Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Η ευθύνη παραμένει στον προηγούμενο μηχανικό (κυρίως ο Φ.Ο. που είναι το σημαντικό).

Αναλαμβάνει την ευθύνη μόνο για την σωστή εκτέλεση των εργασιών που θα έχει την επίβλεψη (πχ σοβάδες, δίκτυα κτλ). Ποια στάδια κατασκευής ολοκληρώθηκαν και ποια εκκρεμούν αναγράφονται στην Τ.Ε. και νομίζω πως επιβεβαιώνονται και με πόρισμα ελεγτή δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 17/8/2022 at 1:05 ΜΜ, petros71 said:

Πήγαινε πρώτα στο εφκα (πρων ικα και πας με ραντεβου, κλείνεις Online) και κάνε έναρξη ΑΜΟΕ, με τους πίνακες 1&2 με τα ένσημα, ξεκίνα απο εκει γιατί μπορεί να σου κάνουν καμμιά διόρθωση και να χρειαστεί να αλλάξεις ξανά όλο τον προϋπολογισμό. Αν δεν έχεις αλλαγές, τύπωσε από το εξαιρετικό προγραμματάκι του αγαπητού μας συνάδελφου τα σημειώματα Πολεοδομίας-Δήμου & Εφορίας. Πάρε τηλέφωνο στον φοροτεχνικό της πολεοδομίας να σου δώσει το υπηρεσιακό σημείωμα και με αυτό κάνεις τις πληρωμές ΔήμουΠολεοδομίας. Ανεβάζεις τα διπλότυπα είσπραξης της κάθε υπηρεσίας. Εξουσιοδότηση και συμβολαια μόνο οταν πας στο ΕΦΚΑ. Επίσης στην εφορία καλό είναι να γίνει η πληρωμή από τον ιδιοκτήτη του έργου. Δεν αφήνουν να πληρώσει κανένας άλλος. Τοπογραφικό δεν χρειάζεται πουθενά. Φρόντισε όλα που ανεβάζεις να συμπίπτουν στα ποσά, ώστε στον μεταγενέστερο έλεγχο φορολογικών μετά την έκδοση ΟΑ να μην έχεις αλλαγές.

Καλησπέρα και πάλι και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Έκανα όπως μου είπες και με τον ΕΚΑ είμαι ΟΚ.

Ποιο είναι το πρόγραμμα που λες;

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2022 at 10:16 ΠΜ, Gousgounis said:

Δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Η ευθύνη παραμένει στον προηγούμενο μηχανικό (κυρίως ο Φ.Ο. που είναι το σημαντικό).

Αναλαμβάνει την ευθύνη μόνο για την σωστή εκτέλεση των εργασιών που θα έχει την επίβλεψη (πχ σοβάδες, δίκτυα κτλ). Ποια στάδια κατασκευής ολοκληρώθηκαν και ποια εκκρεμούν αναγράφονται στην Τ.Ε. και νομίζω πως επιβεβαιώνονται και με πόρισμα ελεγτή δόμησης.

Καλησπέρα σε όλους. Για να επανέλθω στο θέμα σχετικά με το "κλείσιμο" της παλαιάς άδειας, από την ενημέρωση που είχα από την πολεοδομία, μου είπαν εν ολίγοις ότι από την στιγμή που το ακίνητο έχει αποπερατωθεί και δεν υπάρχουν πλέον άλλες εργασίες αποπεράτωσης (ο όροφος έχει αποπερατωθεί και παίρνει και κανονικά ρεύμα εδώ και 40χρόνια, δεν είναι εργοταξιακό το ρεύμα, το έλεγξα), η αλλαγή του επιβλέποντα δεν είναι εφικτή.το μόνο που μένει είναι να βρεθεί η παλιά μηχανικός που έκανε την επίβλεψη, είτε κάποιος συγγενείς σε περίπτωση που εκείνη δεν υπάρχει πια, και να γίνει η πληρωμή της μελέτης επίβλεψης και το ΦΕΜ και να κλείσει έτσι η άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδερφοι

Έχω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης  κάποιων τοιχίων αντιστήριξης  , υστέρα από αυτοκαταγγελια και αυτοψία της αρμόδιας ΥΔΟΜ . Επειδή έπρεπε να περάσω και από ΣΑ περίμενα 3μηνες να εγκριθούν τα τοιχία (γιατί ήταν πάνω από 1,5μ)  από το ΣΑ για να προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια . Ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε ότι στο πρόστιμο θα υπολογίσει μόνο ότι φαίνεται από τα τοιχία αντιστήριξης  και σύμφωνα με αυτά θα βγάλει το πρόστιμο ανέγερσης . Εγώ για τα φορολογικά της αδείας θα πάω σύμφωνα με την έκθεση αυτοψίας και τον υπολογισμό του υπάλληλου ;  Ξέρει κάνεις τι γίνεται και με το ΙΚΑ και τους πίνακες 3 ; θα γίνουν και αυτοί σύμφωνα με ευρήματα της ΥΔΟΜ ; 

