Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ρε παιδιά που γράφει ότι δεν μπορούμε να πληρώσουμε μετρητοίς τιμολόγια άνω των 1500 Ευρώ ? Δηλαδή από αυτό το κομματάκι που γράφει στις "Τροποποιήσεις φυσικού αντικειμένου της δράσης ενίσχυσης επιστημόνων / ελεύθερων επαγγελματιών" για τις πιστωτικές κάρτες προκύπτει? Κάτι τόσο σημαντικό το έχουν κρύψει εκεί?!:confused:

 

"......

Χρήση πιστωτικής κάρτας για κάλυψη ίδιας συμμετοχής του επενδυτή

Για τιμολόγια κάτω των 1.500 € μπορεί να γίνει εξόφληση με πιστωτική κάρτα με δόσεις ή με εφάπαξ αποπληρωμή του ποσού...... "

 

Και όταν λέμε τιμολόγιο 1500 εννοούμε μαζί με ΦΠΑ ή χωρίς ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικ μην αγχώνεσαι!! Και εγώ το ίδιο άγχος πέρασα αλλά τελικα γίνεται και μετρητοίς! Το γράφει και στις διευκρινίσεις...

 

<<Τρόποι Εξόφλησης για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών

 

Ως προς τους τρόπους εξόφλησης των παραστατικών για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών στα πλαίσια της ΥΑ προκήρυξης για το πρόγραμμα ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών και προκειμένου να υπάρξει εναρμόνιση με το νόμο 3842/2010 (άρθρο 19 §25 και άρθρο 20 §2), αλλά και να προβλεφθεί τυχόν καταστρατήγηση των διατάξεων τόσο του νόμου όσο και της ΥΑ προκήρυξης του προγράμματος επισημαίνεται ότι :

 

Για την πιστοποίηση του οικονομικού αντικειμένου ισχύουν τα ακόλουθα, τα οποία έχουν εφαρμογή από 01/06/2010:

 

Παραστατικά για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών μέχρι 1.500 ευρώ (χωρίς Φ.Π.Α.) μπορεί να εξοφλούνται με μετρητά απευθείας στον προμηθευτή.

 

Παραστατικά για αγορές αγαθών ή λήψη υπηρεσιών άνω των 1.500 ευρώ (χωρίς Φ.Π.Α.) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο παραπάνω νόμο.>>

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά?

 

Δηλαδή εάν έχω κόψει τιμολόγιο μέχρι 1500+ΦΠΑ και το έχω πληρώσει μετρητοίς είμαι καλυμμένος?!!

 

Σε παρακαλώ επιβεβαίωσε το γατί καίγομαι!

 

Και αν μπορείς εξήγησε και το "εννοείται".....

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει χαρτί από τράπεζα Κύπρου με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Προς το τέλος λέει:

 

Σύμφωνα με τον Κ.Β.Σ.:

1. Παραστατικά μέχρι 1,500 (χωρίς ΦΠΑ) μπορεί να εξοφλούνται με μετρητά

2. Παραστατικά από 1,500 (χωρίς ΦΠΑ) μέχρι 15,000 (με ΦΠΑ) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών

3. Παραστατικά πάνω από 15,000 (με ΦΠΑ) εξοφλούνται τμηματικά ή ολικά μόνο μέσω τραπεζικών λογαριασμών ή με δίγραμμη επιταγή

4. Δεν γίνεται δεκτή η εξόφληση με επιταγές τρίτων

 

Ελπίζω να σε κάλυψα...νομίζω ότι τα έχω δει αυτά και στον Κ.Β.Σ....αν θέλεις ρίξτου μια ματιά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυο ερωτήσεις:

1. οτι εξοπλισμό αγοράζουμε πρέπει να συνοδεύεται απο βεβαίωση του προμηθευτή οτι είναι καινούριο και αμεταχείριστο, ή αρκει το τιμολόγιο αγοράς?

2. κάποιος μου είπε οτι η έδρα που έχουμε δηλώσει δεν μπορει να είναι το σπίτι μας και οτι πρέπει να έχει ξεχωριστή είσοδο και κατι τέτοια. ισχύει αυτό?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει τον υπολογιστή από την γνωστή αυσίδα. Δυστυχώς η βεβαίωση πρέπει να παράπεσε στην φορτωτική και εδώ και 2 μήνες μου λένε ότι θα στείλουν νέα βεβαίωση ταχυδρομικά αλλά δεν έχω παραλάβει την νέα βεβαίωση.

 

Μπορώ άνετα να "φτιάξω" μια βεβαίωση αλλά δεν είναι στον χαρακτήρα μου, θέλω μια γνήσια.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.