Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

χμ...μ'εχετε προβληματίσει πολυ....:???::???:??:

ισως μια λύση ειναι να γινει ενα συμφωνητικο μεταξύ ιδιοκτητη-μηχανικού για τέτοιες περιπτώσεις/στραβές ώστε ο μηχανικος να μην εχει την ευθύνη εφόσον ο ιδιοκτητης επιμενει να μην τακτοποιησει πολεοδομικά την στέγη αλλα να εγκαταστησει φ/β παρα τάυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην αναλύουμε νομικά ζητήματα από την σκοπιά της καθημερινής λογικής.

 

Όπως συμβουλεύουμε τον κόσμο για τεχνικά θέματα να απευθύνεται σε μηχανικό και όχι σε εμπόρους και μεσίτες, για παράδειγμα, έτσι και για νομικά θέματα πρέπει να ζηταμε την συμβουλή έμπειρου νομικού.

 

Μην θεωρείτε ότι μια δήλωση ιδιοκτήτη μας απαλλάσει. Υπάρχει και η έννοια της συνυπευθυνότητας, η πρόκληση βλαβών από αμέλεια, από πρόθεση και πολλά πολλά άλλα.

 

Αν μπλέξει μηχανικός με δικαστήρια, οn - off καταστάσεις δύσκολα θα συναντήσει υπέρ του.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το θέμα αυτό είναι για μας τους μηχανικούς το πιο σοβαρό.

 

Ξέρουμε όλοι ότι στα δικαστήρια μηχανικοί και γιατροί αντιμετωπίζονται σαν τους χειρότερους εγκληματίες γιατί λάθη και παραλείψεις τους κοστίζουν πολύ ακριβά.

 

Υπάρχουν δεδικασμένα μηχανικών οι οποίοι καταδικάστηκαν επειδή έκαναν μετατροπές νόμιμες σε κτίρια τα οποία δεν ήταν νόμιμα υφιστάμενα.

Και σαφώς ξέρουμε όλοι μας ότι ο κάθε μηχανικός δεν μπορεί να γνωρίζει παραβάσεις εκτός του κλάδου του και είναι σίγουρα μεγάλο λάθος που υποχρεώνεσαι να υπογράψεις ότι το κτίριο είναι καθ'όλα νόμιμο. Ειλικρινά απορώ αν υπάρχει μηχανικός που μπορεί να εξετάσει ένα κτίριο και να είναι σίγουρος ότι το κτίριο είναι νόμιμο από όλες τις απόψεις.

 

Ξέρουμε πολύ καλά ότι αν δουλεύει κάποιος σε μια εταιρία και αρνηθεί να υπογράψει ΥΔ επειδή πχ το κτίριο έχει παράνομο ημιυπαίθριο, την άλλη μέρα θα ψάχνει για δουλειά.

 

Νομίζω ότι θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να προστατέψουμε τον κλάδο μας γιατί το να υπογράψεις μία απόλυτα σωστή μελέτη και αργότερα να την πληρώσεις χρυσή γιατί ο ιδιοκτήτης έκλεισε τον ημιυπαίθριό του είναι τουλάχιστον τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δεδικασμένα μηχανικών οι οποίοι καταδικάστηκαν επειδή έκαναν μετατροπές νόμιμες σε κτίρια τα οποία δεν ήταν νόμιμα υφιστάμενα.

 

Συγνώμη αυτό πως γίνεται; Με ποια λογική;

Link to comment
Share on other sites

Να αντιστρέψω λίγο το ερώτημα:

Είμαι πολιτικός μηχανικός και ο νόμος μου επιτρέπει να υπογράψω την μελέτη ενεργειακής απόδοσης, την θερμομόνωση, την πυροπροστασία κλπ. Το ότι ενδέχεται να μην έχω επαρκή γνώση επί των αντικειμένων δεν μειώνει σε τίποτα τις υποχρεώσεις μου για την σωστή σύνταξη αυτών και για την επίβλεψη τους.

 

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ - ΔΕΝ μου δίνει κανένας νόμος και ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να μπορώ να υπογράψω για θέματα ΓΟΚ.

 

Το ότι μπορεί το ΤΕΕ και έχει καταφέρει να σου δίνει δικαίωμα υπογραφής σε αντικείμενα που δεν υπάρχει γνωστική επάρκεια αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Στην περίπτωση μου (και όλων των μηχανικών που δεν ασχολούνται με ΓΟΚ) δεν είναι θέμα επάρκειας γνώσεων, αλλά επαγγελματικών δικαιωμάτων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ.

 

Δεν είναι κάπως άδικο να μου δίνει δικαίωμα εγκατάστασης ΦΒ (κάνοντας ΥΔ) και ταυτόχρονα να θέλει να βεβαιώσω την ΔΕΗ για κάτι που ΔΕΝ γίνεται να το γνωρίζω...??

 

Σχετικά με την Καμπότζη που αναφέρεις, θα ήταν ΑΔΙΚΟ να σου δίνουν δικαίωμα να δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ χωρίς να έχεις σχέση με την Ελληνική Νομοθεσία-Κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάπως άδικο να μου δίνει δικαίωμα εγκατάστασης ΦΒ (κάνοντας ΥΔ) και ταυτόχρονα να θέλει να βεβαιώσω την ΔΕΗ για κάτι που ΔΕΝ γίνεται να το γνωρίζω...??

