Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Από τη στιγμή που και ο ιδιοκτήτης το δηλώνει ΥΠΕΥΘΥΝΑ, αν δεν το ήξερε θα έπρεπε να το μάθει. Άρα δεν δικαιολογείται να δηλώσει άγνοια, ούτε να στραφεί εναντίων του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που και ο ιδιοκτήτης το δηλώνει ΥΠΕΥΘΥΝΑ, αν δεν το ήξερε θα έπρεπε να το μάθει. Άρα δεν δικαιολογείται να δηλώσει άγνοια, ούτε να στραφεί εναντίων του μηχανικού.

 

Δεν νομίζω να ευσταθεί κάτι τέτοιο στο δικαστήριο. Στο δικαστήριο θα επικαλεστεί ο καθένας ότι θέλει. Στο τέλος αυτός που πληρώθηκε για να ελέγξει κάτι και δεν το έκανε σωστά είναι μόνο ο μηχανικός.

Αν σου δώσω να μου υπογράψεις μια δήλωση στατικής επάρκειας, θα την υπέγραφες εν λευκώ απλά και μόνο επειδή θα την έχει υπογράψει και ο ιδιοκτήτης;

Ας κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως σε κάθε "στραβή" οι ιδιοκτήτες θυμούνται πως είναι καφετζήδες-μανάβηδες-μπακάληδες και πως "Εγώ δεν ξέρω από αυτά κ. Πρόεδρε. Γι'αυτό πλήρωσα τον μηχανικό. Δεν καταλαβαίνω τι λένε τα σχέδια. Ο μηχανικός υπόγραψε πως είναι νόμιμο και γω τον πίστεψα"...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε σε περίπτωση που στραφεί ο ιδιώτης εναντίων του μηχανικού. Εφόσον ο ίδιος ο ιδιώτης έχει δηλώσει υπέυθυνα ότι το σπίτι είναι νόμιμο τελείωσε το θέμα. Δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα.

 

Υπόψιν, η ΥΔ του μηχανικού είναι προς τη ΔΕΗ όπως και αυτή του ιδιώτη. Αν τώρα δηλώσει ο ίδιος ο μηχανικός εγγράφως στον ιδιώτη ότι το σπίτι του είναι νόμιμο, τότε ναι, υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προφανές ότι στο δικαστήριο ο ιδιοκτήτης θα πει ότι ο μηχανικός του είπε να υπογράψει, γιατί η εγκατάσταση είναι νόμιμη;

Ποιός λογικός άνθρωπος και πόσο μάλλον ένας δικαστής θα θεωρήσει ότι ο ιδιοκτήτης γνωρίζει καλύτερα την πολεοδομική νομοθεσία από ένα μηχανικό;

Μόνο αν ο ιδιοκτήτης παρουσιάσει πλαστογραφημένες άδειες στον μηχανικό, ίσως δικαιωθεί ο μηχανικός.

Αν ο μηχανικός δεν μπορέσει να αποδείξει ότι εξαπατήθηκε από τον ιδιοκτήτη, τότε η ευθύνη είναι όλη δική του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προφανές ότι στο δικαστήριο ο ιδιοκτήτης θα πει ότι ο μηχανικός του είπε να υπογράψει, γιατί η εγκατάσταση είναι νόμιμη;

Ποιός λογικός άνθρωπος και πόσο μάλλον ένας δικαστής θα θεωρήσει ότι ο ιδιοκτήτης γνωρίζει καλύτερα την πολεοδομική νομοθεσία από ένα μηχανικό;

Μόνο αν ο ιδιοκτήτης παρουσιάσει πλαστογραφημένες άδειες στον μηχανικό, ίσως δικαιωθεί ο μηχανικός.

Αν ο μηχανικός δεν μπορέσει να αποδείξει ότι εξαπατήθηκε από τον ιδιοκτήτη, τότε η ευθύνη είναι όλη δική του.

