Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

@terry το σωστό είναι Μηχανικοί ΠΕ και Μηχανικοί ΤΕ. Όταν λες Μηχανικός ΑΕΙ εννοείς και τους δύο κλάδους. Ακόμα και το ΑΤΕΙ δεν είναι δόκιμος όρος αφού στην νομοθεσία ΤΕΙ αναφέρονται. Όσο για το θέμα ποιος προσβάλλει ποιον δείτε ποιος/ποιοι όταν άρχισε το ομαδικό κράξικο στο ΕΜΠ γύρισαν το θέμα στα ΤΕΙ με σκοπό να αποπροσανατολίσουν τη συζήτηση. Και τα καταφέρανε φυσικά. Το κράξιμο όμως συνεχίζεται...

 

 

stayros:

 

και οι κουρούνες κράζουν αλλά κανείς δεν ασχολείται. Μόλις σηκωθεί λίγο ο ήλιος έχουν εξαφανισθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγω τους Μηχανικους ΤΕ (ενταξει τωρα??) ειδα να κραζουν το ΕΜΠ απο την αρχη φιλε Stayvros.....

 

Μια ερωτηση προς Μηχανικους ΤΕ .... Με λιγα λογια τι ακριβως εχετε στο μυαλο σας??? Να εξισωθουν τα ΤΕΙ με το Πολυτχνειο και να εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα??? Γιατι βλεπω μια αγανακτηση απεναντι και στους Μηχανικους του εσωτερικου και του εξωτερικου..

 

Ειναι κ το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

 

@samdreamth Και αν στην Ελλάδα κάποιος δε σε αφήνει να δείξει την αξία σου με το ζόρι τι κάνεις; Πας μετανάστης ή μάχεσε για τα δικαιώματα σου;

 

Διαλέγεις και παίρνεις.... Πίστεψε με ότι θα έφευγα ευχαρίστως έξω αν δεν είχα κάποιους οικογενειακούς λόγους να με κρατάνε εδώ... Από την στιγμή όμως που είμαι εδώ εφαρμόζω την φράση "σφίξε τα δόντια και συνέχισε"....

 

Κι όσο για τα δικαιώματά σου, φυσικά και μάχεσε...

 

Και κάτι για την κόντρα: Κανείς δεν γίνεται καλύτερος υποβαθμίζοντας και λασπολογώντας τον άλλον. Εγώ ξέρω ότι γίνεσαι καλύτερος με έργα (διάβασμα, σπουδές, ποιότητα δουλειάς κλπ). Μην καλλιεργείτε την κλασική ελληνική νοοτροπία του "είμαι καλύτερος από τον άλλο γιατί ο άλλος έχει το Χ, Ψ "ψεγάδι" και γιατί είναι έτσι και γιουβέτσι...

Link to comment
Share on other sites

tayros:

 

και οι κουρούνες κράζουν αλλά κανείς δεν ασχολείται. Μόλις σηκωθεί λίγο ο ήλιος έχουν εξαφανισθεί...

 

pluto

 

Μήπως ξέρεις τη κάνουν οι κουρούνες όταν φωτάει (το φως της γνώσεως ) ο ήλιος.

 

Σιγά ρε φωτεινέ παντογνώστη……………..(συν) κρατήσου

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί συνάδελφοι,

 

Σέβομαι όλες τις απόψεις των συναδέλφων, αλλά θέλω να τοποθετηθώ σε ορισμένα θέματα.

 

 

  1. Δεν γίνεται ποτέ (το έχω πει ουκ ολίγες φορές) να είναι το πολυτεχνείο το ίδιο με το τεχνολογικό ίδρυμα. Το ένα συμπεριλαμβάνει σπουδές 5ετούς κύκλου σπουδών και το άλλο 4τους.
  2. Άλλους σκοπούς το πολυτεχνείο και άλλο το τεχνολιγικό ίδρυμα.
  3. Το πολυτεχνείο ασχολείται με την θεωρητική έρευνα και τα τεχνολογικά ιδρύματα με την εφαρμοσμένη και την τεχνολογική.
  4. Το πολυτεχνείο οδηγεί κατευθείαν στην απόκτηση διδακτορικού, ενώ τα τεχνολογικά ιδρύματα απαιτουν την απόκτηση μεταπτυχιακού.
  5. Το γεγονός είναι ότι τα πολυτεχνεία έχουν περισσότερη θεωρία ενώ τα τεχνολογικά ιδρύματα περισσότερα εργαστήρια.
  6. Το επίπεδο καθηγητών κατά μέσο όρο στα πολυτεχνεία είναι καλύτερο. Όπως επίσης και το επίπεδο φοιτητών (πάλι κατά μέσο όρο)
  7. Υπάρχουν τουλάχιστον για την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού δύο τμήματα στα τεχνολογικά ιδρύματα. Είναι των δομικών έργων και των έργων υποδομής. Και τα δύο με 4 χρόνια σπουδών. Συνολικά 8 χρόνια, αν συνεχίσει κάποιος από το ένα στο άλλο συνολικός χρόνος σπουδών 6 χρόνια.

