Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Σε εταιρείες κόβουμε ΤΠΥ, άσε που μας το ζητάνε οι λογιστές τους πρώτοι.

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση η τιμιολόγηση των υπηρεσιών του ελεύθερου επαγγελματία γίνεται με έκδοση ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε γιατί οι εταιρείες μας ζητάνε ΤΠΥ?

Η νομοθεσία λέει : Τo Τιμoλόγιo Παρoχής Υπηρεσιώv εκδίδεται σε όλες τις περιπτώσεις πoυ

αυτό πoυ η επιχείρηση πoυλάει δεv είvαι εμπόρευμα (υλικό) αλλά υπηρεσία, και

αγoραστής είvαι επίσης επιχείρηση και όχι ιδιώτης.

Επίσης: Συvηθισμέvες υπηρεσίες είvαι, Η αμoιβή ελεύθερoυ επαγγελματία (Δικηγόρoυ, Λoγιστή, Οικovoμoλόγoυ,

Μηχαvικoύ κλπ), για σύvταξη μελετώv για λoγαριασμό μιας επιχείρησης. Για

παράδειγμα μια επιχείρηση, χρησιμoπoιώvτας τo πρoσωπικό της, κάvει μια

μελέτη για λoγαριασμό μιας άλλης επιχείρησης.

 

Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να μας βοηθήσει και το γνωρίζεις καλύτερα παρακαλούμε να μας το διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά , ναι. Αλλα άλλο το Τ.Π.-Δ.Α. που κόβουμε για τα υλικά-μηχανήματα κτλ. και άλλο το ΤΠΥ για .. τις υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Η νομοθεσία λέει : .

 

 

Mια και αναφέρθηκες στη νομοθεσία, τότε

 

σχετικά με την ΑΠΥ βλέπε στον ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) άρθρο 13 παρ.2

σχετικά με το τιμολόγιο βλέπε στον ΚΒΣ άρθρο 12.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αυτο μαλλον: Οι επιτηδευματίες της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, καθώς και οι επιτηδευματίες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του ν.δ. 3323/1955, στις εκδιδόμενες αποδείξεις παροχής υπηρεσιών αναγράφουν το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, το ποσό της αμοιβής αριθμητικώς καθώς και ολογράφως, όταν αυτή εκδίδεται χειρόγραφη. Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του.

 

Όμως μια γρήγορη που έριξα στο άρθρο 10 παρ. 5 δε λέει για μηχανικούς αλλα για κάποια επαγγέλματα κατα περίπτωση.

 

ο ν.δ. 3323/1955 δεν υπάρχει πουθενά.

 

Δεν λέω πως δεν ξέρεις τη δουλειά σου για να μην παρεξηγηθούμε Σωτήρη. Απλα σου λέω τι μου ζητάνε οι εταιρείες και ο λογιστής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι? Δεν το βρίσκω , εντάξει ζητάω συγνώμη για την αναστάτωση τότε. Μάλλον τοτε πρέπει να πάρω σβάρνα τις εταιρείες και τον λογιστή μου και να ενημερωθώ τον λόγο.

 

Επομένως παιδιά αυτό δεν ισχύει σαν γενικός κανόνας? : http://www.scribd.com/doc/8550573/06invoices-6

 

κεφ.1.2.3, 1.2.4

Link to comment
Share on other sites

ο ν.δ. 3323/1955 δεν υπάρχει πουθενά.

 

Δεν λέω πως δεν ξέρεις τη δουλειά σου για να μην παρεξηγηθούμε Σωτήρη. Απλα σου λέω τι μου ζητάνε οι εταιρείες και ο λογιστής μου.

 

 

 

αντικατέστησε το ν 3323/1955 με το ν 2238/1994.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση.

Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος σε χώρο που θα μου παραχωρήσει συγγενής και στον οποίο μένω τώρα.

Στην σχετική υπεύθυνη δήλωσή του μπορεί να μου παραχωρήσει μόνο μέρος ή και όλη την οικία. Θα έχω πρόβλημα με την εφορία όσο αναφορά τον τόπο κατοικίας μου??

Θέλω να το κάνω αυτό γιατί στους όρους για την επιδότηση νέων μηχανικών αναφέρεται ότι το γραφείο πρέπει να έχει ανεξάρτητη είσοδο από την οικία αν είναι μαζί πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει στην περίπτωση μου και άρα για να την πάρω στο μέλλον θα πρέπει να έχω σαν γραφείο ολόκληρο το σπίτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.