Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ξέρει κανείς να απαντήσει στα εξής:

 

-Μπορεί να αφαιρεθεί προϊόν από την αρχική πρόταση? (χωρίς να πέσει από το όριο της επιδότησης το σύνολο)

 

-Μπορώ να αλλάξω έδρα μέσα στην ίδια Περιφέρεια αλλά σε διαφορετικό Άξονα πριν την έλευση πενταετίας (από Θεσ/νικη σε Αλεξ/πολη) ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από το πληροφοριακό σύστημα κρατικών ενισχύσεων κατέβασα την απόφασης έγκρισης (pdf) της πρότασής μου στην οποία αναφέρεται:

"...Ο Ε.Φ.Δ. προβαίνει σε πιστοποίηση-έλεγχο του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου του εκάστοτε δικαιούχου της ενίσχυσης, διενεργώντας έναν (1) διοικητικό ή/και έναν (1) επιτόπιο έλεγχο μετά την ολοκλήρωση της υλοποίησης της πρότασης και κατόπιν ηλεκτρονικού αιτήματος του δικαιούχου...."

και λίγες γραμμές πιο κάτω:

"...Ο δικαιούχος δύναται να υποβάλλει αίτημα ελέγχου μόνον μετά το πέρας της περιόδου υλοποίησης και εντός περιόδου ενός (1) μηνός. Ο έλεγχος διενεργείται εντός δύο (2) μηνών από την υποβολή σχετικού ηλεκτρονικού αιτήματος..."

 

Η περίοδος υλοποίησης είναι 16/4 - 16/8 (4 μήνες).

 

Το ερώτημά μου είναι, πότε θα καταβληθεί από την τράπεζα η δημόσια επιχορήγηση??

Αν καταλαβαίνω σωστά εγώ μπορώ να υποβάλλω αίτημα για έλεγχο μετά τις 16/8 (άσχετα αν έχω ολοκληρώσει και εξοφλήσει τις αγορές μου πολύ νωρίτερα), η τράπεζα έχει περιθώριο 2 μήνες να κάνει τον έλεγχο και αφού τον ολοκληρώσει, σε 15 μέρες δίνει τα χρήματα σε επιταγή...

Άρα στην καλύτερη περίπτωση και αν όλα τρέξουν καλά τα χρήματα δεν θα δοθούν πριν το Φθινόπωρο....?

 

Το παραπάνω είναι πολύ σημαντικό να ξεκαθαριστεί ώστε να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε με τους προμηθευτές μας. :confused:

Έχει κανείς κάποια ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά εγώ μπορώ να υποβάλλω αίτημα για έλεγχο μετά τις 16/8 (άσχετα αν έχω ολοκληρώσει και εξοφλήσει τις αγορές μου πολύ νωρίτερα), η τράπεζα έχει περιθώριο 2 μήνες να κάνει τον έλεγχο και αφού τον ολοκληρώσει, σε 15 μέρες δίνει τα χρήματα σε επιταγή...

Άρα στην καλύτερη περίπτωση και αν όλα τρέξουν καλά τα χρήματα δεν θα δοθούν πριν το Φθινόπωρο....?

 

Κι εγώ αυτό κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους συνεννόηση θέλεις να κάνεις με τους προμηθευτές;

 

Τα τιμολόγια πρέπει να φαίνονται εξοφλημένα το αργότερο στις 16/08.

 

Τώρα άμα μπορεί κάποιος προμηθευτής να σου δώσει εξοφλημένο τιμολόγιο, με λεφτά που θα κατατεθούν σε λογαριασμό του σε τράπεζα ή με επιταγή (δηλαδή θα σου τα δώσει πίσω), να πάρεις τα προϊόντα και να τον εξοφλήσεις (πραγματικά) μετά από 3 μήνες...

 

Θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής του ποσού αυτού από προσωπικά κεφάλαια ή αλλιώς με τη "βοήθεια" (σε καταναλωτικό επίπεδο;) του Ε.Φ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα μπορεί κάποιος προμηθευτής να σου δώσει εξοφλημένο τιμολόγιο, με λεφτά που θα κατατεθούν σε λογαριασμό του σε τράπεζα ή με επιταγή (δηλαδή θα σου τα δώσει πίσω), να πάρεις τα προϊόντα και να τον εξοφλήσεις (πραγματικά) μετά από 3 μήνες...

 

Θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής του ποσού αυτού από προσωπικά κεφάλαια ή αλλιώς με τη "βοήθεια" (σε καταναλωτικό επίπεδο;) του Ε.Φ.Δ.

