Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Επίσης ας μου εξηγήσει κάποιος πως σε μία οικοδομή 500μ2 με αμοιβή μελέτης 18000 και κόστος κατασκευής 450000, η μείωση της αμοιβής μελέτης θα επηρεάσει την οικονομία, θα ρίξει τις τιμές κτλ.

 

Ρε συ ssouanis δεν υπάρχει λογική! Τι το ψάχνεις; Εδώ ο άλλος ο Ξεσαμάρωτος (εε ο Πεταλωτής ήθελα να πω), έλεγε ότι "θα πέσουν οι τιμές και θα ανέβει η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών". Απευθύνονται σε χαχόλους τα τυπάκια και θέλουν απλά να δημιουργούν εντυπώσεις. Πολύ απλά οι σκοπιμότητές τους είναι αυτές που όλοι υποψιαζόμαστε.

Το θέμα είναι εμείς να κάνουμε αυτό που πρέπει και ας τους αφήσουμε να κελαηδάνε όσο θέλουν για "αισχροκέρδειες" και λοιπές π@π@ριές (γιατί είναι βέβαιο ότι θα έχουμε και τέτοια πλέον από τα παπαγαλάκια τους-για την "ελεύθερη αγορά" ως γνωστόν μια ζωή δυο μέτρα και δυο σταθμά είχαν πάντα!). Εγώ αρχίζω να τη βλέπω θετικά αυτή την ενδεχόμενη εξέλιξη. Και ο "μπούσουλας" για την τιμολόγηση θα διατηρηθεί μέσω αυτών των "τιμών αναφοράς" και οι αμοιβές για τις υπηρεσίες μας σε πολλές περιπτώσεις θα ανέβουν (όπως έχω ξαναπεί το ίδιο συνέβη και σε άλλες χώρες) και η φοροδιαφυγή εντός "λογικών πλαισίων" θα είναι εφικτή πλέον (πράγμα το οποίο θα ήταν αδύνατο με το ισχύον καθεστώς+τον λογιστικό προσδιορισμό και θα μας γονάτιζε όλους κυριολεκτικά. Ξαναλέω ότι εξαιρώ τη φετινή χρήση. Απλά κάποιους θα τους λούσει κρύος ιδρώτας όταν λάβουν το φετινό εκκαθαριστικό και θα βάλουν μυαλό).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτό που κατάλαβα από τα δημοσιεύματα του τύπου είναι το εξής:

Θα υπάρχει μια "νόμιμη αμοιβή" όπως την αποκαλούν, δλδ η ελάχιστη σημερινή....

ΚΑΙ .... θα κάνει ο καθένας την προσφορά του-φυσικά αρκετά μικρότερη της "νόμιμης", λόγω αναδουλειών και ανταγωνισμού.... ΑΛΛΑ οι κρατήσεις.... οι εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ, το ΕΜΠ, το ΟΓΑ το ΤΕΒΕ και όποιον άλλο τεθλιμένο συγγενή πληρώνουμε....... θα υπολογίζονται ΒΑΣΕΙ της "ΝΟΜΙΜΗΣ"!!!!

 

Όοοοοολα κι όλα... η κυβέρνηση των ΝΕΝΕΚΩΝ είναι ΔΙΚΑΙΗ και ΣΑΦΗΣ:

ΝΑΙ θα δουλεύετε για ένα κομμάτι ψωμί, για το μεροκάματο... για να πέσουν οι τιμές για να έρθει ανάπτυξη, ....ΑΛΛΑ τα ταμεία και το κράτος....ΔΕΝ μπορούν να σας ακολουθήσουν.... οπότε θα πληρώνετε ΚΑ ΝΟ ΝΙ ΚΑ!!

 

Κι έρχομαι και ρωτάω το εξής:

Πχ σε μιά οικοδομική άδεια με "ΝΟΜΙΜΗ" τα 20000€ .... την κάνει ο ssuanis με 10000€ γιατί ο πελάτης πήγε πρώτα στον cna που του ζήτησε 15000€ και μετά πήρε προσφορά από τον tpanag που του είπε 11000€........

