Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Να πάρουν οι φοιτητές του κάθε πολυτεχνείου master (Meng), αφού έχει επικρατήσει το αγγλοσαξωνικό σύστημα. Εγώ δεν είμαι αντίθετος με αυτό.

 

Αλλά όχι με τέτοιο τρόπο. Τότε να καταργήσουμε το ΥΠΕΠΘ και να κάνουμε ότι θέλουμε. Εκεί ήτανε η ένστασή μου. Γιατί να μην πάρουνε τα παιδιά μετά από 4.5 χρόνια σπουδών το Meng ??? Δεν φέρω ουδεμία αντίρρηση. (Ας είναι καλά Μαρίνος, Βάγιας και μερικοί άλλοι τους οποίους σέβομαι αλλιώς για μένα το ΕΜΠ είναι ένα κοινό πολυτεχνείο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζεσαι τόσο,έστω κ με τον τρόπο που χορηγείται το Meng....

 

To Meng είναι μία μ@#$%α κ μισή,άλλο ένα γαλόνι που δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο (σαν να λέμε υποδεκανέας δηλαδή...)....οπότε τί σε ενοχλεί με ποιό τρόπο-παρακάμψεις δίνεται?Λες κ αν δοθεί έτσι θα σωθούμε.........

 

Ασχολούμαστε με κουταμάρες.........το ίδιο το θρεντ μόνο ενημερωτικό χαρακτήρα έχει,ούτε κατά διάνοια δεν έχει πανηγυρικό........

 

Να έδιναν το δίπλωμα σε πάπυρο,να το καταλάβω να φώναζες,αυτό όντως θα ήταν μία εξέλιξη,αλλά το MENG?To MENG?

Τί να πώ,πλέον θα κορδώνομαι ότι έχω MENG κ θα ψαρώνω τα 15χρονα.........:lol:

Φαντάζεσαι γέλιο που έχει να πέσει όταν επικαλεστεί κάποιος σε συνέντευξη στο Γιουνανιστάν ότι έχει κ MENG?:lol:

Νομίζω πιο ψαρωτικός είναι ο πάπυρος......

Link to comment
Share on other sites

zavi συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Το m.eng. είναι ένας τίτλος που περισσότερο γέρνει προς πιστοποιητικό ανωτάτης επαγγελματικής κατάρτισης παρά σε μεταπτυχιακό δίπλωμα. Στις καλές πολυτεχνικές σχολές της αμερικής είναι απλώς μία σειρά μαθημάτων με πρακτικό κυρίως προσανατολισμό χωρίς δυνατότητα υποτροφίας που δεν οδηγεί σε διδακτορικό.

Από την άλλη πλευρά αυτά περί παντοδυναμίας του ΤΕΕ που καλλιεργούνται από κάποιους κύκλους ποτέ δεν τα κατάλαβα. Περισσότερη δύναμη έχει ο Καραμανλής στην κυβέρνησή του παρά το ΤΕΕ στα κέντρα αποφάσεων!

Link to comment
Share on other sites

@Pappos

 

:lol:

 

Χαλάρωσε φίλε,βρίσκεσαι στη χώρα του ποτέ-ποτέ..........κ αν προσέξεις κ λίγο τον ουρανό,μπορεί κ να δεις τον Peter-Pan να σου κλείνει το μάτι........Μην κουβαλάς αυτό το άγχος της δυτικής σκέψης,ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΦΑΕΙ στο Γιουνανιστάν.........

 

Επειδή έχω καταλάβει το σκεπτικό σου- κ μάλιστα συμφωνώ απολύτως - τα λέω αυτά,μήπως κ σώσουμε την υγεία μας....Όμως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι άλλο ένα κουλουράκι για τα καλά παιζάκια ,που θα τους πάρει ο μπαμπάς τους μία αμαξάρα τώρα που πήραν κ MENG!!!!!!!:lol: (λέτε το meng να είναι τέχνασμα του Υπουργείου Οικονομίας για να ανακάμψει ο κλάδος της πώλησης αυτοκινήτων????χαχαχαχα!!!!!)

