Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, laxanos said:

Δλδ χοτρικα σου ζητησαν 310 ευρώ? Με τοσα στο Γυς παίρνεις 15α/φ. Αμφιταλατευεσαι εδυ ή ο πελάτης? Αλλωστε το αγαπητο υπουργείο θα ανεβάσει α/φ Επικρατειας συγκεκριμενα την 28/07/11 σύντομα...

Δεν γνωρίζω την περιοχή την περίπτωση και τον πελάτη αλλά.....

εγω εκανα την ερευνα και θελω να ειμαι καλυμμένη για τη χρηση print screen. δυστυχως στο Γυς για αυτη την περιοχη της χαλκιδικης δεν εχει αεροφωτογραφια μετα το 2002 (?) 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί περα η νεότερη φώτο είναι στις 14/9/13 άρα πως θα την χρησιμοποιήσεις για αποδεικτικό; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Εκεί περα η νεότερη φώτο είναι στις 14/9/13 άρα πως θα την χρησιμοποιήσεις για αποδεικτικό; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ...

 

ΔΕΝ θελω από το google ειπαμε. Θελω από το συστημα ορθοφωτογραφιών του Κτηματολογιου με υπόβαθρο 2007-2009.

Link to comment
Share on other sites

Kάτσε ρε κοπελιά. Τόση ώρα λες οτι, ενώ έχεις βρει απο τις ωραιότατες Α/Φ του κτηματολογίου

στην υπηρεσία προβολής ορθοφωτογραφιών Α/Φ στο υπόβαθρο 2007-2009 η οποία σου κάνει, ότι

σκέφτεσαι να πάρεις Α/Φ με 2,50 κατοσταρικα συν ΦΠΑ..:shock:?????

Βεβαίως και την χρησιμοποιείς της Α/Φ από το κτηματολόγιο! 

Ολοι το κανουμε αυτό!

Εδω με 250ευρώ στην "πιάτσα" αλλοι κανουν ρυθμίσεις ολόκληρες.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακη (73) αν μπορώ να σε ρωτήσω κάτι. Για περιοχή που με ενδιαφέρει, βρίσκω από google map, street view και στο κάτω δεξί τμήμα της οθόνης εμφανίζεται η ημερομηνία Απρίλιος 2011. Αυτή μου κάνει σαν αποδεικτικό παλαιότητας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πλυσταριό-αποθήκη σε δώμα σε άδεια του 81. Δεν ανήκει σε οριζ. ιδιοκτησία επομένως το λαμβάνω ως κοινόχρηστο.  Στην αδεια φαινόταν 12 τ.μ. και κατασκευαστηκε 22 τ.μ. και με μεγαλύτερο ύψος κατά 40 εκατοστά. Εχει καταγραφει στον 1337 μαζι με αλλες παραβασεις του κτιρίου αλλα στο λεκτικό λεει μόνο "εξαιρείται από κατεδάφιση η αυξηση καλυψης του δωματος". Ο μηχανικός τοτε απέφυγε να δειξει την εσωτερική επικοινωνία του χώρου αυτού με το υποκειμενο διαμέρισμα (έγινε μεζονέτα δλδ) επομένως σημερα θεωρω οτι εχω κανονικα ΥΔ και ΥΥ . Αεροφωτογραφία του 2007-2009 (από το κτηματολογιο) εννοείται πως το δείχνει κανονικά στις διαστάσεις του. Την μετατροπή της χρήσης από βοηθητική σε κύρια την θεώρησα λόγω μη δήλωσης στο Ε9 του διαμερίσματος των 22 τ.μ. σύμφωνα με το "Σε περίπτωση μη υποβολής εγγράφου της φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής λαμβάνεται ως χρόνος αλλαγής χρήσης* η 1.1.2004. " 2004-2011.  Ειμαι οκ ως προς το προ του 2011;

* οπου χρονος φανταζομαι  εννοειται ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια του γ)

** ολες οι ιδιοκτησιες της οικοδομης ανήκουν στο ιδιο ατομο. 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 9:06 ΜΜ, Arche said:

Ακη (73) αν μπορώ να σε ρωτήσω κάτι. Για περιοχή που με ενδιαφέρει, βρίσκω από google map, street view και στο κάτω δεξί τμήμα της οθόνης εμφανίζεται η ημερομηνία Απρίλιος 2011. Αυτή μου κάνει σαν αποδεικτικό παλαιότητας?

Γιατί να μην σου κάνει, στην θέση σου θα την χρησιμοποιούσα αρκεί να φαίνεται η ημ/νία στην εκτύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.