 

 

Ρε παίδια ... δεν θα πρέπει να υπάρχει ενας φορέας ο οποίος θα βεβαιώνει αυτες τις παραβάσεις .. και για δείτε το αλλίως .... Πιο σπίτι δεν έχει έστω και μια πολεοδομική παράβαση είτε αυτο λέγεται υπόγειο είτε λέγεται υπερβαση ύψους ειτε ειτε ειτε...αρα με αυτη την λογική κάνενας μας δεν θα πρέπει να υπογράφη αν οι ιδιοκτήτες δεν έχουν ταχτοποίησει αυτες τις παραβάσεις...

Και να το πάω και λίγο παρακάτω .... Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δεν μπορώ να βεβαιωσω παράβαση ... Γιατι να κυνηγίσουν μόνο εμένα και να μην κυνηγήσουν και τον επιβλεπόντα μηχανικό που κατασκεύασε το σπίτι...Γιατι αυτός είναι ο μόνος που είχε σίγουρα γνώση στο τι έκανε... και μην μου πείτε οτι ο κάθε ιδιοκτήτης δεν ξέρει τις παρανόμιες του σπιτιού του ... αφου κατα κύριο λόγο ο κάθε ιδιοκτήτης δίνει την εντολή στον μηχανικό την ώρα που φτίαχνεται το σπίτι να τις κατασκευάσει ... Δεν πίστευω να υπάρχει μηχανικός που να κάνει κατί παράνομο χωρίς να το γνωρίζει ο Κύριος του σπιτιού..Και αν υπάρχει θα ήθελα να τον γνωρίσω ....:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε οτι η συμβαση με την ΔΕΗ ειναι για 25 χρονια και παντα μορει να βρεθει ενας που δεν του αρεσει κατι και να κανει καταγγελια στην πολεοδομια , η οποια μπορει να ενημερωσει την ΔΕΗ εγγραφως . Απο οτι γνωριζω σε τετοιες περιπτωσεις η ΔΕΗ σου διακοπτει την παροχή και δεν σε ξανασυνδεει . Ετσι πιστευω οτι σε αντιστοιχες περιπτωσεις καλυτερα να λεμε στους ιδοκτητες να νομιμοποιουν την στεγη τους ή να μην αναλαμβάνουμε το εργο .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επιμένω και ξαναλέω….

 

Είμαι Μηχανολόγο Μηχανικός ΤΕ και δεν γνωρίζω αν ένα ακίνητο είναι ΝΟΜΙΜΟ ή ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ.

 

Μου δίνουν το δικαίωμα να υπογράψω την Υ.Δ., αλλά γνωρίζουν ότι μόνο πολιτικοί και αρχιτέκτονες μηχανικοί είναι επίσημα γνώστες του θέματος των νομίμως υφισταμένων κτιρίων.

 

Ποιος με υποχρεώνει και με πιο τρόπο να γνωρίζω τον ΓΟΚ….??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επιμένω και ξαναλέω….

 

Είμαι Μηχανολόγο Μηχανικός ΤΕ και δεν γνωρίζω αν ένα ακίνητο είναι ΝΟΜΙΜΟ ή ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ.

 

Μου δίνουν το δικαίωμα να υπογράψω την Υ.Δ., αλλά γνωρίζουν ότι μόνο πολιτικοί και αρχιτέκτονες μηχανικοί είναι επίσημα γνώστες του θέματος των νομίμως υφισταμένων κτιρίων.

 

Ποιος με υποχρεώνει και με πιο τρόπο να γνωρίζω τον ΓΟΚ….??

