Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική ταυτότητα για γήπεδο με εντός αυτού, οικίσκο αντλητικού συγκροτήματος


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να εκδώσω ΗΤΚ για αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, εντός του οποίου έχει υλοποιηθεί αυθαίρετος οικίσκος 9,00 τ.μ. για την κάλυψη αντλητικού συγκροτήματος. Έχω κάνει ρύθμιση του ν.4495/17 και για την έκδοση της ΗΤΚ έχω τις εξής απορίες:

1. Για το οικόπεδο, θα επιλέξω αδόμητο ή όχι; Η γνώμη μου είναι όχι αδόμητο.

2. Στις επιφάνειες θα το χαρακτηρίσω "Κύριο χώρο", "Βοηθητικό Χώρο" ή "Λοιπό χώρο";

3. Στις χρήσεις, νομίζω ότι είναι μονόδρομος ο χαρακτηρισμός ως "λοιπές χρήσεις", αλλά πείτε μου και την γνώμη σας.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Πολλές φορές, τα απλά είναι και τα πιο δύσκολα!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Στη περίπτωση σύνταξης ΗΤ που αφορά γήπεδο με οικίσκο (μη ενεργής) γεώτρησης νομίμως υφισταμένου ύστερα από τακτοποίηση με Ν4495 και κωδικό  ΕΜΣΥ, χρειάζεται να αναρτήσω κάτοψη/τομή οικίσκου?

Για τη τακτοποίηση με το Ν4495 πάντως δεν χρειάστηκε.. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε γήπεδο (αδιαίρετο εκτός σχεδίου) με οικίσκο μη ενεργής γεώτρησης, συντάσσω ΗΤ. Ο οικίσκος έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν4495 - Επομένως στη 1 ιδιοκτησία συνολικά που προκύπτει προσθέτω την αντίστοιχη 'πράξη' για τον οικίσκο. Έπειτα, στην επόμενη καρτέλα,  στις επιφάνειες δηλαδή  προσθέτω και την αντίστοιχη επιφάνειά του (στο 'λοιποί χώροι').

Στη καρτέλα 'χρήσεις 'όμως τι επιλέγω? 'Λοιπές χρήσεις'? Και αν ναι, αυτό για τον οικίσκο μόνο? Ή κάπου πρέπει να αναφέρω και την επιφάνεια του γηπέδου ξεχωριστά?

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, the_topo said:

1.  Επομένως στη 1 ιδιοκτησία συνολικά που προκύπτει προσθέτω την αντίστοιχη 'πράξη' για τον οικίσκο.

2. Έπειτα, στην επόμενη καρτέλα,  στις επιφάνειες δηλαδή  προσθέτω και την αντίστοιχη επιφάνειά του (στο 'λοιποί χώροι').

3. Στη καρτέλα 'χρήσεις 'όμως τι επιλέγω? 'Λοιπές χρήσεις'? Και αν ναι, αυτό για τον οικίσκο μόνο?

4. Ή κάπου πρέπει να αναφέρω και την επιφάνεια του γηπέδου ξεχωριστά?

 

1. Στις πράξεις αναγράφεις: την πράξη τακτοποίησης του 4495/17 ( και ανεβάζεις και τα σχετικά αρχεία )

2. Σωστά και αν θες γράφεις και στα σχόλια δίπλα την περιγραφή

3. Λοιπές χρήσεις

4. Η επιφάνεια του γηπέδου αναγράφεται στα αρχικά στοιχεία οικοπέδου/γηπέδου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, ευχαριστώ.

Αν το γήπεδο υδροδοτείται από γεώτρηση εκτός της επιφάνειάς του, πρέπει να προσθέσω στοιχεία δικτύου της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς για το παραπάνω ερώτημα? 

Επίσης, σε γήπεδο με πολλούς συνιδιοκτήτες, ένας εκ των οποίων (ο πελάτης μου/εντολέας) προβαίνει σε δικαιοπραξία, συντάσσω ΗΤ. Εξουσιοδότηση χρειάζομαι μόνο από τον εντολέα μου ή από όλους τους συνιδιοκτήτες?

(συνάδελφε μη γεμίζεις το φόρουμ με παρεμφερή ερωτήματα διότι έτσι δεν θα λαμβάνεις τις απαντήσεις που θέλεις καθώς αυτές θα διασκορπίζονται. Μεταφέρθηκαν εδώ και σε ότι αφορά το θέμα τακτοποίησης οικίσκων ξεκινάμε σε νέο θέμα εδώ

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το σχέδιο του οικίσκου είναι σίγουρα από τα περίεργα του νόμου καθώς για το 4495 δεν απαιτούνται σχέδια λόγω κατ.3 αλλά πλέον η ταυτότητα απαιτεί. Για να ξεμπερδεύεις, θα μπορούσες να κάνεις μία κάτοψη + τομή σχηματική του οικίσκου και να προσαρτήσεις τα σχέδια στην ταυτότητα στο πεδίο κάτοψη και τομή αποτύπωσης.

Για το θέμα της συναίνεσης θα έλεγα μόνο από τον εντολέα σου, αλλά αν αφορά το ίδιο ακίνητο (δηλ. αυτό με τον οικίσκο) και είναι εξ αδιαιρέτου θα έπρεπε να είχες λάβει συναίνεση για την ρύθμιση του οικίσκου.

 

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σχέδια?? Και πώς θα ελεγχθεί αύριο αν παραμένει νόμιμος ο οικίσκος???

Καλό θα ήταν να προσαρτηθούν και στην τακτοποίηση, ώστε να έχουν και θεώρηση (τη δήλωση του μηχανικού περί ταυτόσημου κλπ.), αλλιώς η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ !!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στην Τ.Ε. αναγραφεί "Εντός του γηπέδου υπάρχει οικίσκος στέγασης γεώτρησης, εμβαδού xx.xx τ.μ. και διαστάσεων ΑxΒ με ύψος Γ από τσιμεντόλιθους (πχ) και οροφή πλάκας ωπλισμένου σκυροδέματος (πχ)" υπάρχει ποτέ λόγος αμφισβήτησης? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.