Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση εγκρίσεων Πυροσβεστικής Υπηρεσίας μέσω συστήματος «Άδειες»


Elec Sakis

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος, γίνεται αρχειοθέτηση της παλιάς έκθεσης επιθεώρησης και των κατόψεων/τεχνικών περιγραφών κλπ και για την έκδοση πιστοποιητικού γίνεται αναφορά στον Αρ.πρωτ. της αρχειοθετημένης μελέτης, μαζί με όσα δικαιολογητικά απαιτούνται (εξουσιοδοτήσεις, βεβαιώσεις αναγόμωσης, βεβαίωση ιδιοκτήτη κλπ)

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ, μόνο που στην περίπτωσή μου θα πάω για ανανέωση και όχι έκδοση πιστοποιητικού.. Άρα κατά τον ίδιο τρόπο που αναφέρεις ίσως  με αυτή την διαφορά. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ ότι τα σκανιαρίσματα της έκθεσης επιθεώρησης και της εγκεκριμένης μελέτης δεν την γλιτώνεις.

Από εκεί και πέρα τα δικαιολογητικά για έκδοση ή ανανέωση πιστοποιητικού νομίζω δε διαφέρουν

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε ποιες περιπτώσεις η έγκριση της μελέτης πυροπροστασίας είναι απαραίτητο δικαιολογητικό για την έκδοση οικοδομικής άδειας; Δηλαδή πότε προηγείται η έγκριση της μελέτης πυροπροστασίας απο την έκδοση οικ. άδειας;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Σε μια βιομηχανία, γίνεται μια προσθήκη μηχανής με φυσικό αέριο. Μίλησα με την πυροσβεστική για τροποποιητική μελέτη ενεργ. πυροπροστασίας. Το κτίριο του εργοστασίου είναι ισόγειο και υπάρχει κτίριο γραφείων με 2 ορόφους. Μου ζητάνε να καταθέσω εκ νέου μελέτες για όλους τους χώρους και τεχνικές περιγραφές για ολα τα μονιμα συστήματα, ακόμη και αν δεν έχει αλλάζει τίποτα στα μέτρα με την παρούσα τροποποίηση. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kpahtas said:

Μου ζητάνε να καταθέσω εκ νέου μελέτες για όλους τους χώρους και τεχνικές περιγραφές για ολα τα μονιμα συστήματα, ακόμη και αν δεν έχει αλλάζει τίποτα στα μέτρα με την παρούσα τροποποίηση. Είναι φυσιολογικό;

Ναι τα θέλουν όλα ψηφιακά, τις παλιές μελέτες και ότι νεο απο τις αλλαγές που επέρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dib said:

Ναι τα θέλουν όλα ψηφιακά, τις παλιές μελέτες και ότι νεο απο τις αλλαγές που επέρχονται.

Έχουν αναρτηθεί στο e-adeies όλες οι εγκεκριμένες μελέτες και κατόψεις. Το θέμα είναι τώρα ότι στην πράξη έγκριση μελέτης μου ζητάνε να κάνω καινούριες από την αρχή, για όλους τους χώρους, ενώ δεν τροποποιείται τίποτα επί της ουσίας στα μέτρα, οδεύσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχει κανείς εικόνα πόσο κάνει η ΔΙ.ΠΥ Αθηνών να εγκρίνει μελέτες πυροπροστασίας και πιστοποιητικά πυροπροστασίας; Είναι απλή περίπτωση (γραφεία - άρθρο 8).

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Konstantinos IB said:

Αν είναι απλή περίπτωση το πιστοποιητικό τι το θέλεις;

Υπάρχουν περιπτώσεις που η νομοθεσία απαιτεί πιστοποιητικά πυροπροστασίας ακόμη και αν εμπίπτουν στην κατηγορία Α, απλά και μόνο γιατί έχει ξεμείνει σαν δικαιολογητικό στα σχετικά ΦΕΚ της αδειοδότησης.

Το πιστοποιητικό είναι δεδομένο ότι χρειάζεται. Το ερώτημα ήταν άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.