 

Ακριβώς για αυτή τη συνεννόηση μιλάω! Δεν νομίζω οι περισσότεροι (ειδικά από τους νέους συναδέλφους) να έχουν 8 και 9 χιλιάρικα έτσι εύκολα διαθέσιμα....

 

Ο περισσότεροι προμηθευτές δέχονται μία "άτυπη πίστωση" με μία τρίμηνη επιταγή. Βασικά έτσι αγοράζουν και αυτοί από την χοντρική/ εισαγωγείς...

Δηλαδή αγοράζω τα προϊόντα, μου δίνει τα εξοφλητικά τιμολόγια για να πάρω την επιδότηση, και στο ενδιάμεσο αυτός είναι καλυμμένος (έχουμε και ένα κούτελο στην κΕνωνία! :mrgreen:) με την τρίμηνη επιταγή μου ;)

 

Τώρα, το να πάρω δάνειο από την τράπεζα... Δεν έχω καμία όρεξη να πληρώνω στην τράπεζα νταβατζιλίκια για ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα!

 

Επομένως, αν η κατάσταση έχει όπως τα γράφω παραπάνω, με βλέπω να αγοράζω τέλη Ιουλίου/ αρχές Αυγούστου ώστε το διάστημα μεταξύ αγοράς και καταβολής της επιδότησης να είναι το ελάχιστο δυνατό, καθώς αν π.χ προχωρήσω σε αγορές π.χ. το Μάη ακόμη και με 6μηνη πίστωση/επιταγή είμαι κάπως οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολα όσο τα λες...

 

Θα πρέπει να υπάρχει παραστατικό κατάθεσης των χρημάτων. Η επιταγή μπορεί να εκδοθεί με ημερομηνία το πολύ 16.08.2010

 

Τώρα άμα έχεις άκρη σε όλους τους προμηθευτές που δήλωσες...

Να κάνεις την κατάθεση στο όνομα τους, να σου δώσουν τα λεφτά πίσω και να τους δώσεις μία μεταχρονολογημένη επιταγή...

 

Εγώ π.χ. έχω τέτοια άκρη στον 1 από τους 4, που μπορεί να δεχτεί να μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολα όσο τα λες...

 

Θα πρέπει να υπάρχει παραστατικό κατάθεσης των χρημάτων. Η επιταγή μπορεί να εκδοθεί με ημερομηνία το πολύ 16.08.2010

 

Τώρα άμα έχεις άκρη σε όλους τους προμηθευτές που δήλωσες...

Να κάνεις την κατάθεση στο όνομα τους, να σου δώσουν τα λεφτά πίσω και να τους δώσεις μία μεταχρονολογημένη επιταγή...

 

Εγώ π.χ. έχω τέτοια άκρη στον 1 από τους 4, που μπορεί να δεχτεί να μου το κάνει.

 

Εννοείται πως τα παραπάνω γίνονται μόνο με άνθρωπο που τον ξέρεις και υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη!

 

Πήρα για παράδειγμα τηλέφωνο στο ΠΛΑΙΣΙΟ και μου είπαν ότι δέχονται ή επιταγή ημέρας ή κατάθεση στην τράπεζα, το αναμενόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα e-mail στο ΕΣΠΑ για το ποτε θα γίνουν οι ενστάσεις και γιατί σε εμάς δεν εχει τοποθετηθεί το αντίστοιχο pdf στη φόρμα υποβολής.

Και η απάντησή τους:

''Θα λάβετε και εσείες παρόμοιο pdf αρχείο (ταχυδρομικώς) στο οποίο θα αναλύεται ο λόγος απόρριψης σας από το πρόγραμμα.

Την ακριβή ημερομηνία έναρξης υποβολής των ενστάσεων γενικά δεν γνωρίζουμε ακόμη.

Σύμφωνα με την προκήρυξη του προγράμματος οι ενστάσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά εντός αποκλειστικής προθεσμίας 15 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία κοινοποίησης της επιστολής που θα αναλύει τους λόγους απόρριψης.

Helpdesk Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων ΜΟΔ Α.Ε.

http://www.mou.gr

210-7787940

210-7499156''

Link to comment
Share on other sites

Στην Εθνική Τράπεζα παρέλαβαν οι προϊστάμενοι την ενημέρωση για την επιδότηση, λογικά από εβδομάδα θα είναι όλοι εημερωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.