Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μιας και τα φωτοβολταϊκά είναι στη μόδα...


Olga@

Recommended Posts

ερώτηση:εχω ενα "αχρηστο" ελαιοκτημα ,με αριστο προσανατολισμο για τετοια δουλεια,ομως ειναι μονο ενα στρεμα.

ερωτω λοιπον

α)ειναι δυνατη μια τετοια επενδυση?

β)ειναι συμφερουσα?

γ)επιδοτειται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α)δεν το γνωριζω.. καθως εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν περιορισμοι ως προς την αρτιοτητα.. Δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως μακαρι να μην υπαρχει προβλημα.. Επισης για τη νησιωτικη χωρα υπαρχουν και αλλοι περιορισμοι..

 

β,γ)Το κοστος εγκαταστασης εχει πεσει.. Η συμβαση ειναι για 25 χρονια.. Υπαρχει περιπτωση δανειοδοτησης 100%.. Εχει προοπτικη οχι οπως παλια που υπηρχαν επιδοτησεις..

Link to comment
Share on other sites

για την αρτιοτητα το ειχα ξαναθεσει πιο παληα,και μου απαντησαν τα εξης

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει το ΦΕΚ με αρ. φύλλου 344/ 20 ιουλίου 2009, όπου αναφέρεται στο άρθρο 1 ότι:

 

" Α) Για την τοποθέτηση εγκαταστάσεων Φ/Β συστημάτων ανεξαρτήτως ισχύος στις εκτός σχεδίου περιοχές, ισχύουν τα εξής:

1. Επιτρέπονται οι εγκαταστάσεις Φ/Β συστημάτων σε γήπεδα άρτια και οικοδομήσιμα σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τις διατάξεις του άρθρου 1 του από 24.5.1985 π.δ/τος (ΦΕΚ 270/τ.Δ΄/31.5.1985)."

 

και,

 

"4. Οι αποστάσεις των εγκαταστάσεων που πρέπει να τηρούνται από τα όρια των γηπέδων, ορίζονται κατά παρέκκλιση της παρ. 5 του άρθρου 1 και της παρ. 5 του άρθρου 4 του παραπάνω π.δ/τος οι ακόλουθες:

α) για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 4.000 τ.μ. η απόσταση είναι 5 μ.

β) για γήπεδα μικρότερα των 4.000 τ.μ. η απόσταση είναι 2.5 μ."

και

για εγκαταστάσεις εως 20 kw δεν απαιτειται αρτιότητα. (φεκ 344/2009 )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας ,

 

παρακαλώ μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται η εγκατάσταση φ/β 20KWp σε οικόπεδο εντός οικισμού < 2.000 κατοίκων και τι έγκριση παίρνει ( μικρής κλίμακας ή κάτι άλλο ) ?

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας ,

 

παρακαλώ μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται η εγκατάσταση φ/β 20KWp σε οικόπεδο εντός οικισμού < 2.000 κατοίκων και τι έγκριση παίρνει ( μικρής κλίμακας ή κάτι άλλο ) ?

 

Ευχαριστώ .

 

Πολεοδομικά επιτρέπεται. Δεν απαιτείται αρτιότητα. Αν οι βάσεις δε ξεπερνάνε τα 2.5 μέτρα θέλει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η ΔΕΗ δε συνδέει αυτή τη στιγμή νέα πάρκα των 20 kW

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε αγροτεμάχιο 2,5 στρ. άρτιο κατά παρέκκλιση (λόγω ζώνης προ 81), μέχρι πόσα KW μπορώ να τοποθετήσω? Μπορώ 100? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.