Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,ήδη σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου τα εξήγησαν!

 

@goozlo :σωστά τα λες,απλά είναι ο ΦΠΑ και το ΕΣΠΑ!Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Στο προτιμολόγιο που μας δίνουν με την προσφορά, πρέπει να αναγράφεται και το δικό μας ΑΦΜ;

 

Ρωτάω επειδή ένας από τους προμηθευτές που επικοινώνησα για προσφορά μου ζήτησε το ΑΦΜ και την ΔΟΥ μου και είπε ότι χωρίς αυτό δεν είναι έγκυρη η προσφορά. Οι υπόλοιποι δεν μου τα ζητήσανε.

 

 

Αν σου εκοβε τιμολογιο δεν θα εδινες το ΑΦΜ; E...το ιδιο ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τιμολόγιο και άλλο η προσφορά.

Η προσφορά δεν κατατίθεται στην εφορία.

Εννοείται ότι η προσφορά έχει το ΑΦΜ και την ΔΟΥ του προμηθευτή. Το θέμα είναι αν είναι απαραίτητο να έχει το δικό μου ΑΦΜ.

 

Αν θυμάμαι καλά και το Πλαίσιο στην προσφορά δεν έχει το ΑΦΜ μου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το τιμολογιο , αλλο το προτιμολογιο, και αλλο η προσφορα(για μενα). σε μια απλη προσφορα ας μην εχει τιποτα. Σε ενα προτιμολογιο μπορει να εχει μπορει και οχι. Αν ειναι τοσο δυσκολο μην το δινεις. Αν ειναι ας σε χασουν απο πελατη μονο και μονο απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να δώσω το ΑΦΜ μου.

Απλά ρωτάω μην γίνει καμιά πατάτα και μου απορρίψουν την επιδότηση για τυπικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,ήδη σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου τα εξήγησαν!

 

@goozlo :σωστά τα λες,απλά είναι ο ΦΠΑ και το ΕΣΠΑ!Φιλικά!

 

Με το προγραμμα του ΟΑΕΔ για τους επιστημονες , που επρεπε να κανεις εξοδα Χ ποσο για να σου εγκρινουν την επιδοτηση, η επιδοτηση αφορουσε το καθαρο ποσο οπως και στον ΕΣΠΑ και φυσικα τα τιμολογια τα δηλωσαμε κανονικα στην εφορια και το ΦΠΑ των τιμολογιων αφαιρεθηκε απο το ΦΠΑ της εισπραξης.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

goozlo: Δεν διαφωνούμε πουθενά οπότε δεν καταλαβαίνω σε τί απαντάς με την παραπάνω δημοσίευση!Αυτό που σου είπα (φιλικά) είναι ότι κάνεις λάθος στα άρθρα των αρκτικόλεξων ΦΠΑ και ΕΣΠΑ,είναι Ο (και όχι το) Φόρος Προστιθέμενης Αξίας και είναι ΤΟ (και όχι ο) Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς!

Και πάλι φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική περιγραφή του λογισμικού τι γράφετε;

Θέλω να πάρω λειτουργικό σύστημα, εφαρμογές γραφείου και πρόγραμμα για Η/Μ και σχέδιο.

 

Τι προτείνετε να γράψω;

Στο πρόγραμμα Η/Μ χρειάζεται να αναφέρω αναλυτικά τι περιλαμβάνει (θέρμανση, κλιματισμό, ηλεκτρικά ισχυρά, βιολογικό,...) η αρκεί κάτι σύντομο;

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ δεν επιστρεφεται απο τον ΕΣΠΑ φυσικα γιατι δεν επιδοτηται.

Το ΦΠΑ εκπίπτει απο την εφορια και θα το υπολογισεις στην περιοδικη σου δηλωση.

 

Έτσι θεωρώ κι εγώ αλλά μου γεννήθηκε η εξής απορία: θα καταθέσουμε τα τιμολόγια για την επιδότηση και αν ναι, τότε πώς θα πάρουμε το ΦΠΑ πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.