Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω, αν είναι μόνο αυτή η αυθαιρεσία και φυσικά αν είναι σε καλή κατάσταση το κτίριο. Προσωπική μου άποψη, αν δεν υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης της δήλωσης υπαγωγής (μηχανικός δήλωσης, μεταφορά μέσω ΤΕΕ), κάνω νέο ΔΕΔΟΤΑ και το συμπεριλαμβάνω στην ΗΤΚ με ΤΕ και εξηγώ τους λόγους. Λειτουργούμε ως μηχανικοί ιδίως σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο συνάδελφος που έβαλε ΔΕΔΟΤΑ αυτής της κατηγορίας (Υ) είχε κάποιο λόγο που το έκανε; Μήπως ο ενδιαφερόμενος να τον ρωτήσει, πριν οτιδήποτε;

 

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα πιστεύω κάποιο λόγο θα είχε, πιθανόν να μελέτησε το κτίριο, ναι το να μιλήσει με τον μηχανικό το θεωρώ αναγκαίο. Θα μπορούσε ίσως και να ζητήσει το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. να ελένξει ότι ο συνάδελφος δεν έκανε κάποιο λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ με τον 4178/13. Το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. το έχω όπως και όλα τα αρχεία της τακτοποίησης που είχε κάνει ο συνάδελφος. Το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. το συνέταξε για το σύνολο του κτιρίου (επτά-οροφη πολυκατοικία) για την τακτοποίηση που αφορούσε σε ένα διαμέρισμα (κλείσιμο Η/Χ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις είναι πολύ γενικό.... Δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει το γιατί μια πολυκατοικία έχει ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας Υ.... Πρέπει να το μελετήσεις και να βρεις τους λόγους που η βαθμολογία του βγήκε έτσι... π.χ. ανάγκη ενίσχυσης του ΦΟ κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

μου έχει τύχει και εμένα σε 7 όροφη πολ/κία στο Γκύζη πρέπει να ήταν το δεδοτα νομίζω βγήκε κατηγορία (Υ) . Εκεί είχαμε μη κανονικότητα κάτοψης σε ορόφους, οι 2 πάνω ορόφοι ήταν σε εσοχή. Η στατική μελέτη, οι ξυλότυποι δεν είχαν βρεθεί. Μπορεί να τύχει σε παλιές οικοδομές, σε οικοδομές με μαλακό όροφο, υπόγειο δεν είχε η δικιά μου. Και τώρα θα ξέρετε εσείς να μου πείτε, αν είχε αντισεισμικό αρμό νομίζω πως είχα δηλώσει πως δεν είχε, αυτό έπαιζε κάποιο ρόλο επίσης, η άδεια πρέπει να ήταν το 1971 περίπου και συνόρευε, ακουμπούσε και αριστερά και δεξιά σε πολυόροφες οικοδομές πάλι, με ορόφους σε εσοχή τους τελευταίους, πάλι ίδιου έτους κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Βεβαίωση μηχανικού μέσω ΗΤΑ εκδίδεται σαν νόμιμη ή σαν ρυθμισμένη σε ακίνητο που μετά από ρυθμίσεις έχει εκδοθεί άδεια δόμησης;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΠΗΤ θα επιλέξεις αυτό που αναγράφεται ως "ρυθμισμένο" καθώς όπως αναφέρεις έχεις τακτοποιημένο ακίνητο (είναι η ίδια ακριβώς βεβαίωση που αναγράφει την περίπτωση των εξαιρέσεων)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.