Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

Σε οριζόντια ιδιοκτησία έχει "κλείσει" ημιυπαίθριος χώρος. Ο παραπάνω ημιυπαίθριος τακτοποιήθηκε με το ν. 3843/2010. Στην Ηλεκτρονική Ταυτότητα έβαλα κανονικά στις πράξεις την οικοδομική άδεια και την τακτοποίηση του ν.3843/2010. Η ερώτησή μου είναι όταν εκδίδω τον πιστοποιητικό πληρότητας επιλέγω βεβαίωση μηχανικού Τύπος 1 δηλαδή νόμιμο ή Τύπος 2 Ρυθμισμένο αφού έχει γίνει μία ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

@baggelism Για το ερώτημά σου ισχύει ότι σου αναφέρει ο Άκης. Επιλέγεις το "ρυθμισμένο". Η δική μου ερώτηση είναι εάν έχεις ελέγξει τον κλεισμένο ημιυπαίθριο εκ νέου, διότι με τον τότε νόμο δεν βάζαμε τον εξωτερικό τοίχο που έκλεινε τον Η.Χ. Αυτός ο τοίχος πρέπει να εισαχθεί ως ΥΔΚΧ σε νέα δήλωση Ν. 4495. Γενικά με τις παλιές δηλώσεις χρειάζεται μεγάλη προσοχή, διότι τότε βάζαμε ως κλεισμένο Η.Χ ότι επιφάνεια Η.Χ υπήρχε στην Ο.Α. Οπότε στην πράξη μπορεί να εντοπιστούν διαφορές οι οποίες δεν καλύφθηκαν από την δήλωση ν. 3843.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pavlos33 said:

@baggelism Για το ερώτημά σου ισχύει ότι σου αναφέρει ο Άκης. Επιλέγεις το "ρυθμισμένο". Η δική μου ερώτηση είναι εάν έχεις ελέγξει τον κλεισμένο ημιυπαίθριο εκ νέου, διότι με τον τότε νόμο δεν βάζαμε τον εξωτερικό τοίχο που έκλεινε τον Η.Χ. Αυτός ο τοίχος πρέπει να εισαχθεί ως ΥΔΚΧ σε νέα δήλωση Ν. 4495. Γενικά με τις παλιές δηλώσεις χρειάζεται μεγάλη προσοχή, διότι τότε βάζαμε ως κλεισμένο Η.Χ ότι επιφάνεια Η.Χ υπήρχε στην Ο.Α. Οπότε στην πράξη μπορεί να εντοπιστούν διαφορές οι οποίες δεν καλύφθηκαν από την δήλωση ν. 3843.

Το έχω ελέγξει. Έχει δηλωθεί σωστά με τους εξωτερικούς τοίχους. Οπότε δεν χρειάζεται ρύθμιση με τον 4495/17.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο επιπλέον τοίχος που χτίστηκε (συνήθως μπροστά στο μπαλκόνι που περιλαμβάνει την μπαλκονόπορτα), πως ακριβώς είχε προβλεφθεί στο Ν. 3843/10 ; Είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν σου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Τότε με τον ν3843 δεν βάζαμε τον πλευρικό τοίχο αλλά μόνο ότι κατασκευάστηκε καθ'υπέρβαση της ΟΑ, δηλαδή το διαγραμμισμένο στο παρακάτω σχέδιο.

image.png.b16b98969f2beab89e9a8c0552a835e8.png

Άρα ο τοίχος που περιλαμβάνει το κούφωμα είχε μετρηθεί στο αυθαίρετο....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω σήμερα έχει κάποιος άλλος τελευταία πρόβλημα με το σύστημα έκδοσης ΗΤ? Συγκεκριμένα εμφάνιση error ... όταν προσπαθεί να πληρώσει το παράβολο (20€) για να εκδόση μια ηλεκτρονική ταυτότητα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Το είχα αντιμετωπίσει πρόσφατα. Μάλλον σε σταματάει όταν βάζεις τα στοιχεία της κάρτας σου και δεν προχωράει. Η λύση είναι να πας και να απενεργοποιήσεις το adblocker και ίσως και την επέκταση του antivirus που κουμπώνει στον browser. 

Link to comment
Share on other sites

Pavlo μήπως είναι άλλο εσωτερικό πρόβλημα του συστήματος και να αφήσω ήσυχο λίγο το adblocker και αυτό που είπες με το antivirus μου δεν ξέρω να το φτιάξω, μήπως να το αφήσω λίγη ώρα μήπως φτιαχτεί αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες πάνω από μια φορά και σου έβγαζε σφάλμα όταν είχες καταχωρήσει τα στοιχεία της κάρτας και πήγαινες για οριστική πληρωμή είναι αυτό που σου έγραψα. Ζήτησε βοήθεια από κάποιον που ξέρει αν δεν τα καταφέρνεις. Πάντως δεν είναι  κάτι δύσκολο. Αν πχ δουλεύει τον chrome, πηγαίνεις πάνω δεξιά στις 3 τελείες και στο πτυσσόμενο μενού επιλέγεις "επεκτάσεις" και εν συνεχεία "διαχείριση επεκτάσεων". Θα σου βγάλει μετά μια εικόνα με τις ενεργές ή μη επεκτάσεις . Κλικάρεις το μπλε κυκλάκι και τις απενεργοποιείς προσωρινά. Ανοίγεις ξανά τη σελίδα της ΗΤΚ και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Δες αν θα δουλέψει. (επισυνάπτω και εικόνα για βοήθεια)

ad block extention off.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.