Θέλω σιγά σιγά να τα ετοιμάζω γιατί μετα την νομιμοποίηση  πρέπει να γίνει κατεδάφιση κάποιων άλλων αυθαίρετων κατασκευών  για να μπορέσω να εκδώσω Ο.Α. για νέο κτίριο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν μιλάς για κατασκευές προ του '11, δεν οφείλεις κάτι στο ΙΚΑ, δες το άρθρο 105 του ν.4495/17.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2023 at 5:42 PM, akis73 said:

Καλησπέρα, αν μιλάς για κατασκευές προ του '11, δεν οφείλεις κάτι στο ΙΚΑ, δες το άρθρο 105 του ν.4495/17.

δυστυχως δεν είναι κατασκευές προ του '11 , 'εγιναν περίπου το 2015 οπότε πρέπει να πάνε με αυτοκαταγγελία και άδεια νομιμοποιησεως .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, σε έλεγχο φορολογικών προέγκρισης μου ζήτησαν "ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΑΠΥ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΦΠΑ". Επειδή είναι παλιά η αίτηση εγώ είχα ανεβάσει μια απλή χειρόγραφη ΑΠΥ. Τι αλλαγή χρειάζεται ?

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

Σε επιχειρήσεις εκτός καθεστώτος ΦΠΑ, έμπαινε επάνω στην ΑΠΥ μια σφραγίδα με την αιτιολογία. Μήπως εννοεί αυτό.

Μία που είχε κόψει συνάδερφος σε παλιά άδεια το κείμενο της σφραγίδας ήταν:

"ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΑΡΘΡΟ 251 Ν.4281/2014)"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος μηχανικός και γι αυτό θα ήθελα να με κρίνετε με σύνεση. Προσπαθώ να βγάλω μια οικοδομική άδεια αλλά έχω κολλήσει σε σχέση με το πώς χαρακτηρίζουμε τους χώρους και μπερδεύομαι όταν διαβάζω και τον ΝΟΚ και τον κτιριοδομικό. Έχω οργώσει το forum ψάχνοντας απαντήσεις αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει σε σίγουρα συμπεράσματα.

Πιο συγκεκριμένα:

1. Κανονικά δεν πρέπει όλοι χώροι ενός κτιρίου να έχουν μια χρήση;

1α. Ο ανοιχτός εξώστης (μπαλκόνι σε εξωτερικό χώρο) τι χρήση έχει; 

1β. Ο κλειστός εσωτερικός εξώστης (κλειστό πατάρι) τι χρήση έχει αν είναι κάτω από το ύψος που ορίζει ο κτιριοδομικός για βοηθητικούς χώρους; Για ποιο λόγο στον ΝΟΚ αναφέρεται μέγιστο ύψος 1,70 μ (κάτω από το ελάχιστο 2,20 του κτιριοδομικού) αλλά ταυτόχρονα λέει ότι έχει βοηθητική χρήση;

NOK:

image.thumb.png.562d420341bc28c3ffc2d5056823c4b9.png

 

Κτιριοδομικός:

image.thumb.png.b1b78353207725cf94200e8b680f5596.png

1γ. Η σοφίτα αν έχει ύψος κάτω από το ελάχιστο που θέτει ο κτιριοδομικός για βοηθητική χρήση, τι χρήση θεωρείται ότι έχει;

1δ. Οι "λοιπές" χρήσεις που αναφέρονται στον κτιριοδομικό σε τι αναφέρονται; Μπορεί να μπει η σοφίτα στις λοιπές χρήσεις;

2. Όταν πάμε να βγάλουμε τα φορολογικά της αδείας:

2α. Η θερμομόνωση συμπεριλαμβάνεται στο "Κατοικίες μεταξύ 40 τ.μ. και 150 τ.μ.";

2β. Αν έχει και στέγη και δώμα, συμπληρώνουμε το πεδίο "Στέγη" και το δώμα δεν μπαίνει πουθενά; Είναι λογικό αυτό;

2γ. Αν έχει και ανοιχτούς εξώστες και Η/Χ, συμπληρώνουμε το πεδίο "Ημιυπαίθριοι" και οι ανοιχτοί εξώστες δεν μπαίνουν πουθενά; Είναι λογικό αυτό;

2δ. Το κλιμακοστάσιο σε μια ανεξάρτητη μονοκατοικία χωρίς κοινόχρηστους χώρους, μπαίνει στο "Κατοικίες μεταξύ 40 τ.μ. και 150 τ.μ." ή δεν μπαίνει πουθενά;

Σας ευχαριστώ

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.