 

Να αντιστρέψω λίγο το ερώτημα:

Είμαι πολιτικός μηχανικός και ο νόμος μου επιτρέπει να υπογράψω την μελέτη ενεργειακής απόδοσης, την θερμομόνωση, την πυροπροστασία κλπ. Το ότι ενδέχεται να μην έχω επαρκή γνώση επί των αντικειμένων δεν μειώνει σε τίποτα τις υποχρεώσεις μου για την σωστή σύνταξη αυτών και για την επίβλεψη τους. Ας πούμε λόγου χάριν ότι είμαι απόφοιτος της σχολής μηχανικών της Καμπότζης (δεν εννοώ τίποτα ρατσιστικό για την χώρα) και έχω πάρει αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ και εγγραφώ στο ΤΕΕ σαν πολιτικός μηχανικός. Υπογράφω την στατική μελέτη καθώς και τον αντισεισμικό έλεγχο. Αν γίνει οποιαδήποτε αστοχία μπορώ να επικαλεστώ πως εγώ δεν γνωρίζω από αυτά επειδή στην Καμπότζη μάθαμε να χτίζουμε μόνο με μπαμπού??? Να τους επισυνάψω και το πρόγραμμα σπουδών μου και καθάρισα!

 

Πέρα από το φαιδρό του θέματος, ο καθένας έχει την ευθύνη των πράξεων του. Και επειδή η χώρα μας είναι αυτή που κατάντησε να είναι, πρέπει να προσέχουμε τα πάντα πλέον και να είμαστε επιφυλακτικοί με όλους και με όλα. Αλήθεια πόσες φορές και με τι ποσό πληρωθήκατε για κάτι που δεν υπογράψατε;

Φυσικά το όλο θέμα και η διαδικασία των ΦΒ είναι αν όχι αστεία τουλάχιστον επικίνδυνη. Να απλοποιήσουμε τους νόμους για να επενδύσουν όλοι αλλά να έχουμε και κάποιες υπογραφές για να έχουμε να κατηγορήσουμε κάποιον σε περίπτωση που κάτι δεν μας αρέσει....

Φυσικά η ΥΔ αναφέρει πως η κατασκευή πάνω στην οποία θα τοποθετηθούν τα ΦΒ πρέπει να είναι νόμιμη. Αυτό καταλαβαίνω και αυτό υπογράφω. Δεν εξετάζω αν πχ έχει ένα παράνομο δεύτερο υπόγειο ή αν το κτήριο έχει όλες τις αυθαιρεσίες του ΓΟΚ. Απλώς ότι η στέγη έχει κατασκευαστεί όπως αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Μου είναι αδιανόητο να βλέπω συναδέρφους να υπογράφουν ΥΔ για ΦΒ σε σκεπές την στιγμή που η άδεια αναφέρει ότι υπάρχει δώμα!! Ή όταν η σκεπή κατασκευάστηκε μονόριχτη ή δίριχτη ενώ στην άδεια φαίνεται τετράριχτή.

Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως στις περιπτώσεις που υπάρχουν χρήματα και για κάποιο λόγο αυτά χάνονται τότε κάποιος πρέπει να πληρώσει. Να είστε σίγουροι πως τα Φβ συστήματα που θα ακυρωθούν γιατί δεν τήρησαν τους όρους σύνδεσης δεν θα ξεχαστούν εύκολα από τους ιδιοκτήτες-επενδυτές τους. Ειδικά την στιγμή που θα εμπλέκονται και τράπεζες οι οποίες θα ζητούν την δόση τους. Το θέμα είναι ποιός θα πληρώσει την νύφη..

Ελπίζω και εύχομαι να μην είναι κάποιος από μας επειδή κάποια στιγμή υπέγραψε ένα χαρτί ελαφρά την καρδία, για ένα μικρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που μπορεί να στραφεί εναντίων του μηχανικού για να διεκδικήσει χρήματα είναι ο ιδιοκτήτης. Από τη στιγμή που και αυτός δηλώνει ότι είναι νόμιμο το σπίτι, τελειώνει το ζήτημα εκεί. Δεν είναι στατική μελέτη, ή οποιαδήποτε άλλη μελέτη, μία ΥΔ.

 

Άλλο το θέμα ηθικής τάξης και άλλο το νομικό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.