Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Μηχανικοί:

 

Η κατώτατη αμοιβή καταργείται για όλα τα ιδιωτικά και δημόσια έργα και θεσμοθετείται η ελεύθερη διαπραγμάτευση του πολίτη με τον μηχανικό.

Θεσπίζεται “τιμή αναφοράς” βάσει της οποίας θα υπολογίζονται οι ασφαλιστικές κρατήσεις και οι εισφορές υπέρ Ταμείων, Επιμελητηρίων, φορέων.

Η αμοιβή θα πρέπει να κατατίθεται σε συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό.

 

Πηγή: http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=60039&catid=3&la=1

 

Αυτό είναι το υπέρτατο καφριλίκι του ελ κράτους!

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξεφτίλα και αίσχος!

 

Κύριοι αν θέλετε αμοιβές με ελεύθερη διαπραγμάτευση, μετά με ποιό δικαίωμα ζητάτε συγκεκριμένες κρατήσεις και εισφορές;;!;

 

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα! Μιλάμε για απίστευτη κοροϊδία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λόγω της πληθώρας μηχανικών θα υπάρξουν ακραίες συμπεριφορές που θα τις προκαλέσει η ανάγκη.

 

Τα μηνύματα απο την Κύπρο που δεν έχει και κρίση είναι αρνητικά.

 

Με δυο λόγια θα γίνει της κακομοίρας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το υπέρτατο καφριλίκι του ελ κράτους!

 

Που το είδες το κράτος ;

 

Το κράτος έχει συντεταγμένες δομές , σύνταγμα που το σέβεται η δικαστική εξουσία (και όχι μόνο) και υπάρχει σεβασμός στον πολίτη. Ειδικά στον άγρια φορολογούμενο πολίτη που μόνο υποχρεώσεις εμφανίζεται να έχει .

 

Η συντεχνία των πολιτικάντηδων της κακιάς ώρας ψάχνει να βρεί παντού εξιλαστήρια θύματα για να καλύψουν τα φαγοπότια των κάθε λογής ημετέρων ...

 

Αν οι γραβατοφορεμένοι της κακιάς της ώρας θέλουν αμοιβές από μηδενικής βάσης , ας είναι έτοιμοι για μηδενικές ασφαλιστικές και φορολογικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην άφηναν τα ΦΠΑ και τις λοιπές κρατήσεις έτσι να περάσουν.

πάντως πως θα κόβεις ΦΠΑ σε αμοιβή που δεν εχεις εισπράξει?

 

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό αλλά δεν νομίζω επίσης να εφαρμοστεί απο τους μηχανικούς. Απλά θα πάμε σε χαμηλότερες ελάχιστες αμοιβές.

 

Μήπως όμως έτσι θα πρέπει να καταργηθούν και οι αντικειμενικές αξίες? Γιατί να μην μπορώ να πουλήσω το οικόπεδο μου 100 ευρώ για παράδειγμα?

Με το ΕΚΚΟ τι θα γίνει? Με τις κλειστές αμοιβές υδραυλικών ηλεκτρολόγων τι θα γίνει?

 

Είμαστε 100.000 ας συσπειρωθούμε μέσα απο αυτό το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην άφηναν τα ΦΠΑ και τις λοιπές κρατήσεις έτσι να περάσουν.

πάντως πως θα κόβεις ΦΠΑ σε αμοιβή που δεν εχεις εισπράξει?

 

ΦΠΑ θα πληρώνεις επί της αμοιβής σου. Δεν γίνεται και αλλιώς.

Για λοιπές κρατήσεις θα υπάρχει μία ελάχιστη προσδιοριζόμενη αμοιβή, η οποία δε θα σε δεσμεύει.

 

Σήμερα που άκουσα τον πρόεδρο του ΤΕΕ στην εκπομπή του FLASH (Σταματόπουλος - Κύρτσος) τα είπε αρκετά καλά. Δε μάσησε, τους τα έριξε λίγο.