Θέλω μόνο να πω ότι σε κάποιον που σπουδάζει 4 χρόνια ένα αντικείμενο εξειδικευμένο, δηλαδή των δομικών έργων δώστε του πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα στην ειδικοτητά του. Δώστε του τα δομικά έργα. Ούτε λιμενικά, ούτε οδοποιία. Αλλά 4 χρόνια δομικά έργα σπουδάζει.

 

Τα πολυτεχνεία έχουν άλλο σκοπό. Αυτό της θεωρητικής έρευνας που πρέπει να συμβαδίζει με αυτό της εφαρμοσμένης. Το ένα χρειάζεται το άλλο. Αλλά και τα δύο κύριοι, ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δηλαδή αυτής της ανώτατης.

 

Υπάρχει διαφορά λοιπόν και καλό είναι να το αναγνωρίζουμε. Αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας πω και γω κατι :P λολ

1)Αρχικα να πω στο φιλο GRTOPO που διαβασα καπου νωριτερα οτι σιγουρα τα Πολυτεχνεια ειναι καλυτερα απο τα Τει.Και αξιζουν τα 50 ολοκληρα ευρω που παιρνουν παραπανω στο μισθο στο δημοσιο!!!Να πω επισης οτι εχει δικιο οτι μετραει η ποιοτητα(ευρος υλης στη περιπτωση μας) και οχι η ποσοτητα.Γιατι οντως τα πολυτεχνεια σε καθε τομεα μαθίνουν κανα 30αρι% παραπανω.Βεβαια θα ηταν πολυ ευκολο για τα Τει αντι ναχουν 8-9 μαθηματα σεκαθε εξαμηνο, νατα κανουν 7 να προσθεσουν και 2-3 ασχετα(ιστορια τεχνης,Η ιστορια του Οβελιξ και η στατικη των Μενιρ του) και να βγαλουν και 5ο χρονο σπουδων!!Και τι θα γινοταν?Θα αλλαζε κατι?Στην Ελλαδα οποτε θες βγαζεις οτι θες.Ακομα και 6 χρονια θα τα κανει σελιγο το ΕΜΠ και θα δινει και δοκτωρα!!!Επισης να πω παλι στον GRTOPO που λεει τι δεν εχει ακουσει ποτε απο συμφοιτητη του, να πω τι εχω ακουσει εγω απο συμφοιτητη του.Εχω ακουσει επειδη δεν εβγαινε ενα παραθυρο και εψαχναν να βγαλουν ενα ακομα, να προτεινει να γινει ενα παραθυρο πανω στο στυλο και σε κεινο το σημειο να κοψουν τα σιδερα για να μην ενοχλουν.Και δεν το λεω για να πω οτι ειναι ολοι ετσι, ισα ισα ελαχιστοι ειναι ετσι, αλλα το λεω γιατι παντου υπαρχουν κακοι και καλοι και μην μπουμε σε τετοια κουβεντα.

Τελος να πω σε ολους οσους νομιζουν κατι αλλο σχετικα με ΤΕΙ και ΤΕ, οτι σαν ΤΕ μου ειναι παντελως αδιαφορο(και νομιζω σε ολους μας τους ΤΕ) αν θα δινει το καθε ΕΜΠ μαστερ,δοκτωρα κτλ στα χρονια φοιτησης που εχει.Γιατι,πολυ απλά ειμαστε αλλη κατηγορια και ουτε μορια απο μενα παιρνει ουτε με αδικει πουθενά σε καποιο διαγωνισμο.Ας κανουν οτι θελουν.Και αυτο το λεω γιατι διαβαζω οτι εχουν προβλημα και κολλημα οι ΤΕ με αυτο που εγινε.Πιο πολυ οι ΠΕ θα πρεπε να χουν προβλημα που εχουν κανει ηδη μαστερ ετσι και αλλιως.Εμεις οι ΤΕ μονο το "κολλημα" να υπογραφτουν τα επαγγελματικα μας δικαιωματα εχουμε σε αυτη τη ζωη!!λολ

2)Σαν κινηση τωρα τη θεωρω ψιλοκλασσικη Ελλαδισταν.Ειναι σαν αυτη που αποφασιζουν οι δικαστικοι απο μονοι τους να διπλασιαζουν το μισθο τους!!!lol!!

