Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκεπές ερείπιο & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

55 λεπτά πριν, ΙΤRGN said:

.... που χρειάζονται άμεσα .....

.... βλεπω ερείπιο μεν ΑΛΛΑ με στεγη στη θεση της....

Τι κάνω?

κανένα μπέρδεμα και απλούστατο

Ενημερώνεις πως όσο βλέπεις στέγη δεν δίνεις αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, Didonis said:

κανένα μπέρδεμα και απλούστατο

Ενημερώνεις πως όσο βλέπεις στέγη δεν δίνεις αδόμητο.

Ακριβώς, αυτο θα κάνω.

Αλλιως ας βρουν κάποιον άλλο

Αν δεν την κατεβάσουν πιστευω οτι  το προηγούμενο συμβόλαιο τους ειναι άκυρο που γραφει,: "αδόμητο με ασκεπές ερείπιο".

Ασε που οι αγοραστές αν θελήσουν να βγάλουν μετα άδεια κατεδάφισης για το ασκεπές  ερείπιο θα γίνει χαμούλης με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα!

Σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει μόνο μια λίθινη ασκεπής κατασκευή προ του '55 θα το καταχωρήσω σαν δομημένο, ημιτελές, με πραξη προ του '55, στις επιφάνειες 0 κχ & 0 ΒΧ με 1 ΛΠ και θα ανεβάσω πλέον και ΤΕ για την τεκμηρίωση της χρονολογίας της κατασκευής;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ασκεπές προ του '55 δεν θεωρείται κτίσμα αρα το δίνεις αδόμητο με τις σχετικές περιγραφές στην τεχνική περιγραφή της ΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

επ' αυτού μια συμβολαιογράφος μου είπε: "ότι βλέπει ουρανό δεν θεωρείται κτίσμα και  δεν μπαίνει ούτε στο Ε9"

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Skrats said:

 

Σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει μόνο μια λίθινη ασκεπής κατασκευή προ του '55 θα το καταχωρήσω σαν δομημένο, ημιτελές, με πραξη προ του '55, στις επιφάνειες 0 κχ & 0 ΒΧ με 1 ΛΠ και θα ανεβάσω πλέον και ΤΕ για την τεκμηρίωση της χρονολογίας της κατασκευής;

θα επιλέξεις "Αδόμητο"=όχι 

υλοποιημένη ιδιοκτησία=όχι (διότι δεν υφίσταται κλειστός χώρος)

διοικητικές πράξεις= τεχνική σου έκθεση που τεκμηριώνεις την προύπαρξη του κτίσματος

Επιφάνειες=σε όλα μηδέν.

λοιπές κατασκευές=1 και περιγραφή στα σχόλια 

Στο Π.Π.ΗΤΚ επιλέγεις αυτό που αναφέρει "ρυθμισμένο" και σου βγάζει βεβαίωση περί εξαιρέσεων.

Για την φορολογική διοίκηση το ασκεπές δεν φορολογείται καθώς δεν θεωρείται κτίσμα. Για την δική μας δουλειά, καταχωρούμε ως παραπάνω τεκμηριώνοντας την νομιμότητα της υπάρχουσας ασκεπούς κατασκευής.

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σε μια άλλη περίπτωση στην οποία υπάρχει λίθινη κατασκευή στάβλου σε κακή κατάστγαση όσο αφορά την τοιχοποιία με δίριχτη στέγη με κορφιά στα 2μ περίπου πως πρέπει να καταχωρηθεί;

Στην ουσία είναι ερείπιο αλλά υπάρχει η στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αν ένα κτίριο διαθέτει περιμετρικούς τοίχους (ανεξαρτήτως κατάστασης και ύπαρξης κουφωμάτων) και στέγη, θα πρέπει να καταχωρηθεί κανονικά με την επιφάνειά του. Για λόγους πληρότητας στην τεχνική έκθεση μπορείς να περιγράψεις περαιτέρω  το κτίσμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

επ' αυτού μια συμβολαιογράφος μου είπε: "ότι βλέπει ουρανό δεν θεωρείται κτίσμα και  δεν μπαίνει ούτε στο Ε9"

Βασίλη, άσε τους συμβολαιογράφους να λένε ό,τι θέλουν!!! Προφανώς στο γεωτεμάχιο υφίστανται αυθαιρεσίες!!! Επίσης προφανώς αν δύναται κατά την κρίση σου με την έκδοση άδειας για στέγη να γίνει "κτίσμα", τότε κατά τη γνώμη μου είναι ημιτελές κτίσμα, που και χρήζει ρύθμισης και στο Ε9 οφείλει να βρίσκεται!!!

Αν ο ιδιοκτήτης θέλει να το παίζει έξυπνος, πέστου να εξαφανίζει τα μπάζα κ.λπ. και μετά θα είναι αδόμητο! 

Μην ξεχνάς, μια χαζοπερίφραξη έχει και δεν είναι αδόμητο!!!

Καλημέρα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ 

Συμφωνώ φίλε ότι αυτά τα περί είναι δεν είναι κτίσμα που μου είπε η συμβολαιογράφος όπως και αυτό που προτείνει ο φίλος Παύλος περί μόνο περιγραφής και μη αναφοράς σε κτίσμα περιπλέκουν τα πράγματα σήμερα μετά το νόμο των αυθαιρέτων

Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή θέλει να κατεδαφίσει κάποιος αυτούς τους τοίχους. Τότε τι Ο.Α θα εκδώσει!

Αναφέροντας κατεδάφιση κατασκευών ή κτίσματος προ του 55 (που απαιτεί και έλεγχο Σ.Α)??

Όσο για το ημιτελές που προτείνεις  δεν συμφωνώ γιατί αυτός ο όρος αφορά πάντα κτίσματα υπό ανέγερση και όχι ένα σαράβαλο του 1955 που απαιτεί εργασίες επισκευής -αναστύλωσης ή ξέρω εγώ τι!

υ.γ εξάλλου αν το βάλεις στην Η.Τ.Κ ως ημιτελές τότε πρέπει να περάσεις και εμβαδό (για το οποίο ο Παύλος δεν συμφωνεί)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.