Ο Νόμος σου δίνει το δικαίωμα εγκατάστασης, ενώ τη βεβαίωση στη ζητάει η ΔΕΗ και όχι ο Νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος σου δίνει το δικαίωμα εγκατάστασης, ενώ τη βεβαίωση στη ζητάει η ΔΕΗ και όχι ο Νόμος.

 

Λευτέρη, γίνεται η ΔΕΗ να σου δώσει ρεύμα σε νέο ακίνητο ΧΩΡΙΣ να της παρουσιάσεις άδεια οικοδομής…??

 

Αν ΝΑΙ, τότε λογικό να δέχεται την ΥΔ για τα ΦΒ (λάθος βέβαια διότι βοηθάει την αυθαιρεσία).

 

Αν ΟΧΙ, τότε θα έπρεπε να ζητάει κάτι αντίστοιχο και για τα ΦΒ και όχι μια απλή ΥΔ.

 

Εσύ Λευτέρη ως Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να υπογράψεις ηλεκτρολογική μελέτη για μια καθετοποιημένη γραμμή παραγωγής φωτοβολταϊκών πανέλ …??

 

Το ερώτημα που έχω κάνει εξ’ αρχής είναι ουσιαστικό. Δεν προσπαθώ να παίξω με τις λέξεις – ούτε να το τοποθετήσω διπλωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το πάτε θα χρειάζεται για 3kW σε ένα δώμα πολιτικός μηχανικός για να ελέγχει και να πιστοποιεί την νομιμότητα του κτιρίου, ηλεκτρολόγος μηχανικός γιατί είναι "τρομερά περίπλοκη" η εγκατάσταση για έναν ηλεκτρολόγο ΣΤ, μηχανολόγος μηχανικός για να ελέγχει τη στατικότητα του μηχανολογικού και δικηγόρος για συμφωνητικό μεταξύ ιδιοκτήτη , μηχανικού... Ήμαρτον.

 

Το οτι νέκρωσαν κάποιοι άλλοι κλαδοι λόγω κρίσης δε σημαίνει ότι για ένα διασυνδεδεμένο σύστημα εως 10kW σε στέγη θα πρέπει να απαιτούνται 200 υπογραφές για να πιστοποιούν την ορθή και ασφαλή λειτουργία του.

 

Το οτι αναλογικά με την Ευρώπη έχουμε τους περισσότερους δικηγόρους και πολιτικούς μηχανικούς δε σημαίνει οτι για να τους συντηρήσουμε πρέπει να απαιτείται υπογραφή τους για το καθε τι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αυτό πως γίνεται; Με ποια λογική;

 

Με την εξής λογική. Ότι ένας μηχανικός ο οποίος έκανε παρεμβάσεις σε ένα έργο το οποίο δεν τηρούσε κανόνες ασφαλείας όφειλε να δει τις παραβάσεις και είτε να μη δουλέψει πάνω στο κτίριο είτε (κυρίως) να τις καταγγείλει. Με το να κάνει εργασίες κανονικά θεωρείται συνεργός στις παραβάσεις.

 

Το παραπάνω έχει γίνει 100% σε περιπτώσεις που αφορούν σε θέματα ασφαλείας όπου έχει γίνει αργότερα στραβή και όπως καταλαβαίνετε η ανάγκη για εξιλαστήρια θύματα είναι πολύ μεγάλη.

 

Δε βλέπω όμως το λόγο γιατί σε μια καταγγελία ενός καλοπροαίρετου γείτονα, η ΥΔ που υπογράφουμε να μη θεωρηθεί από τους σχετικότατους δικαστές απόδειξη συνέργειας σε κάποια πολεοδομική παρανομία.

 

 

Εκεί που το πάτε θα χρειάζεται για 3kW σε ένα δώμα πολιτικός μηχανικός για να ελέγχει και να πιστοποιεί την νομιμότητα του κτιρίου, ηλεκτρολόγος μηχανικός γιατί είναι "τρομερά περίπλοκη" η εγκατάσταση για έναν ηλεκτρολόγο ΣΤ, μηχανολόγος μηχανικός για να ελέγχει τη στατικότητα του μηχανολογικού και δικηγόρος για συμφωνητικό μεταξύ ιδιοκτήτη , μηχανικού... Ήμαρτον.

 

Το οτι νέκρωσαν κάποιοι άλλοι κλαδοι λόγω κρίσης δε σημαίνει ότι για ένα διασυνδεδεμένο σύστημα εως 10kW σε στέγη θα πρέπει να απαιτούνται 200 υπογραφές για να πιστοποιούν την ορθή και ασφαλή λειτουργία του.

 

Το οτι αναλογικά με την Ευρώπη έχουμε τους περισσότερους δικηγόρους και πολιτικούς μηχανικούς δε σημαίνει οτι για να τους συντηρήσουμε πρέπει να απαιτείται υπογραφή τους για το καθε τι.

 

Κι όσο κι αν ακούγεται αστείο, όντως σε μια χώρα που δεν προστατεύει καθόλου τους μηχανικούς ακόμα και για μια τόσο δύσκολη εγκατάσταση 10 KW σε σπίτι, για να είσαι καλυμμένος χρειάζεσαι υπογραφές από ένα ολόκληρο τεχνικό γραφείο και ένα συμβούλιο νομικών. :P

 

Αν και πολύ αμφιβάλλω αν με μία τέτοια μελέτη θα γινόταν κάποιο έργο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.