Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μιας και τα φωτοβολταϊκά είναι στη μόδα...


Olga@

Recommended Posts

Να πω και εγώ έστω καθυστερημένα τη γνώμη μου.

 

1) Ξεκινώ λέγοντας ότι οι Έλληνες πάσχουμε και στον θέμα περιβάλλον - οικολογία & παιδεία.

 

2) Φωτοβολταικά και επένδυση

Ξέρετε στην Γερμανία δεν τα έμαθαν τώρα.

Εμείς τα μάθαμε τώρα. Αλλά έπρεπε να φτάσει το 2005 για να μιλήσουμε για απελευθέρωση ενέργειας και κατάργηση μονοπωλιακών καθεστώτων, που ήταν και η νομική αποδέσμευση για διάφορες ΑΠΕ και των αγορών τους και στη χώρα μας. Όχι μόνο για μεγάλους αλλά για όλους.

 

Αλλά πώς θα γίνει να διαμορφώσουμε μια νέα αγορά ? Ας δώσουμε κίνητρα και μερικές υποσχέσεις. Είναι και πιασάρικο το θέμα λόγω της άποψης που θέλει το περιβάλλον να "πεθαίνει" από μη ήπιες μορφές ενέργειας.

 

Άρα δίδει το κίνητρο το κράτος μέσω επιδότησης αλλά και εξασφαλισμένου συμβολαίου με τη ΔΕΗ.

 

Η απόσβεση επένδυσης με κατασκευή φωτοβολταικών και σύμβαση με τη ΔΕΗ με αισιόδοξες προβλέψεις, σε περιοχή με σχετικά καλά ποσοστά ηλιοφάνειας (Κόρινθος - Μάνη(φθηνά αγροτεμάχια)), μετά από 5 οικονομικές μελέτες που έχω δει, βγαίνει ότι αποσβένει η επένδυση σε 13,5 έως 14,5 χρόνια.

 

Κρήτη κλπ αυτό γίνεται κοντά στα 8-9 χρόνια.

 

Το συμβόλαιο της ΔΕΗ είναι με οπτιόν στα 10.

 

α) Ποιος σας εξασφαλίζει την ανανέωση ?

β)Ποιος σας εξασφαλίζει το τιμολογιακό καθεστώς που ευνοεί ΤΡΕΛΑ τώρα ?

 

Η ΔΕΗ.

 

Ξέρετε τι έχει δηλώσει μέσω επίσημων τοποθετήσεων η ΔΕΗ ? Ότι αν συνεχισθεί με τον ίδιο ρυθμό η ζήτηση αδειών από τη ΡΑΕ ακόμα και για 100, τότε θα αδυνατεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις προς τους παραγωγούς.

 

Άρα ποιός σου εξασφαλίζει το κέρδος που αναμένεις να δώσει μια επένδυση ?

 

Επίσης αναρωτιέμαι αν είναι απλή σύμπτωση το γεγονός ότι η ΕΕ πριμοδοτεί και ενισχύει την ιδέα των ΑΠΕ από όταν η Ρωσία έγινε ένα κράτος καπιταλιστικό με καθαρές βλέψεις στην κυριαρχία στο θέμα ενέργεια στην Ευρώπη μέσω του Φ.Α.

 

Μην σας παραμυθιάζουν λοιπόν για τις ΑΠΕ σε ένα κράτος όπου η οικονομία του βασίζεται κατά 80% από το πετρέλαιο. Με τους μεγάλους βιομηχάνους, τους ρύπους και τα απόβλητά τους τι γίνεται ?

 

3) Φωτοβ. και οικιακή χρήση

 

Με τις σημερινές υπάρχουσες τιμές για τα πάνελ θα επέλεγα να αυξήσω την ποιότητα κατασκευής του κτιρίου με έμμεση αύξηση της εμπορικής του αξίας παρά να ρίξω 20.000 που θα γλιτώσω μετά από 20 χρόνια χρήσης.

