Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ΑΤΕΙ + BEng + MEng = Πολυτεχνείο ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

To 64 δεν προκύπτει από πουθενά....60 credits κάθε εξάμηνο (semester) είναι....Αυτό που κοιτάει το ΔΟΑΤΑΠ είναι το σύνολο. Συνήθως κάθε εξάμηνο έχει 6 μαθήματα δεκάρια...Τα MSc μπορεί να έχουν 6 δεκάρια, 4 δεκαπεντάρια ή ότι άλλο συνδιασμό να βγάζει άθροισμα 60 συν η πτυχιακή το καλοκαίρι άλλα 60...

 

Για παράδειγμα εγώ που έκανα 10 ECTS Structural Steelwork Design στο ΒEng και 15 ECTS στο ΜSc, είναι σαν να έκανα 2μισι μαθήματα στο πολυτεχνείο σιδηρές κοκ...

 

Διόρθωση: Τα 60 E.C.T.S. δεν είναι για ένα εξάμηνο (semester), αλλά για έναν ολόκληρο χρόνο. Ένας ολόκληρος χρόνος σου δίνει 60 E.C.T.S..

Link to comment
Share on other sites

Μην το μπερδεύεις πολύ. Μόνο τα χαρτιά μετράνε

 

Το πως παίρνεις τα χαρτιά δεν έχει σημασία...

Γνώσεις συνάδελφε, γνώσεις!

Η αναζήτηση μόνο χαρτιών και πτυχίων έχουν οδηγήσει την Ελλάδα εκεί που έφτασε.

Αναζήτηση γνώσεων, ουσίας και σεβασμό στους θεσμούς.

Άλλο η βάση του 19 και άλλο του 11. Χωρίς να αποκλύω η βάση του 11 με θέληση και μελέτη να φτάσει και να ξεπεράσει τή βάση του 19.

Link to comment
Share on other sites

Και να την ξεπεράσει όμως τελικά δεν θα έχει κανέναν ουσιαστικό αντίκτυπο στην Ελλάδα μιας και όλοι ΜΑ όλοι κοιτάνε το χαρτί στο τέλος. Από το ΤΕΕ (όχι δεν είναι μηχανικοί οι έχοντες πτυχίο ΑΤΕΙ-ΤΕΙ) μέχρι όποιον θέλεις. Το πολύ πολύ να λάβουμε το μετάλλιο της "τιμής" (ήτοι να αυτοφασκελωθούμε που δεν πήγαμε στο Αγγλία να πάρουμε το BEng+Msc σε 4 χρόνια ακριβώς και να γυρίσουμε να γραφτούμε στο ΤΕΕ μετά βαΐων και κλάδων).

Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κάνεις τις γνώσεις αν δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις(*); Αν όμως δεν έχεις γνώσεις κ έχεις ένα χαρτί, μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν που έχει γνώσεις αλλά δεν έχει χαρτί και να οικιοποιηθείς τη δουλειά του.

 

Επίσης οι απόφοιτοι ΤΕΙ είναι Μηχανικοί ΤΕ. Στο ότι με ένα Msc θα πρέπει να αναβαθμιστούν τα ΕΔ σε αυτά των Μηχανικών ΠΕ, όπως συμβαίνει και με τους απόφοιτους εξωτερικού μέχρι σήμερα, συμφωνώ απολύτως. Αυτά τα "όλα ίσα" δεν ακούγονται από την μεριά των ΤΕΙ, αλλά από προβοκάτορες.

 

Τι θα γίνει όμως τώρα που ακόμα και με ένα Bsc θα έχει ΕΔ Μηχανικού ΠΕ στην Ελλάδα;

 

(*) Την ενοικίαση σφραγίδας τη θεωρώ υποτιμητική και για αυτόν που την χρειάζεται και για αυτόν που την δίνει για αυτό δεν το θεωρώ λύση.

Link to comment
Share on other sites

Stayro για να καταλάβω καλύτερα... με πτυχίο ΤΕΙ τι πρέπει να κάνεις για να αποκτήσεις ΕΔ; Bsc+Msc; Μπορείς να τα αποκτήσεις από κολέγια στην Ελλάδα ή πρέπει να πας υποχρεωτικά εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω γιατι αν και σκεφτόμουν να κάνω Μsc εφόσον δεν μου προσδίδει ΕΔ είναι τσάμπα τα λεφτά για μένα (και ειδικά αυτή την τρελλή περίοδο που περνάμε) οπότε έλεγα μήπως κοίταγα την λύση κολέγιο Ελλάδα και Bsc+Msc. Οπότε να το ψάξω λες ε; Έχεις κάτι στο μυαλό σου; Αν μπορείς να μου δώσεις καμία κατεύθυνση στείλε μου σε παρακαλώ κανά pm.

 

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην πέσεις στην παγίδα. Αν τελικά με το πτυχίο ΤΕΙ + Msc δεν γίνει τίποτα (τσαντίζομαι και μόνο που το σκέφτομαι) και εσύ πάρεις MSc και μετά πας στο κολέγιο, υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούν το MSc. Κάνε υπομονή ή αν δεν μπορείς να κάνεις υπομονή γράψου σε κολέγιο καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω πρώτα το Msc και μετά το Bsc; Κοίτα δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες λόγω της δουλειάς αλλά από την συζήτηση εδώ κατάλαβα ότι με το χαρτί του ΤΕΙ μπορείς μέσω κολλεγίου εδώ στην Ελλάδα με Bsc + Msc από το κολλέγιο αυτό να αποκτήσεις ΕΔ. Γι'αυτο το λέω. Το θέμα με το αν θα ισχύσει ΤΕΙ+Msc=ΕΔ πότε λες να τελειώσει, αναφέρεται στο ΠΔ που είναι (και καλά) να περάσουν τώρα πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.