Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Έχω αγοράσει εξοπλισμό αξίας 7000€ και πλήρωσα μετρητά 1200€ και 5800€ με επιταγή. Υπάρχει λέτε πρόβλημα;

Ευχαριστώ

 

Αν οι πληρωμές αντιστοιχούν σε 2 τιμολόγια 1200 και 5800 ευρώ αντίστοιχα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αγοράσει Η/Υ, από αρχές Μαϊου, από την γνωστή εταιρία. Συγκεκριμένα τους είχα ζητήσει να στείλουν τη βεβαίωση αμεταχείριστου εξοπλισμού, αλλά την ξέχασαν. Αυτό συνέβει όμως και με τους άλλους δύο προμηθευτές. Με τη μόνη διαφορά ότι οι άλλοι δύο μου τις έστειλαν πέντε μέρες μετά που τους το ξαναθύμισα.

Η εν λόγω εταιρεία, μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θέλει να μου στείλει τη βεβαίωση. Μέσα σε διάστημα 2 μηνών τους έχω τηλεφωνήσει 3 φορές και κάθε φορά μου απαντούν ότι θα το στείλουν. Αρχικά νόμιζα ότι περιμεναν να αγοράσω και τον εκτυπωτη, επειδή είχα πάρει προσφορά. Αλλά βλέπω ότι για κάποιο λόγο ακολουθούν μια γραμμή σε σχέση με τις βεβαιώσεις (αν ανεφέρεσαι σε αυτή τη βεβαίωση sdim).

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι αν σε ένα τιμολόγιο 7000 € που το έχω πληρώσει 1200 μετρητά και 5800 με επιταγή υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε άμα υπάρχει λόγος να το ψάξουμε vkassi, το τιμολόγιο έχει ημερομηνία έκδοσης προ ή μετά της 01.06.2010;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να φαίνονται 7000€ μέσω τραπέζης.

Καλύτερα να ρωτήσεις τον λογιστή σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα civil 2010 που έχω συμπεριλάβει στην επιδότηση. Είχα βάλει το civil plus και σκεφτόμουν να πάρω τελικά το απλό civil που δεν έχει τη θερμομόνωση η οποία θα αλλάξει απ' ότι έμαθα. Η διαφορά είναι 300 ευρώ. Προβληματίζομαι όμως, μήπως θεωρηθεί αλλαγή με υποδεέστερο πρόγραμμα, που είναι όντως αφου δεν έχει τη θερμομόνωση- αν και θα είναι άχρηστη πλέον, οπότε και δεν γίνει επιλέξιμη η δαπάνη αυτή.

 

Ποια είναι η άποψή σας??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγόρασα ένα στατικό πρόγραμμα 2900Ε αλλά την πληρωμή την έκανα με κατάθεση 1.400Ε σε τραπεζικό λογαριασμό και τα υπόλοιπα μέσω πιστωτικής στo online σύστημα που είχαν στη σελίδα τους.

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς με πιστωτική μέχρι 1500ευρώ χωρίς φπα, οποτε δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Ετσι, γράφει στις διευκρινίσεις τουλάχιστον.

 

 

<<Τρόποι Εξόφλησης για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών

 

Ως προς τους τρόπους εξόφλησης των παραστατικών για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών στα πλαίσια της ΥΑ προκήρυξης για το πρόγραμμα ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών και προκειμένου να υπάρξει εναρμόνιση με το νόμο 3842/2010 (άρθρο 19 §25 και άρθρο 20 §2), αλλά και να προβλεφθεί τυχόν καταστρατήγηση των διατάξεων τόσο του νόμου όσο και της ΥΑ προκήρυξης του προγράμματος επισημαίνεται ότι :

 

Για την πιστοποίηση του οικονομικού αντικειμένου ισχύουν τα ακόλουθα, τα οποία έχουν εφαρμογή από 01/06/2010:

 

*

Παραστατικά για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών μέχρι 1.500 ευρώ (χωρίς Φ.Π.Α.) μπορεί να εξοφλούνται με μετρητά απευθείας στον προμηθευτή.

*

Παραστατικά για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών άνω των 1.500 ευρώ (χωρίς Φ.Π.Α.) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο παραπάνω νόμο.

*

Δεν γίνεται δεκτή η εξόφληση δαπανών με την χρήση επιταγών τρίτων.

*

Χρήση πιστωτικής κάρτας : Για τιμολόγια κάτω των 1.500 € μπορεί να γίνει εξόφληση με πιστωτική κάρτα με δόσεις ή με εφάπαξ αποπληρωμή του ποσού. Προϋπόθεση για να γίνει αποδεκτός αυτός ο τρόπος συνδιαλλαγής είναι να επισυνάπτεται εξοφλητικό του συνόλου της οφειλής της πιστωτικής κάρτας (δηλαδή, σε περίπτωση δόσεων, και του συνόλου των δόσεων που αφορούν το εν λόγω τιμολόγιο) κατά την προσκόμιση όλων των δικαιολογητικών του ελεύθερου επαγγελματία για έλεγχο στον ΕΦΔ στο οποίο εξυπακούεται ότι θα συμπεριλαμβάνεται και το συνολικό ποσό του επιχορηγούμενου τιμολογίου. Π.χ. Πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 5.000 € και υπόλοιπο 3.000 € χρησιμοποιείται για αγορά επιλέξιμου εξοπλισμού 1.000 €. Κατά την προσκόμιση των δικαιολογητικών για έλεγχο πρέπει να έχει εξοφληθεί το σύνολο του υπολοίπου της κάρτας 4.000 € στο οποίο πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και το συνολικό ποσό του επιχορηγούμενου τιμολογίου.

 

Εννοείται ότι πρέπει να αναγράφεται στο τιμολόγιο σαφώς ο τρόπος εξόφλησης με πιστωτική κάρτα (στο τιμολόγιο που προσκομίζεται θα αναγράφεται «Πιστωτική κάρτα» ως τρόπος εξόφλησης). Πρέπει επίσης να προσκομίζεται μαζί και η απόδειξη της κάρτας. Δεν γίνεται δεκτή και δεν νοείται ως εξόφληση του επιχορηγουμένου τιμολογίου η πλήρης μεν εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής κάρτας, χωρίς όμως να έχει προηγουμένως πιστωθεί η αξία του εν λόγω τιμολογίου. (π.χ. προσφορά για πίστωση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα).>>

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.