Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

 

16 ώρες πριν, jimyleon1970 said:

έτσι ακριβώς.η σύσταση συμφωνεί με την άδεια , η πραγματική κατάσταση διαφέρει και με τη σύσταση και με την άδεια φυσικά

εχεις επεκταση σε κοινοχρηστο διαδρομο

δεν περιλαμβανεται στην κατοψη του συμβολαιου

τακτοποιεις με το εκ κατασκευης

[και μην σου πουν τπτ  για τροποποιηση της συστασης]

 

και αφηνεις την "διαμερισματωση" επι κοινοχρηστων

να την κανουν "αυτοι που δεν εκαναν καμμια τακτοποιηση σε ολη τους την ζωή":mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

εχεις επεκταση σε κοινοχρηστο διαδρομο

δεν περιλαμβανεται στην κατοψη του συμβολαιου

τακτοποιεις με το εκ κατασκευης

[και μην σου πουν τπτ  για τροποποιηση της συστασης]

 

και αφηνεις την "διαμερισματωση" επι κοινοχρηστων

να την κανουν "αυτοι που δεν εκαναν καμμια τακτοποιηση σε ολη τους την ζωή":mrgreen:

Ναι αλλά με ποιόν τρόπο; με ΥΔΚΧ ή με αλλαγή χρησης με αναλυτικό απο Κ.Χ σε Κ.Χ αφού ο διάδρομος μέτρησε στη δόμηση ;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα εχει συζητηθει και παλαιότερα

υπαρχει και σχετικη  αναφορα σε εγκυκλιο, που ειναι "συμφερουσα" για τον ιδιοκτητη.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2019 at 10:51 ΠΜ, Saleptsis said:

Υπάρχουν 2 απόψεις από ότι έχω καταλάβει όσον αφορά την επέκταση του διαμερίσματος σε βάρος κοινοχρήστων.

Η μια υποστηρίζει πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε σαν ΥΔ

Και η άλλη σαν διαμερισμάτωση/Λοιπή παράβαση εφόσον μετρούσε στο Σ.Δ. το κλιμακοστάσιο.

Έχω διαβάσει κάπου στο φορουμ (δεν μπορώ να θυμηθώ που) μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πάνω στο θέμα από δύο συναδέλφους με διαφορετικές απόψεις.

Εγώ πιστεύω πως θα μπορούσες να βάλεις μια Λ.Π. για την διαμερισμάτωση όλου του ορόφου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  On 31/5/2019 at 10:51 ΠΜ, Saleptsis said:

Υπάρχουν 2 απόψεις από ότι έχω καταλάβει όσον αφορά την επέκταση του διαμερίσματος σε βάρος κοινοχρήστων.

Η μια υποστηρίζει πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε σαν ΥΔ

αυτή είναι και η επικρατούσα στο φόρουμ στη διάρκεια των δυο τελευταίων νομων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι μια απο τις συζητησεις για το θεμα αυτο

τα συμπερασματα δικα σας.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/35821-α23-διαφορετική-διαμερισμάτωση/?do=findComment&comment=696155

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, σχετικά με τη διαμερισμάτωση μια ερώτηση θέλω να κάνω(λίγο off topic). Ιδιοκτήτης θέλει να μετατρέψει ένα διαμέρισμα σε δύο (θέλει να χτίσει μια μεσοτοιχία και να κατασκευάσει ένα μπάνιο επιπλέον). Σε αυτήν την περίπτωση πάμε με κανονική άδεια ή με μικρής κλίμακας και ενημέρωση του φακέλου βάσει 4520/2018(άδεια μικρής κλίμακας περίπτωση ιζ)?

Link to comment
Share on other sites

ο διαχωρισμος παει με αδεια δομησης

και με την συναινεση ή ανοχη των συνιδιοκτητων της οικοδομης ως προς τις επεμβασεις στα κοινοχρηστα μερη και δικτυα

Και, δες μηπως το απαγορευει ο κανονισμος...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Ενδεχομένως να έχει αναφερθεί ξανά. Σε περίπτωση αυθαίρετου διαχωρισμού μιας ισόγειας κατοικίας σε 2 διακριτές, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η διαφορετική διαμερισμάτωση; και αν όχι, πως το αντιμετωπίζουμε; με μία λοιπή παράβαση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.