Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κανεις για το #439 ;

Και συμπληρωματικα γενικο ερωτημα απο τον 4178 ως τωρα.

Επειδη σπανια χρησιμοποιησα παλαιοτητα και σχεδον ολα τα αυθαίρετα  που εκανα ειναι δηλωμενα 2004-2011, μια αεροφωτογραφια κτηματολογιου 2007-2009 που πιστοποιει το περιγραμμα δεν με καλυπτει;

δεν εχω ζητησει απο κανεναν να αλλαξει ε9 γιατι θεωρησα οτι καλυπτομαι απο την αεροφωτογραφια. Σωστα;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε κτίριο με Ο.Α. του 1980 έγινε αυθάιρετη κατασκευή κατ επέκταση του Ισογείου(στέγαστρα εντός πρασιάς που κλείστηκαν και έγιναν Κ.Χ.).

Για την απόδειξη  παλαιότητας αυθαιρεσίας, που κατά δήλωση του πελάτη έγινε το 1982, ζήτησα από τον πελάτη να μου προσκομίσει Α/Φ.

Αυτός μου προσκόμισε από τον ΟΚΧΕ βεβαίωση ότι δεν υπάρχει Α/Φ της περιοχής το 1982.

Καλύπτομαι αν  βάλω αυτή την βεβαίωση στο σύστημα μαζί με ένα Ε9 που να λέει έτος κατασκευής το 1980 και στο οποίο αναγράφεται το σύνολο των τετραγωνικών του ισογείου (νόμιμα + αυθαίρετα);

Έχει ο μηχανικός υποχρέωση να ζητήσει Α/Φ και από άλλες υπηρεσίες;

 

 

Edited by ANDRKOR
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, freecat said:

δεν εχω ζητησει απο κανεναν να αλλαξει ε9 γιατι θεωρησα οτι καλυπτομαι απο την αεροφωτογραφια. Σωστα;

Το Ε9 γενικά είναι πιό καλό σαν αποδεικτικό παλαιτότητας από μία α/φ αμφιβόλου ανάλυσης..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akis73 said:

Το Ε9 γενικά είναι πιο καλό σαν αποδεικτικό παλαιότητας από μία α/φ αμφιβόλου ανάλυσης..

Το ε9 όμως τροποποιείται με ευθύνη ιδιοκτήτη και χάνει την αντικειμενικοτητα του πιο εύκολα από ότι η αεροφωτογραφία.

Στα μάτια μου αποτελεί  υποκατάστατο της υπεύθυνης δήλωσης. 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως υπάρχει η ΠΟΛ που λέει ότι μετά το '11 το Ε9 πρέπει να απεικονίζει την πραγματική κατάσταση, οπότε... :roll:

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akis73 said:

Ούτως ή άλλως υπάρχει η ΠΟΛ που λέει ότι μετά το '11 το Ε9 πρέπει να απεικονίζει την πραγματική κατάσταση, οπότε... :roll:

Δες τι κατάχρηση γίνεται...

@akis73 γνωρίζεις μήπως σήμερα οι αεροφωτογραφίες του Κτηματολογίου με τι ταχύτητα εξυπηρετούνται σήμερα; προλαβαίνει κανείς τον 4178; 

@laxanos το print screen ακούω από συναδέρφους ότι πάει σύννεφο. μήπως μας εκθέσει κάποια στιγμή αυτό; δηλαδή γίνεται χρήση συχνά και της προεπισκόπησης των αεροφωτογραφιών του ΓΥΣ και του Κτηματολογίου με αυτόν τον τρόπο. γράφει ο άλλος "πηγή Κτηματολόγιο έτος 1983" και print screen...

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ANDRKOR said:

ένα Ε9 που να λέει έτος κατασκευής το 1980 και στο οποίο αναγράφεται το σύνολο των τετραγωνικών του ισογείου (νόμιμα + αυθαίρετα);

αυτό είναι αρκετό και δε χρειάζεσαι κάτι άλλο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.