Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Έρχεται το τέλος!

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν υφίσταται ιδιώτης μηχανικός σε πολλές χώρες. Υπάρχουν μόνο εταιρείες, οι οποίες έχουν πολλούς μηχανικους ώστε να μοιράζουν την δουλειά. Ο κάθε μηχανικός (υπάλληλος πλέον) μαθαίνει ΜΟΝΟ ένα μέρος της δουλειάς και ασχολείται αποκλειστικά με αυτό, ώστε να μειώνονται οι πιθανότητες λάθους.

Εξειδικεύεται για να είναι ανίκανος να ανταπεξέλθει σε ένα ολοκληρωμένο project και να μη σηκώνει κεφάλι στις εταιρείες που ζούν και βασιλεύουν και από επιστήμονα τον μετατρέπουν σε εργαλείο πλουτισμού τους. Η παγκοσμιοποίηση μόνο έλεγχο και εξουσία έχει σκοπό να ασκεί.

Συνάδελφοι μηχανικοί, μή πέφτετε στη παγίδα της εξειδίκευσης.Ξεκινήστε από την αναζήτηση της αλήθεια στο γενικό κομμάτι της επιστήμης σας και χρόνο με το χρόνο θα έρθει και η εξειδίκευση σε ένα τομέα, χωρίς να χάνουμε όμως το δάσος για να γνωρίζουμε τα πάντα για το δέντρο.

Ας ενωθούμε με γνώμονα την αξιοπρέπεια και τον σεβασμό του ανθρώπου πρός τον άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιοι, ενδεχομένως, δε μπορούν να αντιληφθούν ότι τα οικονομικά, εργασιακά, κοινωνικά κλπ. δεδομένα είναι διαφορετικά στις χώρες που έχουν ως παράδειγμα. Για να δουλεύουν τα πράγματα όπως δουλεύουν εκεί, υπάρχουν ριζικές διαφορές και προϋποθέσεις στο όλο σύστημα. Προϋποθέσεις που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και δε θα προκύψουν με μια αποσπασματική υπουργική απόφαση σε μια νύχτα.

Θέλω να δω όλους αυτούς τους υπερ-φιλελεύθερους καπιταλιστάρες για πότε θα βγουν στο πεζοδρόμιο με την ΠΕΙΝΑ και την απαξίωση που θα έρθει για τον κλάδο με αυτές τις αλλαγές εδώ...

Link to comment
Share on other sites

@terry εγω βλεπω οτι στον τοπο εργασιας μου οι μηχανικοι δεν θεωρουν,ουτε τωρα ουτε παλιοτερα, τους αλλους μηχανικους συναδελφους αλλα ανταγωνιστες (και μαλιστα και στις καλες εποχες)

Αλλα επειδη οι εποχες ηταν καλες οι τραπεζες εδιναν δανεια κλπ και οι μηχανικοι ειχαν δουλειες και φραγκα ειχαν αναπτυξει μεταξυ τους μια φιλικη σχεση αλλα οχι συναδελφικοτητα με την εννοια της επαγγελματικης αλληλεγγυης

 

οσον αφορα τους αλλους τομεις δραστηριοτητας εχεις τον κινδυνο να σε φανε τα μεγαλα ψαρια

 

@skeptikos συμφωνων οτι πρεπει ενας μηχανικος να εχει μια πληρη αποψη με το αντικειμενο του αλλα πρεπει να επισημανω οτι το αντικειμενο ειναι πολυ εκτεταμενο απο τις πολυκατοικιες ως τα δημοσια εργα και απο τα λιμανια μεχρι αεροδρομια

 

@occultist συμφωνω και προσθετω οτι ο μηχανικος δεν απαξιωνεται ποτε οι ανθρωποι που φορουν το κοστουμι του μηχανικου και το ειδαν ως τροπο πλουτισμου αποκλειστικα αυτοι θα απαξιωθουν

 

 

η καταργηση των ελαχιστων αμοιβων θα δυσκολεψει την ζωη των νεων επαγγελματιων, δεν θα αλλαξει τιποτα για τους ηδη γνωστους και εδραιωμενους στον χωρο και θα εχει καποια επιπλεον εσοδα για το κρατος μεχρι να ανακαλυφθουν οι καταλληλες λαμογιες (1 χρονο παίρνει μεχρι να βρεθουν τα παραθυρακια)

Link to comment
Share on other sites

@terry εγω βλεπω οτι στον τοπο εργασιας μου οι μηχανικοι δεν θεωρουν,ουτε τωρα ουτε παλιοτερα, τους αλλους μηχανικους συναδελφους αλλα ανταγωνιστες (και μαλιστα και στις καλες εποχες)

Αλλα επειδη οι εποχες ηταν καλες οι τραπεζες εδιναν δανεια κλπ και οι μηχανικοι ειχαν δουλειες και φραγκα ειχαν αναπτυξει μεταξυ τους μια φιλικη σχεση αλλα οχι συναδελφικοτητα με την εννοια της επαγγελματικης αλληλεγγυης

 

οσον αφορα τους αλλους τομεις δραστηριοτητας εχεις τον κινδυνο να σε φανε τα μεγαλα ψαρια

 

Μα ακριβως το ιδιο λεμε..... Συναδελφικοτητα δεν προκειται να δημιουργηθει τωρα....