Ο ssuanis θα πάρει 10000€ θα κόψει και το δελτίο του με ΦΠΑ 2300€ τα οποία τα επιβαρύνεται ο πελάτης βεβαίως βεβαίως .....

Το ΦΕΜ που είναι 10%=1000€, το ΤΣΜΕΔΕ που είναι 2%=200€ και το ΕΜΠ 1%=100€ κλπ που τα πληρώνει Ο ΙΔΙΟΣ !!!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ?????

Γιατί δηλαδή να πληρώσει 20000€Χ10=2000€ + 400€=20000€Χ2% + 200€=20000€Χ1% ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΛΕΦΤΑ (+1300€), ΔΛΔ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ -1300€ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ, ΑΠΌ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ??

 

Κι άν αυτό γίνει.... ΘΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ??? Δηλαδή ότι έχει πληρώσει ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ διπλές κρατήσεις και να αφαιρούνται από τον ΦΟΡΟ ???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σήμερα άκουσα το:

γιατί μιλάνε και οι μηχανικοί; Έτσι όπως κατάντησαν την Αθήνα είναι σε θέση να μιλάνε;

 

ναι, ναι, επιχείρημα στην κατάργηση των αμοιβών είναι αυτό.

Στον FLASH, Σταματόπουλος - Κύρτσος σε sms ακροατή.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν άκουγε κανένας μηχανικός ή οι κύριοι ραδιοφωνικοί παραγωγοί δεν εκφώνησαν στον αέρα την απάντηση.....

Την ΑΘήνα δεν την κατάντησαν έτσι οι μηχανικοί μόνοι τους ..... απο κάποιους έπαιρναν τη γραμμή ή την ΑΝΟΧΗ ή τα στραβά μάτια στον έλεγχο........

Από το ΥΠΕΧΩΔΕ στη τελική δηλαδή από το επίσημο κράτος...........

 

Συνάδελφοι εδώ τίθεται το ερώτημα.....

ΠΟΣΟ ΔΙΑΤΙΘΕΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΙΝΑΜΕ????

Γιατί έστω και ένας να "ΣΠΑΣΕΙ" υπό τη δικαιολογία ότι δεν έχει δουλειά οπότε για να επιβιώσει αυτός και η οικογένειά του ... κάνει τη δουλειά "ΜΠΙΡ ΠΑΡΑ".... χαθήκαμε ΟΛΟΙ!!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΤΙΘΕΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ?????

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα erling...

Προσωπικά είμαι στη χειρότερη οικονομική κατάσταση από τότε που βγήκα στο επάγγελμα..... ΑΛΛΑ δεν θα ρίξω αισθητά τις τιμές μου για να συνεχίσω να έχω μεροκάματο.

Ξερω τι δουλειά κάνω..... έχω επενδύσει δεκάδες χιλιαδες € σε εξοπλισμό υπαίθρου και γραφείου και ΠΡΕΠΕΙ να τα αποσβέσω!!!

 

Ο νέος συνάδελφος ο οποίος αγόρασε ένα όργανο και ένα GPS με το ΕΣΠΑ (άρα στη μισή τιμή και ίσως και με επιδότηση 80%) .... δουλεύει στο δωμάτιό του στο σπίτι του μπαμπά του και με ΔΩΡΕΑΝ τεχνογνωσία (δλδ... τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση συνάδελφοι) από το ΦΟΡΟΥΜ.... σαφώς και θα είναι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΕΡΟΣ στις τιμές του.... Ούτε ο εξοπλισμός του στοίχισε, ούτε σε γνώσεις και εμπειρία επένδυσε... και οι απαιτήσεις του για βιοπορισμό είναι σαφώς λιγότερες!! Γιατί λοιπόν να μη ρίξει και τις τιμές???????