Είπε, σωστά για εμένα, ας γίνει μείωση της τάξης 25%-30% όπως σε όλους τους εργαζόμενους.

Η κατάργηση, θα έχει ως αποτέλεσμα την επικινδυνότητα κτλ.

Και τον ρωτούσαν οι έξυπνοι: "Γιατί θα κάνετε με λιγότερα λεφτά, χειρότερη δουλειά";

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα!

 

Ανταγωνισμός αλλά μόνο στο δικό μας πορτοφόλι! Το κράτος μονά-ζυγά κερδίζει!

 

Θα εισπράττουμε χαμηλότερες αμοιβές για να τονωθεί ο ανταγωνισμός και η οικονομία, αλλά το κράτος θα μας φορολογεί σαν να αμοιβόμαστε πλουσιοπάροχα!

 

Ε, άμα μετά φάει καμιά αδέσποτη κάνας Ρέππας κάνας γιωργάκης... θα καταδικάσουμε τη βία απ'όπου κι αν προέρχεται

Link to comment
Share on other sites

Τα είχαμε χύμα, μας τα έδωσαν και τσουβαλάτα τώρα........!

Πρέπει να περιμένουμε να δούμε όμως πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση με τις αμοιβές στο τέλος. Από ότι καταλαβαίνω με την τακτική τους, ρίχνουν μια μεγάλη φάπα στην αρχή, ζαλίζεται το θύμα και μετά όταν συνέρχεται του ρίχνουν κάτι μικρότερες ώστε να αισθάνεται και τυχερός που δεν ήταν σαν την πρώτη την μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ λογικά δεν θα το κάνουν και αυτό βάσει των αντικειμενικών αμοιβών. Θα είναι ντροπή και δεν θα στέκει νομικά. Τις κρατήσεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ , ΤΕΕ κ.τ.λ. όμως ναι.

 

Ρε παιδιά εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Ξεκινάει πριν ένα μήνα η συζήτηση για την απελευθέρωση των κλ. επαγγελμάτων. Η συζήτηση αφορούσε μηχανικούς, δικηγόρους, φαρμακοποιούς, συμβολαιογράφους κ.α. Για τους φαρμακοποιούς έλεγαν να καταργήσουν το ελάχιστο κέρδος. Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες τσιμουδιά για το ελάχιστο κέρδος των φαρμακοποιών παρά μόνο συζητάνε για το εάν θα είναι ανοιχτά τα φαρμακεία Σάββατο! Δηλαδή αυτό είναι το άνοιγμα των φαρμακοποιών ? Γιατί αυτή η επιλεκτική μεταχείριση ? Ή ανοίγουν όλα τα επαγγγέλματα ή όχι . Είναι τυχαίο αυτό που ακούγεται ότι το κράτος χρωστάει στους φαρμακοποιούς λόγω της αδυναμίας πληρωμών των ταμείων ?

 

Υ.Γ. Επειδή γίνεται και αλλού αυτή η συζήτηση (στις Αμοιβές -> Ελ.Επ/τιες) μήπως να συγχωνευτούν τα θέματα γιατί λέμε τα ίδια πράγματα ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη βρησκω την ενεργεια ανοιγματα στα κλειστα επαγγελματα!!!δεν μπορει κυριοι το ΤΕΕ να μας καθοριζει τα παντα!!ναι μεν θα γινει χαμος μεταξυ των μηχανικων..αλλα...αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά άντε γεια.

Μπες και σε φόρουμ φαρμακοποιών να πάρεις θέση και για αυτούς, στους συμβολαιογράφους, φορτηγατζήδες και λοιπούς κλάδους.

 

Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις την φράση: "ναι μεν θα γίνει χαμός μεταξύ των μηχανικών..αλλά...αλλά..."

Για ανέλυσε μου λίγο αυτά τα "αλλά".

Μόνο μη μας πεις για την ηλιθιότητα περί ανταγωνιστικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.