Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Ο πελάτης έχει χώρο και θέλει να βάλει 10 Κιλοβατ.

Για λόγους οικονομικούς δεν μπορεί να υλοποιήσει το έργο τώρα εξ όλοκλήρου.

 

Μπορεί να κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για 10,να δώσει τη κάτοψη με χωροθέτηση για 10 και να φτιάξει 1 σύστημα 6 κιλοβάτ αρχικά(έτσι ώστε να του βάλουν και τριφασική παροχή) και να συμπληρώσει στη συνέχεια τα υπόλοιπα 4?

 

Η ΔΕΗ θα κάνει αυτοψία?

 

Ειίμαι καλυμμένος με την Υ.Δ. του μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ κάνει αυτοψία ούτως η άλλως γιατί ελένχει και αν υπάρχει προστασία έναντι του φαινομένου της νησιδοποίησης. Νομίζω ότι αυτό δεν το δέχεται η ΔΕΗ. Βάσει του εντύπου της ΔΕΗ μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσης ο πελάτης έχει καταθέσει Υ.Δ. ότι δεν θα προβεί σε κανενός είδους τροποποιήσεις στην εγκατάσταση στο μέλλον. Αλλά ίσως εξαρτηθεί και από τον υπάλληλο... Εκτός αυτού θα έχεις προβλήματα με τον αντιστροφέα. Δηλαδή αν βάλεις έναν 10kw αντιστροφέα και στην αρχή συνδεθούν μόνο 6kW πάνελς θα έχεις πολύ χαμηλή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν θα κάνω κάποια τροποποίηση στο μέλλον γιατί ύστερα από λίγο καιρό που ο πελάτης θα έχει ολοκληρώσει το έργο,θα έχω εγκαταστήσει ότι δήλωσα στη ΔΕΗ.

 

Όσο αφορά τον αντιστροφέα,χρησιμοποιώ πλαίσια 230 W και 1 τριφασικό 10 KW.

Από το SD βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα (υπό συνθήκες συμβατός...) να εγκαταστήσω αρχικά 2 string των 14 πλαισίων το καθένα (συνολικά 6.44 KW) και ύστερα να προσθέσω άλλο 1 string των 14 πλαισίων (συνολικά φθάνω τα 9,66 KW)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα που βγάζει το SD. Δεν παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία του Inverter για να ρωτήσεις αν είναι εφικτά αυτά τα kW για τον Inverter που διάλεξες; Με την ευκαιρία θα τους ρωτήσεις και για την διαθεσιμότητα του συγκεκριμένου Inverter, καθώς παλιά είχα ακούσει ότι υπάρχει καθυστέρηση στα τριφασικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση για το αν μπορούμε να ξεπεράσουμε για λίγο τα 10 kW π.χ. 56X180= 10,08 kW ή αν πρέπει να μένουμε αυστηρά κάτω από τα 10 kW;

Link to comment
Share on other sites

@tsx

 

1.

Μπορώ σε μία εγκατάσταση δώματος 10kW να βάλω για παράδειγμα λίγο μεγαλύτερη ισχύ. πχ 46 πάνελ των 220Watt, οπότε να έχω σύνολο 10,12kW; Από όσο γνωρίζω, στην Γερμανία επιτρέπεται σε εγκατάσταση 10kW να ξεπεράσεις κατά λίγο αυτή την ισχύ όπως στο παραπάνω παράδειγμα.

Το 0,12kW είναι οριακά πάνω από το τα 10kW. Κανονικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, ΑΛΛΑ μην ξεχνάς στα οικιακά δεν αναφέρεται μέγιστο επιτρεπτό ποσοστό αύξησης. Για να σου πω την αλήθεια από τη στιγμή που χρησιμοποιείς τριφασικούς μετατροπεις, δεν θα έχεις και μεγάλη απώλεια ισχύος κατεβαίνοντας στα 10kWp. Για να γλυτώσεις τον πονοκέφαλο, ένα πλαίσιο φτάνει.

Όσο για τη Γερμανία, οι διαδικασίες διασύνδεσης είναι τελείως διαφορετικές. Το δίκτυο είναι διαφορετικό, η αντιμετώπιση των φάσεων είναι διαφορετική.

Δε λέω αν είναι σωστό ή λάθος, απλά διαφορετικό.

