Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

@ tpanag

 

αν δεν απαιτείται παραστατικό εξόφλησης για πληρότητα φακέλου, ετοιμαστείτε για μεγάλα κανόνια.

θα σου δίνει επιταγή εβδομάδας ή μηνός και αν δεν έχει αντίκρυσμα τι θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συν το ότι η ΑΠΥ θα πρέπει να κοπεί, εισπραχθεί δεν εισπραχθεί, και άρα να καταβληθεί ο ΦΠΑ, με την παράδοση των μελετών για κατάθεση στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

απλό είναι, όπως παντού στον κόσμο, δεν παίρνεις μεταχρονολογημένη επιταγή, ζητάς κατάθεση σε Τράπεζα.

 

Σωστά.

 

Άλλωστε οι μεταχρονολογημένες επιταγές στην Ελλάδα, είναι εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο. Σχεδόν κανείς δεν τις χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν δέχομαι μεταχρονολογημένη επιταγή και μαθαίνω ότι και αρκετοί επαγγελματίες διάφορων κλάδων έχουν αρχίσει και δεν δέχονται πλέον.

Υπάρχει άλλωστε και η υποχρέωση για φανερή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν δέχομαι μεταχρονολογημένη επιταγή και μαθαίνω ότι και αρκετοί επαγγελματίες διάφορων κλάδων έχουν αρχίσει και δεν δέχονται πλέον.

 

Του τελευταίους μήνες, ειδικά οι μεταχρονολογημένες έχουν γίνει φειγ βολάν. Και ειδικά από ιδιώτη δεν δέχεται κανείς (έμπορος και μη) πλέον. Εγώ ποτέ μου δεν είχα πάρε-δώσε με επιταγές (δεν είχαν καν μπλοκ μέχρι σχετικά πρόσφατα), αλλά αυτό μου μετέφερε φίλος από τον κλάδο του εμπορίου "Τι το έβγαλες; Κανείς δεν πρόκειται να δεχτεί" μου είπε. Τώρα αν και σε αυτό πρωτοτυπήσουμε εμείς (τα κορόιδα) τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο νόμος δεν θα περιγράφει κάτι για την είσπραξη της αμοιβής... θα ήταν παράλογο... Ειδικά εφόσον υπάρχουν:

1. Ιδιωτικό συμφωνητικό άρα υποτίθεται ότι συμφωνείτε και οι δύο σε κάποιους όρους...

Αν πρέπει να προκαταβάλλεται δια νόμου υπάρχει πάλι κρατική προστασία.

2. Επειδή για κάθε ποσό >1500 απαιτείται κατάθεση δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις επιταγή... Κόβεις το τιμολόγιο με Φ/Α της επιταγής.Ετσι τουλάχιστον έχω καταλάβει...

 

Οσο για το ποιός παίρνει και ποιός όχι, είναι πικρή ιστορία... Η ΚNAUF για παράδειγμα έβγαλε φιρμάνι προ μηνών ότι δεν παίρνει... Λογικά το έχει κάνει γαργάρα τώρα αλλά τέλος πάντων τότε είχε γίνει θέμα...Ερχόταν ο γυψοσανιδάς και μου ζητούσε μετρητά για έργο που είχα υπογράψει για πεντάμηνες...

Εταιρίες κλιματιστικών - ειδικά μεγάλα μηχανήματα, 60000, 100000 ΒΤU - επίσης δεν παίρνουν...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε γίνεται να καταργηθούν οι μεταχρονολογημένες επιταγές από τη μια μέρα στην άλλη

το μόνο που μπορεί να γίνει είναι σταδικά να μειωθεί ο χρόνος μεταχρονολόγισης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.