 

 

Αλλοι τομεις και οποιος εχει τα κοτσια θα τα παει μια χαρα...Ασε τα μεγαλα ψαρια να ψαχνουν για φαι....Τα μεγαλα ψαρια ειναι κ μεγαλα σε ηλικια, εχουν κουραστει και αντε να πανε σπιτι τους να κανουμε κ μεις τη δουλεια μας...

Link to comment
Share on other sites

@skeptikos πρεπει να επισημανω οτι το αντικειμενο ειναι πολυ εκτεταμενο απο τις πολυκατοικιες ως τα δημοσια εργα και απο τα λιμανια μεχρι αεροδρομια

Έτσι για αυτό ακριβώς θα πρέπει το κράτος και ο κόσμος να σέβονται το ρόλο του μηχανικού και την προσωπικότητα του. Κάποιος πρέπει να προχωράει μπροστά και να ανοίγει δρόμους και στους άλλους που ακολουθούν. Όμως θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με αξιοπρέπεια από τους θεσμούς για να έχει τη διάθεση και το κίνητρο κι αυτός να προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν θα σου λένε "σιγά και τι κάνετε εσείς οι μηχανικοί - όλα έτοιμα με το computer" και " ο κυρ Γιάννης μου βγάζει την άδεια 450 αντί για 500 ευρώ που ζητάς - εμένα έχει και ένα παράθυρο λιγότερο", νομίζεις ότι θα παραμείνεις αξιοπρεπής εσύ;...

 

Ευγένεια, πολιτισμός κλπ. ιδανικά με άδειο στομάχι δε γίνεται...ιστορικά αποδεδειγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται το τέλος!

 

Εξειδικεύεται για να είναι ανίκανος να ανταπεξέλθει σε ένα ολοκληρωμένο project και να μη σηκώνει κεφάλι στις εταιρείες που ζούν και βασιλεύουν και από επιστήμονα τον μετατρέπουν σε εργαλείο πλουτισμού τους. Η παγκοσμιοποίηση μόνο έλεγχο και εξουσία έχει σκοπό να ασκεί.

Συνάδελφοι μηχανικοί, μή πέφτετε στη παγίδα της εξειδίκευσης.Ξεκινήστε από την αναζήτηση της αλήθεια στο γενικό κομμάτι της επιστήμης σας και χρόνο με το χρόνο θα έρθει και η εξειδίκευση σε ένα τομέα, χωρίς να χάνουμε όμως το δάσος για να γνωρίζουμε τα πάντα για το δέντρο.

Ας ενωθούμε με γνώμονα την αξιοπρέπεια και τον σεβασμό του ανθρώπου πρός τον άνθρωπο!

 

Κάποιοι, ενδεχομένως, δε μπορούν να αντιληφθούν ότι τα οικονομικά, εργασιακά, κοινωνικά κλπ. δεδομένα είναι διαφορετικά στις χώρες που έχουν ως παράδειγμα. Για να δουλεύουν τα πράγματα όπως δουλεύουν εκεί, υπάρχουν ριζικές διαφορές και προϋποθέσεις στο όλο σύστημα. Προϋποθέσεις που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και δε θα προκύψουν με μια αποσπασματική υπουργική απόφαση σε μια νύχτα.

Θέλω να δω όλους αυτούς τους υπερ-φιλελεύθερους καπιταλιστάρες για πότε θα βγουν στο πεζοδρόμιο με την ΠΕΙΝΑ και την απαξίωση που θα έρθει για τον κλάδο με αυτές τις αλλαγές εδώ...

 

 

Εντάξει, δεν μπορώ να πω τίποτα στις τόσο επιστημονικές απαντήσεις σας.

 

Ζούμε σε ένα καπιταλιστικό κόσμο αλλά ακόμα δεν το έχουμε αποδεχτεί. Μόνο να κάνουμε δημοσκοπήσεις για το τι γεωδαιτικό σταθμό και τι στατικό πρόγραμμα θα αγοράσουμε, μέσα από μια πληθώρα επιλογών, αλλά όταν έρθει η ύστατη στιγμή μας φταιει το κεφαλαίο.

Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω στο post αυτό.-

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν θα σου λένε "σιγά και τι κάνετε εσείς οι μηχανικοί - όλα έτοιμα με το computer" και " ο κυρ Γιάννης μου βγάζει την άδεια 450 αντί για 500 ευρώ που ζητάς - εμένα έχει και ένα παράθυρο λιγότερο", νομίζεις ότι θα παραμείνεις αξιοπρεπής εσύ;...

Καλά οι διαφορές του 50άευρου και του 500αευρου, είναι αστείες να τις συζητάς.

Θα επαναλάβω: Ο μηχανικός πρέπει να αντιμετωπίζεται με αξιοπρέπεια από τους θεσμούς για να έχει τη διάθεση και το κίνητρο κι αυτός να προσφέρει και να ανοίγει δουλειές στα υπόλοιπα επαγγέλματα.

 

@Topap Η παράθεση κι έπειτα ο μη σχολιασμός της σημαίνει ότι συμφωνείς ή διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

@topap

 

Διάλογο με απρόκλητες προσωπικές αιχμές βλ. παιδικές ειρωνείες κλπ, δε μπορώ να κάνω - το αφήνω στους επιστήμονες.

 

@skeptikos

 

Προφανώς το παράδειγμα είναι χονδροειδές για να τονίσω την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.