 

2.

.... Στα έγγραφα που πρέπει να συνυποβάλλω με την αίτηση για οικιακό ΦΒ, πρέπει να υπάρχει και ο τίτλος κυριότητας που διαθέτει ο πελάτης μου;

Στην αίτηση της ΔΕΗ πρέπει να καταθέσεις: Πρακτικό ομόφωνης απόφασης της γενικής συνέλευσης ή έγγραφη συμφωνία όλων των συνιδιοκτητών του κτιρίου με ευθύνη του διαχειριστή ή του κτιρίου οριζόντιας ιδιοκτησίας που θα εγκαταστήσει το σύστημα, αντίστοιχα

Πρέπει να αποδείξεις ότι ο πελάτης σου είναι κύριος οριζόντιας ιδιοκτησίας και ότι ολοι οι συμφωνούντες να αθροίζουν μαζί με τον αιτούντα το 100% της ιδιοκτησίας.

 

3.

Τα τετραγωνικά της ταράτσας είναι λίγα, κοντά στα 70 (10*7). Μπορώ να δημιουργήσω ένα (υπερυψωμένο κατά 1 μέτρο ώστε να μπορώ από κάτω να κάνω συνδέσεις) κεκλιμένο επίπεδο με κλίση 10 μοιρών που να έχει διαστάσεις 9*6=54 τετραγωνικά μέτρα, ..... Εάν επιτρέπεται, χρειάζεται να δηλώσω κάτι στις αρμόδιες αρχές; (πχ Πολεοδομία)

Όσο δεν υπερβαίνεις το ιδεατό στερεό και ακολουθείς τις απαιτήσεις της παρ. 4 του άρθρου 3 της ΚΥΑ των ειδικών όρων εγκατάστασης, κάνεις ότι θέλεις.

Πάντα όμως πρέπει να ζυγίζεις τι φτιάχνεις και τι σου αποδίδει (P/E ratio). Μία τέτοια κατασκευ'η που αναφέρεις είναι αρκετά βαριά, και σίγουρα δε σε φτάνει μόνο η πάκτωση, θέλεις και έξτρα βάρη για να κρατήσεις τη στατικότητα της κατασκευής.

4.

Ο πελάτης μου δίνει κάτοψη της ταράτσας σε dwg αρχείο και εγώ με βάση αυτό το αρχείο δημιουργώ το διάγραμμα κάλυψης. Πρέπει να κάνω έλεγχο εάν αυτό το σχέδιο που θα μου δώσει, είναι και το πραγματικά κατατεθειμένο στην πολεοδομία;

Δεν το συζητάω. Θα ζητάς και την οικοδομική άδεια του κτιρίου και για να αποφεύγεις τις εκπληξεις, χρειάζεσαι φωτογραφίες και αν όχι αυτοψία την κάτοψη από τοπογράφο. Πρέπει να έχεις απεικονισμένα τα καλώδια της ΔΕΗ, καμινάδες, βαρέλια, κλιμακοστάσιο, γειτονικά κτίρια, ηλιακούς, σίδερα, οτιδήποτε υπάρχει στην ταράτσα που σου εμποδίζει την ελεύθερη χρήση του χώρου και σου μετριάζει την απόδοση.

 

5.

...+10%..

Απαντήθηκε.

 

6.

Οι υπεύθυνες δηλώσεις (ιδιοκτητών και δική μου) θα πρέπει να είναι επικυρωμένες;

Εξαρτάται από ΔΕΗ σε ΔΕΗ. Εγώ προσκομίζω : Ιδιοκτητών ναι, δική μου όχι.

 

7.

Τον ηλιακό μπορώ να τον τοποθετήσω και επάνω στο απόληξη του κλιμακοστασίου του ανελκυστήρα;

Όχι. (ΚΥΑ, Άρθρο 3, παρ. 2)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση για το αν μπορούμε να ξεπεράσουμε για λίγο τα 10 kW π.χ. 56X180= 10,08 kW ή αν πρέπει να μένουμε αυστηρά κάτω από τα 10 kW;

 

Η ΔΕΗ δεν έχει παγιωμένη πολιτική, που σημαίνει πως είσαι στο έλεος του κάθε υπάλληλου. Και αυτό δεν είναι ποτέ καλό...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.