 

Τα είπα λίγο βιαστικά αλλά αυτό πα΄νω κάτω είναι αυτό που βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπεσε στην αντίληψή μου κι αυτό το άρθρο "Ποιοι μπορούν να υποβάλλουν ακόμη και τώρα αιτήσεις για φωτοβολταϊκά"....

 

Έχει ενα point.... check this out: http://www.pbs.gr/cms/?q=node/391

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αποδείχθηκε ότι είμαι Κασάνδρα.

 

Τροπολογία στη Βουλή θα κατατεθεί από ΥπΑν για τα φωτοβολταικά

 

κύριες αλλαγές :

 

-μείωση της τιμής της παραγόμενης ηλιακής KWh

 

-εμπόριο αδειών και αιτήσεων

 

-αλλαγή τιμολογιακού καθεστώτος και για τα ισχύοντα συμβόλαια....

 

Κοινώς .....ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Κρίμα πάντως πολύ κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η τροπολογία που αναφέρεις κατατέθηκε;

Είμαι άσχετος με το ζήτημα και κάποιος γνωστός μου ζήτησε να μάθω.

Ισχύει ακόμη η απόφαση αναστολής αιτήσεων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:824583d6d0]Παιδιά, ο TheoTDM900 μια χαρά τα λέει.

Επειδή στην εταιρία που δουλεύω μου ζητήθηκε να μάθω σχετικά με τα φωτοβολταϊκά, έκανα κάποια έρευνα και διαπίστωσα το εξής:

 

Η απόσβεση των χρημάτων γίνεται μετά από δεκαετία τουλάχιστον (με ευνοϊκές συνθήκες πάντα). Και ρωτώ εγώ τώρα. Ποιος σας εγγυάται:

 

Α) Ό,τι η Δ.Ε.Η. θα σας ανανεώσει το συμβόλαιο.

Β) Ακόμη και αν το ανανεώσετε, ό,τι δε θα μειωθεί η τιμή της KWh που πουλάτε.

Γ) Ό,τι δε θα γίνει καμιά στραβή στην εγκατάσταση (φθορές κλπ).

 

Γιατί λοιπόν κάποιος να πετάξει τα λεφτά του?

 

Υ.Γ.: Θεωρώ ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μόνο για την περιβαλλοντολογική πτυχή του θέματος, δηλαδή ό,τι κάνει καλό στο περιβάλλον. Από κει και πέρα αν το βλέπετε σαν επένδυση, ξεχάστε το.. [/align:824583d6d0]

Link to comment
Share on other sites

O Theo τα λέει σωστά. Κάποιες επιφυλάξεις για το μέλλον έιναι μείωση του κόστους των φωτοβολταϊκών συστημάτων. Νομίζω πάντως από πλευράς απόδοσης δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά.

 

Η ποιο σίγουρη, αποδοτική, ποιο οικονομική επένδυση στην εξοικονόμηση ενέργειας σε κτίρια είναι οι βιοκλιματικές εφαρμογές (πολύ περιληπτικά τα βασικά: μόνωση, ηλιασμός, φυσικός φωτισμός, σκίαση, φυσικός αερισμός, υλικά) Παρεπιπτόντως, μέσα στο πνεύμα της εποχής και του ενάρετου μοναχικού βίου, διαβάσατε τη καταγγελία περιβαλλοντικών καταστροφών λόγω δημιουργίας φωτοβολταϊκών πάρκων από...μοναχούς?! (Τευχος ΤEΕ 2514, σελ. 6)

 

Η αιολική ενέργεια από την άλλη έχει πολλά να προσφέρει σήμερα. Το 20% της παραγωγής ενέργειας στη Δανία έιναι αιολική με στόχο να φτάσει το 50% έως το 2025! Επιπλέον κερδίζουν με την ανάπτυξη του κλάδου, με εξαγωγές, τεχνολογικές καινοτομίες, νέες θέσεις εργασίας κλπ. Πολλά αιολικά πάρκα στη χώρα μας υπολειτουργούν λόγω κόστους συντήρησης & επισκευής αφού η δικιά μας ΔΕΗ δεν έκανε τις ανάλογες επενδύσεις σε τεχνολογία και τεχνογνωσία. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.