Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ΑΤΕΙ + BEng + MEng = Πολυτεχνείο ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

την υποθεση περου,τη γνωριζω,αλλα σε πρωτη φαση με νοιαζει να μου αναγνωρισουν το bachelor και το master...

και δεν ξερω αν θα αντιμετωπισω προβλημα...

Απο εδω στη γερμανια,μου λενε οτι απαγορευεται το δοαταπ και καθε δοαταπ να κρινει το bachelor και το master γιατι ειναι international...

σημειωση εχω κανει bachelor of arts και master of arts,εχετε ακουσει καποια παρομοια υποθεση?

πως γινεται η αναγνωριση?

 

Για Γερμανια, προσωπικα δεν γνωριζω, αλλα το συνηθες είναι :

 

Καταθεση δικαιολογητικων στο Δοαπατ, χρονος ελεγχου και απαντηση ως προς αναγνωριση διπλωματων = 6-12 μηνες

Σιγουρα θα αποφυγεις την καταταξη λογω Μαστερ, αλλα το Δοαταπ θα σε στειλει πιθανων στο πανεπιστημιο που θα επιλεξεις στην αιτηση. Εκει εξαρταται στο ποσο χρονο θα διαρκεσει για να σου απαντησει το πανεπιστημιο και το αν θα σε αφησει να συμμετασχεις στις εξεταστικες περιοδους απευθειας.

Για τα μαθηματα, βαλε περιπου 1-1.5 χρονο για να τελειωσεις (το συνηθες ειναι 4-6 μαθηματα) - εξαρταται το πως θα "την" δει το προεδριο την ημερα της εξετασης του προγραμματος σπουδων που καταθετεις

+ αλλους 3-6 μηνες μεχρι να καθαρισεις απο την τελικη απαντηση του Δοαταπ ως προς την ισοτιμια και βαθμολογικη αντιστοιχια + εξετασεις ΤΕΕ.

 

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και παλι,

 

ειπα να σας ενημερωσω πως παει μεχρι στιγμης η υποθεση μου.

Εχουμε και λεμε:ας πουμε οτι εχω καποιο προβλημα με το Δοαταπ μιας και δεν ξερει ουτε το ιδιο πως να το αναγνωρισει.

Στο συνολο μου εχω 116 μαθηματα και στην Ελλαδα ειναι 104,αντιστοιχια και ισοτιμια με τα ΤΕΙ δεν μπορουν να δωσουν διοτι στη γερμανια καλως η κακως δε υπαρχουν πλεον τα Fachhoschule αλλα ουτε ξερουν αν γινεται ισοτιμια με πανεπιστημιο.

Με το ΤΕΕ δεν ειχα προβλημα,μου ζητησαν τα 2 πτυχια,αναλυτικα τα μαθηματα,βεβαιωση των ακαδημαικων ετων,βεβαιωση του γερμανικου ΤΕΕ οτι πληρω το παραρτημα 5/2005/36 και το αρθρο 46 της της οδηγιας και βεβαιωση απο τις γερμανικες αρχες οτι εχω δικαωμα στατικης μελετης και αντισεισμικου ελεγχου κτιριων.

 

Αν και εντυπωση μου εκανε οτι δεν ζητησαν την ισοτιμια και την αντιστοιχια απο το ΔΟΑΤΑΠ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θετικό Μαρία. Φαίνεται πως το ΤΕΕ μετά τη σφαλιάρα που έφαγε με την υπόθεση Πέρρου δεν τολμά να αμφισβητήσει πλέον τα Γερμανικά Fachochschule τα οποία μετονομάστηκαν σε Universities of Applied Sciences. Μου κάνει όμως και μένα μεγάλη εντύπωση που δεν σου ζήτησαν την ακαδημαϊκή αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ. Αυτό είναι ένα σημαντικό ερώτημα και προσωπικά θα κρατήσω μερικές επιφυλάξεις διότι το ΤΕΕ κάτι τέτοια δεν "ξεχνάει" να τα αναφέρει.

