Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Οι σελίδες του ΦΕΚ του ΓΠΣ είναι αυτές (παράγραφος 2.3, απόφαση Αριθμ. 5509/243290)

Αυλάκι.pdf

Στο e-πολ πώς βλέπουμε τους προ 1923 οικισμούς;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tettris said:

Στο e-πολ πώς βλέπουμε τους προ 1923 οικισμούς;

Δεν τους βλέπουμε, διότι δεν είναι οριοθετημένοι κατα ΕΓΣΑ 87 (ή άλλο σύστημα)

Κι από τη στιγμή που ακόμη και οι ΥΔΟΜ έχουν πρόβλημα εντοπισμού ακινήτου μερικές φορές, αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται.

Γενικά, να κρατάς μικρό καλάθι σχετικά με το e-poleodomia. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε tetris για το σχόλιο. Επειδή είδα είσαι ιδιαίτερα ενημερωμένος στο παρόν θέμα (και σε άλλα) έχεις κάποια γνώμη για τα προηγούμενα ερωτήματα; Κυρίως για το αν ισχύει η αρτιότητα με βάση το ΓΠΣ ή με τις παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου. Έχω καταλάβει πως γενικά το πρώτο. Αλλά μήπως δεν ισχύει σε "παλιά" γήπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΓΠΣ έχουν την "τάση" να καταργούν τις παρεκκλίσεις στα εκτός. Συνεπώς, αν δεν αναφέρεται κάτι άλλο(*) στο συγκεκριμένο τομέα, ισχύουν οι απαγορεύσεις τους.

(*) π.χ. "....κατά τα λοιπά, ισχύουν οι όροι της εκτός σχεδίου δόμησης"

Link to comment
Share on other sites

Όροι και περιορισµοί ∆οµήσεως
Κατώτατο όριο κατάτµησης: 10.000Μ²
Κατώτατο όριο αρτιότητας: 10.000Μ²
Μελλοντικές ρυθµίσεις υποδοχέων δύνανται να θέτουν όρους και περιορισµούς που θα κατισχύουν των ανωτέρω.
Για τους λοιπούς όρους και περιορισµούς δόµησης εφαρµόζονται οι διατάξεις των Π∆/6.10.78 (ΦΕΚ538/∆/6.10.78) και Π∆/24−5−85 (ΦΕΚ−270/∆/31.5.85).

Τα ακριβή λόγια του ποιητή. Το ενδιαφέρον είναι ότι ορίζουν κ την κατάτμηση εκτός από την αρτιότητα. Κατά τα άλλα να έχουν βγάλει μη άρτια όλα τα 4-10 στρ μου φαίνεται δύσκολο. Τεσπα αν απαντήσει η πολεοδομία ενημέρωσε μας.

Στο epol αν το έχουν περάσει βλέπεις συνήθως ένα κόκκινο περίγραμμα, το οποίο είναι ενδεικτικό, απλά με δεξί κλικ παίρνεις όρους δόμησης, αριθμούς ΦΕΚ κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, zazeng said:

... Κατά τα άλλα να έχουν βγάλει μη άρτια όλα τα 4-10 στρ μου φαίνεται δύσκολο. ....

Καθόλου δύσκολο. Αν ψάξεις μερικά ΓΠΣ, θα το διαπιστώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχα! Μου ξεθολώσατε ένα ακόμα σημείο. Να είστε καλά!

Στο δικό μας στις μεταβατικές, δίνει 2 χρόνια διορία για την εφαρμογή των αυξημένων αρτιοτήτων και άμεση εφαρμογή των επιτρεπόμενων χρήσεων.

Στου φίλου Τεττρις δεν ξέρω το ΦΕΚ, θα το δει όμως κ θα μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμβολή. Στις μεταβατικές το μόνο σχετικό που γράφει είναι το εξής:

10. Διατάξεις της παρούσας οι οποίες αυξάνουν τις αρτιότητες των γηπέδων εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών εφαρμόζονται μετά την πάροδο δύο ετών από την δημοσίευσή της.

Το ΓΠΣ δημοσιεύτηκε με το ΦΕΚ 433/ΑΑΠ/2012-12-31, απόφαση Αριθμ. 5509/243290. Αν θέλετε το ανεβάζω.

Link to comment
Share on other sites

άρα, έδωσε διετή παράταση (η οποία τελείωσε την 31-12-2014) για την έναρξη εφαρμογής των δυσμενέστερων διατάξεων

3 ώρες πριν, zazeng said:

....

Στου φίλου Τεττρις δεν ξέρω το ΦΕΚ, θα το δει όμως κ θα μας πει.

Εδώ (χωρίς περίοδο χάριτος) είχαμε τα 4 στρεμ. ως ελάχιστο όρι κατάτμησης και αρτιότητας σε συγκεκριμένες ζώνες (αγροτικές, ειδικής προστασίας, κλπ)

Στις υπόλοιπες (περιοχές αστικών επεκτάσεων, τουριστικών, βιομηχανικών) ισχύουν οι όροι της εκτός σχεδίου δόμησης μέχρι την ένταξη τους σε σχέδιο

 

Edited by tetris
διόρθωση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.