Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ΑΤΕΙ + BEng + MEng = Πολυτεχνείο ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι!

 

Σήμερα είπα να επισκεφθώ τη σελίδα του αξιαγάπητου ΔΟΑΤΑΠ (τέως ΔΙΚΑΤΣΑ) και με την πρώτη έπεσε το μάτι μου πάνω σ'αυτό:

 

"Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής"

 

Ερώτηση: Επειδή κι εγώ "τυγχάνω" να είμαι ένας κατακαημένος φοιτητής/μέλλοντας πτυχιούχος ΤΕΙ σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο,εφόσον βρω κάποιο πρόγραμμα σπουδών που να αναγνωρίζει ένα σεβαστό αριθμο μαθημάτων απ'το πρόγραμμα του ΤΕΙ,να ξενιτευτώ,ώστε π.χ. να κάνω 1-2 χρόνια επιπλέον για βασικό πτυχίο!

Το παραπάνω τι σημαίνει;Ότι "δεν αναγνωρίζουμε το πτυχίο που φέρατε διότι είναι π.χ. 4ετούς φοίτησης και κάνατε μόνο το μισό στην Αγγλία";

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να κανεις τα πρωτα 2 χρονια στο ΤΕΙ και τα αλλα 2 σε χωρα του εξωτερικου 'η να τελειωσεις το ΤΕΙ κανονικα και μετα να προχωρησεις σε 1-2 χρονια για μεταπτυχιακο ??

 

Αν η απαντηση ειναι η πρωτη, NO CHANCE IN HELL ! Ουδεποτε το Δικατσο-Δοαταπ αναγνωριζε τα 2+2 / 3+1 / 1+3 και οτι αλλο συνδυασμο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν εννοούσα την πρώτη περίπτωση!

 

Εννοούσα την εγγραφή σε κάποιο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (είτε BEng είτε MEng) ως απόφοιτος ΤΕΙ!Και προφανώς επειδή θα πρόκειται για ομοειδές course μπορεί να είναι π.χ. 4ετές και να το τελειώσω σε 1 ή 2 ή 3 χρόνια!

Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ και κυρίως, γιατί να σκέφτομαι κάτι τέτοιο!;)

Link to comment
Share on other sites

Ουδεποτε το Δικατσο-Δοαταπ αναγνωριζε τα 2+2 / 3+1 / 1+3 και οτι αλλο συνδυασμο.

Από ότι φαίνεται , αυτό θα ισχύει γιά καμμιά 15αριά μέρες ακόμη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από ότι φαίνεται , αυτό θα ισχύει γιά καμμιά 15αριά μέρες ακόμη.....

 

Γιατι το λες αυτο ? Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω μιας και ειμαι η περιτωση του 2+3 ( 2 χρονια σπουδες εδω σε κολεγιο και κατοπιν με δεχτηκαν στο Newcastle στο 2ο ετος και τελειωσα το MEng) και εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο το ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Συζητείται η ενσωμάτωση του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων στο Ελληνικό Δίκαιο. Αυτό θα σημαίνει ότι αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο θα γίνεται η είσοδος στην Ελληνική αγορά όσων έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή διευκρίνιση για σπουδές στην Αγγλία,

 

BEng είναι 3 χρόνια σπουδών (120 credits ανά έτος). Σύνολο 360 credits.

 

MEng είναι 4 χρόνια (120 credits ανά έτος). Σύνολο 480 credits. Προϋπόθεση είναι να γίνουν στο ίδιο πανεπιστήμιο τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια.

 

MSc είναι 12 μήνες (full year). Σύνολο 120+60 credits. Προϋπόθεση είναι να έχει αποκτηθεί ο BEng τίτλος στο ίδιο ή σε άλλο πανεπιστήμιο.

 

MEng = 480 credits (8 εξάμηνα)

BEng + MSc = 540 credits (8 εξάμηνα + 1 καλοκαίρι)

 

Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι η διπλωματική του MSc (60 credits) γίνεται το καλοκαίρι μετά από δύο εξάμηνα με 120 credits από μαθήματα ενώ το τελευταίο έτος του ΜΕng συμπεριλαμβάνει στα 120 credits και την διπλωματική. Αυτός είναι και ο λόγος που το ΔΟΑΤΑΠ προτιμά την δεύτερη περίπτωση.....Η διάρκεια είναι 4.5 χρόνια, ενώ το MEng είναι 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

64 δηλαδή ανά εξάμηνο ?? Πόσα μαθήματα έχουν ανά εξάμηνο ? Και πόσα ECTS παίρνει το κάθε μάθημα. Δηλαδή αυτοί μπορεί να έχουν 4 μαθήματα με 64 ECTS ???

 

...

Link to comment
Share on other sites

To 64 δεν προκύπτει από πουθενά....60 credits κάθε εξάμηνο (semester) είναι....Αυτό που κοιτάει το ΔΟΑΤΑΠ είναι το σύνολο. Συνήθως κάθε εξάμηνο έχει 6 μαθήματα δεκάρια...Τα MSc μπορεί να έχουν 6 δεκάρια, 4 δεκαπεντάρια ή ότι άλλο συνδιασμό να βγάζει άθροισμα 60 συν η πτυχιακή το καλοκαίρι άλλα 60...

 

Για παράδειγμα εγώ που έκανα 10 ECTS Structural Steelwork Design στο ΒEng και 15 ECTS στο ΜSc, είναι σαν να έκανα 2μισι μαθήματα στο πολυτεχνείο σιδηρές κοκ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.