Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Όσον αφορά τη μη ταυτοποίηση διεύθυνσης, έχω να κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Τι θέλει να πει ο ποιητής με "τοποθεσία", αν μένει κανείς π.χ. Χαριλάου θα βάλει Χαριλάου ή Θεσσαλονίκη?

2) Πώς μπορεί κανείς να διαπιστώσει με σιγουριά πως ακριβώς είναι δηλωμένη η διεύθυνση στο Πληροφοριακό Σύστημα της Εφορίας (π.χ. ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΓΑΖΗ ή Θ.ΓΑΖΗ ή Θ ΓΑΖΗ). Φαίνεται πουθενά στο Taxisnet ή πρέπει να κουβαληθεί κανείς στην εφορία και σε ποιο τμήμα - αυτοί είναι ικανοί στο μητρώο να το έχουν με τον ένα τρόπο και στο εισόδημα με τον άλλο.

 

Απόψεις περί των ανωτέρω καλοδεχούμενες!

 

Διαπίστωσα ότι αυτό που συμπληρώνεις στην "τοποθεσία", όταν πας να δεις την αίτησή σου (πατώντας στο μενού "οι υποβολές μου" και στην συνέχεια πατώντας τον "κωδικό έργου") έχει μετατραπεί σε "πόλη"!

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλλει και εγώ αίτηση στο ΕΣΠΑ Ελεύθερων Επαγγελματιών, μόλις προχθές όμως εντόπισα αυτό το πολύ ενδιαφέρον thread στο forum του michanikos.gr. Διάβασα αρκετές πολύ χρήσιμες πληροφορίες και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ το "λιθαράκι" μου, με μερικές απόψεις και πληροφορίες όσον αφορά στην τρέχουσα κατάσταση του προγράμματος.

 

Βρισκόμαστε λοιπόν (ακόμα) στην πρώτη φάση του προγράμματος, τη "φάση ταυτοποίησης" και αναμένονται οι διορθωτικές υποβολές όσων δεν ταυτοποιήθηκαν επιτυχώς με την αρχική τους υποβολή. Σύμφωνα με το e-mail που έλαβα από το ΕΣΠΑ, η προθεσμία για τις διορθωτικές υποβολές είναι η 26/2/10, αλλά σύμφωνα με την ιστοσελίδα http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=158 είναι η 10/3/10. Τέλος πάντων.

 

Θα ακολουθήσει ο έλεγχος παραδεκτότητας και μετά η αξιολόγηση (και βαθμολόγηση) των προτάσεων.

 

Σχετικά με το τελευταίο, από επικοινωνία με το επίσημο e-mail του ΕΣΠΑ, στο ερώτημα "Σχετικά και με πρόσφατη συνέντευξη της Υπ. Οικονομίας στις 18/11, θα ήθελα να σας απευθύνω ορισμένες ερωτήσεις [...] Πώς θα υλοποιηθεί η προτεραιότητα στους νέους επαγγελματίες;" απάντησαν "Τα κριτήρια αξιολόγησης μεριμνούν υπέρ των νέων επαγγελματιών." Δηλαδή δεν προτίθενται να αλλάξουν τα κριτήρια. Συνεπώς διαφωνώ με το post #342 του apoul. Τώρα αν τελικά υπερτερεί το κριτήριο της νεότητας ή το εισοδηματικό... θα φανεί στα αποτελέσματα.

 

Αναφορικά με τις πιθανότητες έγκρισης, έχουμε τα εξής δεδομένα:

- Συνολικός προϋπολογισμός (δημόσια δαπάνη) 70.000.000€

- Ύψος *επιχορήγησης* κάθε πρότασης: 3.000-5.000€ (για δικηγόρους, συμβολαιογράφους, λογιστές, οικονομολόγους/συμβούλους), 4.000-8.000€ (για αρχιτέκτονες, μηχανικούς, γεωλόγους, γεωπόνους, δασολόγους, ιχθυολόγους) και 5.000-20.000€ (για γιατρούς, οδοντιάτρους)

- Αριθμός προτάσεων: ο αριθμός πρωτοκόλλου έφτασε το 26.600 http://www.e-espa.gr/forum/viewtopic.php?f=32&t=589 ωστόσο σίγουρα κάποιες υποβολές θα είναι άκυρες ή μη επιλέξιμες. Η καθημερινή http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_04/12/2009_381847 αναφέρει 20.000 αιτήσεις.