 

Περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί η υπόθεσή σου καθότι το ΤΕΕ γνωρίζει πολύ καλά πως από τη στιγμή που τα Γερμανικά Fachochschule είναι απολύτως ισότιμα (απόφαση ΙΤΕ-ΥΠΕΠΘ 12/1992) με τα ΤΕΙ θα πρέπει μετά, βάση του Συντάγματος της χώρας περί ισοτιμίας των πολιτών να αναγνωρίσει και σε μας τα ίδια δικαιώματα. Διότι, αν Έλληνας απόφοιτος τελειώνει ισότιμη με τα ΤΕΙ σχολή στο εξωτερικό, ΔΕΝ μπορεί να αντιμετωπίζεται στη χώρα με διαφορετικούς όρους (ευνοϊκότερα εν προκειμένω) από τον Έλληνα πολίτη που τέλειωσε τα ΤΕΙ της ημεδαπής βάση της αρχής της ισότητας.

 

Περιμένουμε να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ένας προβληματισμός μου σχετικά με το θέμα αυτό με έκανε να γραφτώ στο φόρουμ

είμαι Ναυπηγός Μηχανικός απόφοιτος του ΑΤΕΙ-Αθήνας,επειδή βλέπω ότι δυστυχώς τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα και είμαι απογοητευμένος σχετικά με το αν θα λυθεί πότε το θέμα μας, σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να προχωρήσω σε 3 έτη σπουδών για Meng στο πανεπιστήμιο του strathclyde στη Γλασκώβη,λόγω αδερφοποίησης του τμήματος μου με το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο γίνομαι δεκτός στο 3ο έτος και κάνω 3ο,4ο και 5ο

 

επειδή όμως δεν είμαι απόλυτα αποφασισμένος για το βήμα αυτό εχώ και τη σκέψη να ακουλουθήσω μόνο ένα κύκλο Msc σε marine engineering, να επιστρέψω, και αν δώ ότι ακόμα και τότε τα πράγματα είναι δύσκολα στην ανευρεση εργασίας να πρόχωρήσω στα 2 έτη του Beng

η ερώτηση μου είναι η εξής

 

αν κάνω Msc και μετά αποφασίσω να κάνω και το bachelor υπάρχει περίπτωση το ΤΕΕ να μου πεί ότι δεν σε αναγνωρίζω επειδή έκανες πρώτα master και δεν ακολούθησες τη σειρά του 2 χρόνια Beng+1 χρόνο master?

 

επίσης ήθελα να ρωτήσω αν το Msc θεωρείται ανώτερο του Meng?,για να σε δεχτεί το ΤΕΕ μετα το bachelor είσαι καλυμμένος με όποιο απο τα δύο αν έχεις?

 

αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου πεί δύο λόγια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε georges,

 

να διορθωσω κατι,δεν μιλαμε για μετονομασια,αλλα για μετεξελιξη,μιας και τα hochschule-universities of applied sciences,εκτος απο το να δινουν αυτονομα master,προσφερουν και διδακτορικα.

Πηγα σημερα παλι στο ΤΕΕ και μιλησα με την υπευθυνη και η απαντηση της ηταν οτι υπαρχουν 2 δρομοι για την αναγνωριση και αποκτηση των επαγελματικων δικαιωματων.

Ο ενας απο αυτους,ειναι αυτος που ακολουθησα εγω.

Προσωπικα προσκομησα οοοολα τα εγγραφα αχρηστα και χρησιμα απο γερμανικες αρχες,ΚΜΚ,γερμανικο ΤΕΕ,υπουργειο παιδειας κ.τ.λ...(στο συνολο τους 43!)που αποδεικνυουν οτι bachelor kai master απo τα HS ειναι ακριβως ιδια και με τα ιδια δικαιωματα με τουσ αποφοιτους των uni.

Επισης οι οδηγιες του ΦΕΚ με καλυπταν απολυτα...

Προσοχη!Το συγκεκριμενο ΦΕΚ απευθυνεται μονο για τους αρχιτεκτονες,γιατρους,οδοντιατρους και ισχυουν αλλα κριτιρια...

Αν γνωριζεις κατι αλλο αγαπητε,ενημερωσε με πριν προσγειωθω αποτομα!

Link to comment
Share on other sites

αναγνωριζεται ο τιτλος σπουδων αρχιτεκτονικης που απονεμηθηκε απο το HFT ως πτυχιο ισοτιμο και αντιστοιχο προς τα απονεμομενα απο τα τμηματα αρχιτεκτονικης των ελληνικων ανωτατων ιδρυματων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.