Λενε οτι ετσι γινεται σε ξενα πανεπιστημια.Να πω οτι σε πολλα ξενα που ξερω και ειναι σοβαρα πανεπιστημια, υπαρχει ο βασικος κυκλος σπουδων που σου δινει το πτυχιο, και μετα ΑΝ εισαι μεσα στους καλυτερους που δηλωσουν οτι θελουν να συνεχισουν, μπορεις να κανεις και 5ο ετος στη σχολη που να θεωρειται μαστερ.Δηλ υπαρχει διαχωρισμος και δεν παιρνουν ολοι μαστερ.Ακομα και αν θεσεις υπαρχουν για ολους πάλι αν θες συνεχιζεις κτλ. Στο ΕΜΠ μπορει καποιος να σταματησει στα 4 και να βγει στην αγορα εργασιας?Ετσι και αλλιως με τα μορια που θα μαζεψει μεχρι να τελειωσει ο αλλος το μαστερ απτην δουλεια του,θα φτανουν τα μορια του μαστερ.Και ρωτησα πριν αν μπορει να σταματησει(ξερω οτι δε μπορει-ρητορικο ερωτημα ηταν) γιατι το να περικλειεις στα ετσι και αλλιως στανταρ χρονια σπουδων και 5-6 πιστοποιητικα ακομα είναι ευκολο.(και κατα τη γνωμη μου βεβαια τραγικο).Ας αναβαθμισει και αλλο τη σχολη και ας προσθεσει οτι θελει.Να βαλει εξτρα μαθηματα εξειδικευσης για οσους θελουν μαστερ, μια ςκαι αυτο ειναι το μαστερ.παραπανω εξειδικευση.

3)Τελος επειδη κουρασα πολυ ηδη(συγνωμη!!!) να πω κατι που με ρωτησε ψιλοπλακα-ψιλοσοβαρα ενας φιλος τελειοφοιτος γιατρος που διαβάζαμε μαζι την ειδηση σε εφημεριδα:<<Εγω που σπουδάζω τοσα χρονια γιατι αναγκάζομαι να παω απο Σεπτεμβρη εξωτερικο για μαστερ και δεν το βαζουμε μεσα στα καμποσααααα χρονια σπουδων μας??>>

Αυτα..καλα να περνατε ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Τα στατικά που κάναμε δηλαδή στη σχολή ήταν για θεωρητική έρευνα και όχι για εφαρμογή σε κτίρια;

tα πολυτεχνεία δεν είναι θεωρητικές σχολές σα τις φιλοσοφικές.

Αν είναι δυνατόν , τα μαθήματα των Πολυτεχνείων τα οποία στηρίζονται στα εφαρμοσμένα μαθηματικά να θεωρούνται ''θεωρητικά''.

Link to comment
Share on other sites

....

 

Εννοείται και για εφαρμογή, (αυτό δεν χρειάζεται να το πούμε, ούτε να τα αναφέρουμε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και οι δύο είναι σε θέση να κάνουν μελέτη και εφαρμογή, οι των τεχνολογικών ιδρυμάτων μόνο σε δομικές κατασκευές, ενώ των πολυτεχνείων σε όλα τα έργα)

 

edit: Όταν μιλάω για θεωρία εννοώ π.χ. για τα μαθηματικά στο πολυτεχνείο κάνουν για παράδειγμα τοπολογιά ενώ στα τεχνολογικά ιδρύματα μένουν στον διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό. Αυτό εννοούμε θεωρία και όχι την φιλοσοφία. Η φιλοσοφία δεν είναι θεωρία είναι επιστημονική ανάλυση και προβληματισμός για οτιδήποτε ορατό και μη ορατό και για μένα η αρχή των επιστημών.

Link to comment
Share on other sites

Τα στατικά που κάναμε δηλαδή στη σχολή ήταν για θεωρητική έρευνα και όχι για εφαρμογή σε κτίρια;

tα πολυτεχνεία δεν είναι θεωρητικές σχολές σα τις φιλοσοφικές.

Αν είναι δυνατόν , τα μαθήματα των Πολυτεχνείων τα οποία στηρίζονται στα εφαρμοσμένα μαθηματικά να θεωρούνται ''θεωρητικά''.

 

geokon και λοιποί υπερασπίζεσαι το να γίνει στην Ελλάδα οτι στην Ευρώπη με τα ΤΕΙ , αλλα δε μας λες κατι για την αξιοκρατία που πρέπει να υπάρχει.Τι να κάνουμε στη τελική , δεν εισαι το ίδιο με ενα πολιτικό μηχανικό του ΕΜΠ.Βαλτε και Μενίρ και οτι θέλεις , αυτός που βγαλε το 19 και μπήκε ΕΜΠ δεν θα χει την ίδια την αντιμετωπίση.Πράγμα που δε θα με σύμφερε πριν μερικά χρόνια βέβαια , αν υπήρχε εξίσωση επαγγελματικών δικαιωμάτων καθότι να βγάλω το 12 αράκι θα μου ταν πολύ εύκολο.Απλά πραματαααααααααααααααακια...8-)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.