ΟΚ μέχρι εδώ. Κάνοντας τώρα μία - κάπως αυθαίρετη - παραδοχή ότι η μέση *επιχορήγηση* θα είναι 7.000€ (που αντιστοιχεί σε συνολικό προϋπολογισμό 14.000€ για άνω πενταετίας ή 8.750€ για νέους), προκύπτει ότι θα χρηματοδοτηθούν 70.000.000 / 7.000 = 10.000 προτάσεις. Αν επιπλέον θεωρήσουμε ότι από τις υποβληθείσες στο σύστημα αιτήσεις, μόνο οι 20.000 είναι έγκυρες και επιλέξιμες, προκύπτει ότι θα χρηματοδοτηθούν 1 στις 2. Με ακρίβεια μηχανικού :smile:

 

Τέλος, μία λεπτομέρεια που κανείς έως τώρα δεν επισήμανε: στον μειωμένο προϋπολογισμό (70 εκ. ευρώ) η Αττική και η Κεντρική Μακεδονία είναι "ριγμένες" καθώς περιορίστηκαν σε ποσοστό 23,3% και 20%, αντίστοιχα, της αρχικής χρηματοδότησης, ενώ οι υπόλοιπες περιφέρειες μειώθηκαν όλες το ίδιο, στο ένα τρίτο του αρχικού (33,6% για την ακρίβεια). Μία μικρή βοήθεια στην επαρχία που δεν πολυδιαφημίστηκε.

http://career.duth.gr/dimosio/files/fek_b1693_210809.pdf (αρχικός προϋπολογισμός)

http://www.keepandshare.com/doc/view.php?id=1655392&dn=y (τροποποίηση)

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στον παραπάνω συλλογισμό του συναδέλφου stat, πως αν δεν υπήρχε η περικοπή στο πρόγραμμα απτά αρχικά 250 εκ ευρώ στα 70 εκ ευρώ, τότε κάθε πρόταση θα λάμβανε την επιδότηση...

Link to comment
Share on other sites

jimis9497 συνάδελφε αυτό που γράφεις να το θυμηθούν όλοι όσοι ψηφίζουν τους 2 απατεώνες και κλέφτες της κατακαημένης Ελλάδος μας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σύμφωνα με την υπάλληλο της ΔΟΥ που ρώτησα, πρώτη έναρξη γίνεται μια φορά και για να υπάρξει δεύτερη πρέπει να "κλείσει" η πρώτη.Οι δικές μας περιπτώσεις(αλλαγή έδρας,αντιστοίχιση ΚΑΔ κ.λ.π.) είναι απλά μεταβολές.Αυτό σημαίνει οτι για τις περιπτώσεις αυτές, ημερ/νια δεύτερης έναρξης = ημερ/νια πρώτης έναρξης.Δεν ξέρω αν βοήθησα , αλλά εγώ αυτό το λάθος έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και οι περισσότεροι εδώ, είχα και εγώ πρόβλημα κατά τον πρώτο αυτό έλεγχο. Το πρόβλημα ήταν "Δεν ταυτοποιήθηκε ο τόπος εγκατάστασης. Επιβεβαίωση στην Εφορία και διορθωτική υποβολή"

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν κάποιος έχει δηλωμένο στη ΔΟΥ σαν τόπο της έδρας του την π.χ. Θεσσαλονίκη αλλά πλέον ζει στην π.χ. Αθήνα και έτσι δήλωσε σαν τόπο εγκατάστασης την Αθήνα, υπάρχει πρόβλημα ?

2) Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα στο παραπάνω, πρέπει με κάποιο τρόπο να δηλώσει στη ΔΟΥ τον τόπο εγκατάστασης(ο οποίος αφορά μόνο τη συγκεκριμένη δράση ενίσχυσης) ?

3) Αν ισχύει το 2), με ποιο τρόπο δηλώνεις στη ΔΟΥ τον τόπο εγκατάστασης? Γίνεται αυτό να γίνει εξ αποστάσεως π.χ. εγώ ζω Αθήνα και έχω έδρα ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη?

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω ας μου απαντήσει γιατί τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης που δίνουν είναι προφανώς καταβεσμένα και δεν απαντουν ποτε, σε mail που τους έστειλα μου είπαν τις γενικές πληροφορίες που δημοσίευσαν και στη ΔΟΥ οπυ πήρα τηλέφωνο φυσικά δε γνωρίζουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σύμφωνα με την υπάλληλο της ΔΟΥ που ρώτησα, πρώτη έναρξη γίνεται μια φορά και για να υπάρξει δεύτερη πρέπει να "κλείσει" η πρώτη.Οι δικές μας περιπτώσεις(αλλαγή έδρας,αντιστοίχιση ΚΑΔ κ.λ.π.) είναι απλά μεταβολές.Αυτό σημαίνει οτι για τις περιπτώσεις αυτές, ημερ/νια δεύτερης έναρξης = ημερ/νια πρώτης έναρξης.Δεν ξέρω αν βοήθησα , αλλά εγώ αυτό το λάθος έχω κάνει.

 

Εγω που ειχα την ιδια ημερομηνια μου ηρθε email για λαθος!Αν ειναι δυνατον!Πηγα στην εφορια, και στη βεβαιωση μεταβολης εργασιων φαινεται μεταβολη στις 1/12/2008 λογω αντιστοιχισης ΚΑΔ.Τωρα εκανα διορθωτικη υποβολη με αυτη την ημερομηνια.Περιμενω καποιο email τωρα?Πως μπορω να ξερω αν το πετυχα?Μηπως να παιξω καλυτερα κανα λοττο?

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην πάντως συνάδελφοι, πως εμένα μου ήρθε e-mail που επιβεβαίωσε πως τα στοιχεία μου ταυτοποιήθηκαν κανονικά

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η συγκεκριμένη ενημέρωση δεν αποτελεί στοιχείο έγκρισης ή απόρριψης.

 

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας ταυτοποίησης από την ΓΓΠΣ των στοιχείων που δηλώσατε στην αίτηση σας διαπιστώθηκε ότι ταυτοποιείστε ως προς τα κάτωθι στοιχεία:

Αριθμός Φορολογικού Μητρώου, Επώνυμο 1, Επώνυμο 2, Όνομα, Πατρώνυμο, Αστυνομικό Δελτίο Ταυτότητας, Διεύθυνση Έδρας, Διεύθυνση υλοποίησης πρότασης, ημερομηνία τελευταίας έναρξης άσκησης του συγκεκριμένου επαγγέλματος.

 

Δεδομένης της ύπαρξης διορθωτικής υποβολής για τις προτάσεις που αντιμετωπίζουν προβλήματα ταυτοποίησης θα αναμένετε το πέρας αυτής που θα ολοκληρωθεί την 26/2/2010.

 

Στη συνέχεια θα προχωρήσει η δεύτερη και τελική φάση παραδεκτότητας και αξιολόγησης και θα ενημερωθείτε με email και επιστολή για τα τελικά αποτελέσματα.

 

Το λέω ώστε να έχουν υπόψην τους οι συνάδελφοι που δεν τους ήρθε κανένα e-mail ,μήπως πρέπει να κάνουν κάποια ερώτηση.

Εκτός και το δικό μου e-mail κρύβει πίσω από τις λέξεις κάποιο λάθος δικό μου, όλα είναι πιθανά με το σύστημα αυτο!:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.