 

Πλάκα-πλάκα,να άλλο ένα παραμύθι που θα πουλήσω στη φουκαριάρα τη μάνα μου,να καμαρώσει το γιο της!!!!!!!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ που είμαι στην "απόξω", στο δημόσιο το Meng θα δίνει παραπάνω μόρια; Θα δίνει κανένα επίδοματακι μήπως; Νομίζεται πως όλα αυτά γίνονται για τον ιδιωτικό τομέα; Εκεί είναι όπως τα λέει ο [email protected] Στο δημόσιο θέλουν να πέσει το μεγάλο φαγοπότι. Μόνο που το περίεργο θα είναι πως ότι χαρτί και να εκδίδει το ΕΜΠ το κράτος αν θέλει το αναγνωρίζει. Απόδειξη ότι ακριβώς το ίδιο χαρτί το δίνειτο ΕΜΠ από παλαιότερα. Και πέρασε στα αζήτητα βέβαια αφού στη Ελλάδα δεν υπήρχε αναγνώριση και στο εξωτερικό δεν αλλάζει τίποτα. Τι άλλαξε και τώρα και το ξαναφέρνουν στο προσκήνιο; Τα αποτελέσματα των εκλογών και ο νοών νοείτο...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ stayros: Αντί να σου απαντήσω με υποτιμητικό τρόπο θα σε παραπέμψω στα βιογραφικά πολλών διαπρεπών ελλήνων καθηγητών στα καλύτερα πολυτεχνεία της αμερικής όπου θα δεις ότι ξεκινήσαν από το ΕΜΠ. Επίσης να ψάξεις να βρεις ανάμεσα στους καλύτερους έλληνες φοιτητές που γίνονται δεκτοί με υποτροφία στα πανεπιστήμια αυτά πόσοι σπουδάσαν στο ΕΜΠ. Τέλος ρίξε μια ματια στην συμμετοχή του ΕΜΠ στα ερευνητικά προγράμματα της ΕΕ και μεγάλων εταιριών-βιομηχανιών της Ευρώπης. Αν δεν σου είναι αρκετά τα παραπάνω δες τα paper από το ΕΜΠ που δημοσιεύονται κάθε χρόνο στα καλύτερα διεθνή επιστημονικά περιοδικά και θα σου λυθεί η απορία αν "στο εξωτερικό ακούν ΕΜΠ και γελάνε (αν το ξέρουν)".

 

Έλεος πια..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι πρεπει οτι πρεπει κανεις απο μας ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο ΑΕΙ ειτε απο το ΕΜΠ ειτε απο το ΑΠΘ να μιλαει υποτιμητικα για κανεναν..

 

stayros δεν καταλαβαινω την αγανακτηση σου.. .Εγινε μια κινηση καλως ή κακως...εσυ βγαζεις το εκνευρισμο σου λες σου φταινει οσοι σπουδασαν στο ΕΜΠ. Το αν ειναι ευκολο να μπεις ή να βγεις απο το ιδρυμα αυτο ή να συνεχισεις την επιστημονικη σου καριερα εχοντας ενα χαρτι απο το ΕΜΠ το ξερουν καλα οσοι σπουδαζαν εκει.. Εσυ δεν ξερω που εχεις τελειωσει κ δεν μπορω ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση να κρινω τη σχολη σου, γτ πολυ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ξερω...Εσυ πολυ ευκολα ομως υποτιμας ενα τετοιο ιδρυμα...Αφου ειναι τοσο της πλακας γτ δεν σπουδασες κ συ εκει που να μη δυσκολευτεις κιολας...

 

Ας επικεντρωθουμε στον τιτλο του τοπικ....Δεν εχει νοημα να το παιζει κανεις καλυτερος απο τον αλλο...η επαγγελματικη πορεια και το ηθος το καθε ενος φαινεται στη δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.