 

Γι αυτό erling όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν εγώ τουλάχιστο έχω σταματήσει να συμβάλω με τεχνογνωσία.... Βοηθώ με άλλους τρόπους... όχι όμως με μασημένη τροφή..... (αν θυμάσαι είχα πεί πως δεν διαθέτω πλέον τα βέλη μου για να κυνηγάνε κι άλλοι στον ίδιο κυνηγότοπο που έχει ολοένα και λιγότερα θηράματα).

Link to comment
Share on other sites

Mου θύμησες τώρα τον ΖΑVI που έλεγε, .... ότι κινείται, εκτελείται!

Πάντως έχουν καταφέρει με το ένα και με το άλλο να διαμορφώσουν μια ψυχολογία στον κόσμο των μηχανικών άνευ προηγουμένου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε cna θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά, επιγραμματικά, μιλάμε για μία χώρα όπου:

1. Δεν υπάρχει πιστοποίηση για κανέναν και για τίποτα

2. Δεν υπάρχει καμία άλλη ευθύνη πέρα του μηχανικού σε θέματα μελέτης - κατασκευής - ασφάλειας - το ότι θα λερωθούν τα ρούχα της γειτόνισσας κτλ

3. ζούμε σε κράτος μπανανία όπου οι έλεγχοι είναι μηδενικοί (ποιος μηχανικός δεν θέλει την αυτοψία πριν την τελική θεώρηση του έργου; )

4. έως 104....

 

Άρα πάνω σε ποιες βάσεις θα χτίσουμε την ποιότητα που θα έπρεπε να μας διέπει;

Είναι ο κλάδος μας αυτός που θα έπρεπε να ορίσει/βάλει τις βάσεις;

 

Απαντήσεις:

1. Προφανώς και δεν υπάρχουν πιστοποιήσεις αλλά μόνο και λόγο αυτού θα έπρεπε να είχαμε κανονίσει να αμοιβόμαστε με προσαυξημένες αμοιβές επίβλεψης για την αυτεπιστασία. Ούτε αυτό δεν κάναμε δυστυχώς.

 

2. Αφού το αβγό ήταν στο δικό μας ποπό έπρεπε να είχαμε φροντίσει να αμοιβόμαστε αντιστοίχως. Αν αυτό συνέβαινε επί μακρόν σήμερα θα ακούγαμε για ελάχιστες και θα γελούσαμε τρανταχτά!

 

3. Οι έλεγχοι είναι μηδενικοί αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να παρανομεί. Με το σημερινό πλαίσιο και εφόσον ο ιδιοκτήτης κάνει παρανομία ο μηχανικός, αν θέλει να είναι καλυμμένος, φροντίζει να παραιτηθεί από την επίβλεψη αναφέροντας ταυτόχρονα τους λόγους. Αυτομάτως καρφώνει στη Πολεοδομία τον παρανομούντα. Βέβαια αυτό δεν μπορεί να γίνει μόνο από έναν μηχανικό αλλά είναι μια πρακτική που θα έπρεπε να διέπει τον κλάδο ούτως ή άλλως. Επιπλέον θα έπρεπε εφόσον υποπέσει στην αντίληψή μας παράνομη πρακτική αυτή να καταγγέλεται σε όλα τα αρμόδια όργανα και φορείς, ακόμα και αν αυτό θα σήμαινε ότι αρκετοί θα έχαναν τις άδειές τους. Έτσι θα γλιτώναμε από τους αεριτζήδες. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή μετά την απελευθέρωση θα δούμε πολλά τέτοια περιστατικά πάντως.

 

 

ΥΓ Δεν πολυκατάλαβα τί ακριβώς ήθελες να πεις με την αναφορά σου στο προφίλ μου εκτός αν εννοείς τα ρητά που έχω βάλει στην υπογραφή μου...

Link to comment
Share on other sites

@siradrab: Γιατί μόνο στον κόσμο των μηχανικών βρήκες οτι ισχύει αυτό???

Σε όλη τη κοινωνία το έχουν καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.