Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

θεωρητικά ΔΕΝ πρέπει να περάσεις τα 10KWp, το μέχρι 10 KWp που αναφέρεται στην ΚΥΑ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι σε καμία περίπτωση ούτε ένα μW πάνω απο τα 10KWp

To αν έσυ απο τα πανέλα έχεις 11KWp γιατί είναι όλα θετικά και στο +10% δεν απασχολεί την ΔΕΗ και δεν το μετράει αλλά το να πάς με παραπάνω ισχύ στην αίτηση & μονογραμμικό θα έπρεπε να το κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χθές είχα μια επαφή με μια εταιρεία που ασχολείται με διαδικασίες για φωτοβολατικά σε οικοδομές. Έχω στην ταράτσα μια στέγη (σαφώς χωρίς άδεια) η οποία έρχεται στο ύψος της απόληξης του κλιμακοστασίου. Η εταιρεία όπως ήταν προφανές μου είπε οτι θα πρέπει να λύσω το θέμα με την πολεοδομία για αδειοδότηση της στέγης (που δεν γίνεται) ή μετατροπή της στέγης σε πέργολα και αδειοδότηση αυτής.

Σήμερα που πήγα στην πολεοδομία μου είπαν ότι πλέον δεν χρειάζεται αδειοδότηση της στέγης εφ' όσον αφορά εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας (σύμφωνα με νόμο του ΥΠΕΚΑ και μου είπαν να τον ψάξω στο ΥΠΕΚΑ χωρις να μου πουν βεβαια ποιο νόμο). Ψάχνοντας στο site του ΥΠΕΚΑ βρήκα τον Ν.3851/2010 ο οποίος στο άρθρο 10Α παρ. 5 γράφει ".....Για όσες από τις ανωτέρω εργασίες δεν απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, μπορεί ο Υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής με απόφασή του να τις εξαιρεί από την υποχρέωση λήψης έγκρισης εκτέλεσης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας"

Δεν ξέρω αν αυτό που βρήκα έχει σχέση... αλλά τελικά τι ισχύει?? μήπως ξέρει καποιος να με κατατοπίσει???

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά; η αδεια μικρής κλίμακας έχει να κάνι με την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Άλλο η άδεις της σκεπής κι άλλο η άδεις της εγκατάστασης φ/β που είναι ουσιαστικά άδεια εργασιών μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπαν στην πολεοδομία ισχύει. Δεν χρειάζεται για <100kW. Καλύτερα να μιλήσεις και με άλλες εταιρείες για να έχεις καλύτερη εικόνα.

2010 A36720 FEK376.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση σκεπής οπου στα σχεδια της πολεοδομιας φαινεται 4ριχτη ενώ ειναι 2ριχτη στην πραγματικότητα. Το αλλο ειναι οτι η σκεπή εχει κανονικη αδεια αλλα εχει γινει υπερύψωση για να βγαλουν δωμάτια απο κατω (σοφίτα) τα οποια φυσικα δεν φαινονται στην οικ.αδεια.

Θα αντιμετωπσω καποιο προβλημα στη ΔΕΗ οσο αφορά τα παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα συνεργεία της ΔΕΗ εγκαθιστούν τον μετρητή, ούτε σχέδια πολεοδομίας έχουν, ούτε προβλέπεται (όπως ερμηνεύω την νομοθεσία) να γνωματεύουν σχετικά μ'αυτά που αναφέρεις -μια ΥΔ ζητάνε, αν δεν την έχεις στο site της ΔΕΗ http://www.dei.gr/Default.aspx?id=14220&nt=18&lang=1 στο link Υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης-.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη και γω συμφωνα με την νομοθεσια αυτο καταλαβα, απλά ηθελα κ μια 2η γνωμη. Ξερεις, οταν "μπλέκεσε" με κατι στην αρχη εισαι επιφυλακτικός.

thanx ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα αντιμετωπσω καποιο προβλημα στη ΔΕΗ οσο αφορά τα παραπάνω ?

Με την ΔΕΗ το ποίο πιθανό είνια να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα, το θέμα είνια θα υπέγραφες την Υ/Δ γνωρίζοντας ότι είναι παράνομο? Ρισκάρεις σε πιθανή καταγγελία απο κάποιο καλοπροαίρετο γείτονα ο οποίος μόλλις δει τα πανέλα θα αισθανθεί κάτι του στύλ φέραμε το Κοζλοντούι δίπλα στο σπίτι μας!

Link to comment
Share on other sites

LeftLane, συμφωνώ απολύτως με τον jsk.

Δεν είναι μόνο η πιθανή καταγγελία του γείτονα τα επόμενα 25 χρόνια, αλλά και στην αίτηση που θα κάνεις στη ΔΕΗ σου ζητάνε κάτοψη χωροθέτησης.

Εσύ που θα χωροθετήσεις στην 4ριχτη ή στην 2ριχτη στέγη;

Η ΔΕΗ πάλι, όταν πηγαίνει για αυτοψία πριν τους όρους σύνδεσης, βγάζει φωτογραφίες για να δώσει στον εργολάβο και στον ιδιοκτήτη τι ακριβώς πρέπει να γίνει. Το οίκημα θα υπάρχει στα αρχεία της ΔΕΗ και εσύ θα υπογράψεις κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.