Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

56. Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή και προς όμορα οικόπεδα και ορίζονται, σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους.


  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 16/2/2022 at 4:59 ΜΜ, vitrouvios said:

Καλησπέρα σας έχω ένα πρόβλημα με υπολογισμό του ΕΡΚΕΡ

1.       Επιτρέπεται γωνιακό Ερκερ ?

2.       Ο υπολογισμός του Ερκερ  γίνεται στο 4,45 η στο 3,85 της οριζόντιας πλευράς?

3.       Εάν δεν ισχύει το 20% της όψης όπως στο παράδειγμα θα μπορούσε να κατασκευαστεί και να μετρήσει στην δόμηση σαν κλειστή προεξοχή ορόφου ?

image.thumb.png.521775f882f3692ead0d94bbc9dadb6e.png

Καλησπέρα σας,

σχετικά με το 1ο ερώτημα του συναδέφλου, δεν έχω εντοπισει κάπου να απαγορεύεται το γωνιακό (που να αφορά 2 όψεις) έρκερ.

και σχετικά με το 3ο ερώτημα θεωρώ ότι αν είμαστε εντός Δ και λοιπών προδιαγραφών μπορεί να υπολογιστεί στη δόμηση ως κλειστός χώρος. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι στο στάδιο προμελέτης ενός κτιρίου κατοικιών στο οποίο ένα τμήμα του είναι σε 2 στάθμες και το υπόλοιπο σε 4 στάθμες. Γίνεται να έχω έρκερ πάνω από το χαμηλό τμήμα του κτιρίου? Επισυνάπτω σχηματική τομή. Ευχαριστώ.

 

IMG_20221027_182813.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ifaistos, πριν 5 χρόνια περίπου είχα ίδια περίπτωση στο Χαλάνδρι και στην ΥΔΟΜ Αγ. Παρασκευής δέχτηκαν κανονικά το έρκερ  πάνω σε βατό δώμα (χωρίς να επιτρέπεται μπαλκονόπορτα όμως). Γενικά σε υποχώρηση κτιρίου είχαν πει ότι γίνεται. Πλέον δεν ξέρω αν και τι δέχονται (έχουν αλλάξει οι υπάλληλοι), καθώς δεν αναγράφεται νομίζω κάπου σαφώς η περίπτωση αυτή...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/4/2022 at 11:35 AM, ifaistos said:

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Πληροφοριακά, στην ίδια ΥΔΟΜ (Αγ.Παρασκευή) η υπάλληλος πλέον δεν το δέχεται :) Καλά ξεμπερδέματα...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μιλήσει με γνωστό λεπτολόγο υπάλληλο της πολεοδομίας αυτής πριν 2-3 χρόνια το μόνο που έπρεπε ήταν το έρκερ να είναι σε προβολάκι δηλαδή να απέχει κάποια  εκατοστά από το δώμα ορόφου.

Στην περίπτωση μου βέβαια το δώμα ορόφου προκύπτει λόγω υποχώρησης από το στερεό , για το πλάτος του δρόμου, οπότε το έρκερ είναι εκτός οικοδομικής γραμμής και δεν υπάρχει θέμα εκεί να το συζητήσουμε με όποια υπάλληλο και τις απόψεις της. 

Εννοείται ότι μόνο παράθυρο μπορείς να κάνεις.

Edited by BAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/2/2019 at 4:43 ΜΜ, Pavlos33 said:

.....

Παρ 5 Άρθρο 16 ΝΟΚ

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: 
α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως. 
β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ. 

και λοιπές προϋποθέσεις της σχετικής παραγράφου.

δηλαδή για μήκος οψεως 10μ ... μπορώ να εχω 2,00μ ερκερ; (δεν καταλαβαίνω τον ορο επιφάνεια εδώ)

μήπως εννοεί... επιφάνεια όψης μηκος10μ Χ 6μ(υψος μεζονετας)=60τμ  ...οποτε το ερκερ θα ειναι το 20%  μηκος 4μ Χ υψος 3μ ...αρα 12τμ

 

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.