nik

Tο δικαίωμα να ζητήσουμε αμοιβή για την εργασία μας προκύπτει από την αγορά εν γένει και την κοινή λογική. Σε κάθε περίπτωση δεν απαγορεύεται από την απόφαση του ΤΕΕ. 
Αντιθέτως προβλέπονται έξοδα / αμοιβή ΓΕΝΙΚΩΣ για: 
Μετακινήσεις 
Έκδοση ΠΕΑ 
Πιστοποίηση φυσικού και οικονομικού αντικειμένου 
Έλεγχος των πιστοποιητικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν για τις παρεμβάσεις έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η συμβατότητά τους με τις προδιαγραφές του Κ.ΕΝ.Α.Κ.
Έλεγχος πιστοποιητικών και ποσοτική επιβεβαίωση τους 
Είσοδος στην καρτέλα καταγραφής παρεμβάσεων του Π.Σ. και συμπλήρωσή/διόρθωσή τους σύμφωνα με το ΠΕΑ που εξέδωσε, καθώς και σε ανάρτηση δικαιολογητικών
Τέλος ο Ενεργειακός Επιθεωρητής συμπληρώνει τα υπόλοιπα στοιχεία του εντύπου καταγραφής παρεμβάσεων (παράρτημα VI του οδηγού του προγράμματος) στο Π.Σ.. 
Από πουθενά δεν προκύπτει υποχρέωση συμμόρφωσης με συγκεκριμένο ποσό ή τρόπο υπολογισμού οπότε και αφορά ελεύθερη διαπραγμάτευση μεταξύ των δύο μερών αναλόγως του αντικειμένου. 

Α

Παιδιά γνωστά όλα αυτά. Όμως υπάρχει θέμα ότι δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να πει αν θέλει ή δεν θέλει άρα δεν λειτουργεί καμία αγορά. Κάνω λάθος ? Ουσιαστικά πρόκειται για εκβιασμό αφού έχεις κληρωθεί και δεν έχει άλλη επιλογή ο άλλος. Μπορεί να σε απορρίψει ? Αν δεν σου αρέσει η αμοιβή γιατί γράφεσαι στο μητρώο αφού ξέρεις τι θα βρεις ?! Είναι σαν τον γιατρό και το φακελάκι η φάση αλλά οκ...

  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να αρνηθεί και στη συνέχεια ο Ενεργειακός Επιθεωρητής θα αναγκαστεί να αρνηθεί την κλήρωση. 

Τέλος.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.