Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα civil 2010 που έχω συμπεριλάβει στην επιδότηση. Είχα βάλει το civil plus και σκεφτόμουν να πάρω τελικά το απλό civil που δεν έχει τη θερμομόνωση η οποία θα αλλάξει απ' ότι έμαθα. Η διαφορά είναι 300 ευρώ. Προβληματίζομαι όμως, μήπως θεωρηθεί αλλαγή με υποδεέστερο πρόγραμμα, που είναι όντως αφου δεν έχει τη θερμομόνωση- αν και θα είναι άχρηστη πλέον, οπότε και δεν γίνει επιλέξιμη η δαπάνη αυτή.

 

Ποια είναι η άποψή σας??

 

Ευχαριστώ

 

Πρόκειται για αλλαγή λογισμικού, οπότε σύμφωνα με "αυτούς", το νέο πρέπει να έχει τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες με το παλιό. Γνώμη μου μην το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε άμα υπάρχει λόγος να το ψάξουμε vkassi, το τιμολόγιο έχει ημερομηνία έκδοσης προ ή μετά της 01.06.2010;

 

 

 

Το τιμολόγιο έχει πληρωθεί από τον 10/2009, αμέσως μετά την υποβολή της αίτησης επιχορήγησης, γιατί ήταν εξοπλισμός που χρειαζόμουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αλλαγή λογισμικού, οπότε σύμφωνα με "αυτούς", το νέο πρέπει να έχει τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες με το παλιό. Γνώμη μου μην το ρισκάρεις.

 

Ναι αλλά λένε ότι μπορείς να υλοποιήσεις τμήμα της επιχορηγούμενης πρότασης. Το απλό civil δεν είναι τμήμα του civil plus?

 

Και εγώ σκέφτομαι να μην αγοράσω καθόλου τον Η/Υ, και να αφήσω 1-2 modules του Fespa (πχ Fepla και ενισχύσεις), αντικαθιστώντας παράλληλα την τοιχοποία του Fespa με το Fedra (για το οποίο δεν έχω προτιμολόγιο). Θεωρείται ότι δεν είναι σύμφωνο με τις διευκρινήσεις του ΕΣΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Milakis μιλάει για αντικατάσταση λογισμικού και όχι για υλοποίηση τμήματος της πρότασης.

 

Από το κείμενο των τροποποιήσεων:

 

" - Αλλαγή τυποποιημένου λογισμικού αντίστοιχων τουλάχιστον δυνατοτήτων και παρεμφερών προδιαγραφών.

 

- Δεν γίνονται δεκτές τροποποιήσεις φυσικού αντικειμένου στον ίδιο προϋπολογισμό που οδηγούν σε διαφορετικό αποτέλεσμα (πχ αφαίρεση μηχανήματος από την πρόταση για να καλυφθεί η διαφορά από την αύξηση της τιμής κάποιου άλλου μηχανήματος βελτιωμένων προδιαγραφών προκειμένου να μην υπάρξει υπέρβαση του ποσού). "

 

───────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 8 περί άσκοπης παράθεσης. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε τμήμα της πρότασης εννοούν να παραλήψεις κάποιο προιον (πχ. να μην πάρουμε το λαπτοπ, παρά μονο το desktop) και όχι τμήμα του προιόντος. Το δεύτερο αποτελεί αγορά υποδεέστερου εξοπλισμού και δεν καλύπτεται.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με τα τιμολόγια. Αν δεν κάνω λαθος θα πρέπει να καταθέσουμε τα προτότυπα τιμολόγια. Με την εφορία τη γίνεται? Απλές φωτοτυπίες θα πρέπει να έχουμε στο φακελό μας? Γιατι ο λογιστής μου μου είπε ότι πρέπει να πάρω επικυρωμένα αντιγραφα από ολα!...πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

Το τιμολόγιο έχει πληρωθεί από τον 10/2009, αμέσως μετά την υποβολή της αίτησης επιχορήγησης, γιατί ήταν εξοπλισμός που χρειαζόμουν άμεσα.

 

Δεν έχεις πρόβλημα, η ιστορία αυτή με τα 1500€ (μου έχει γεννηθεί η απορία γιατί δεν εμπίπτουν αυτές οι αγορές στην κατηγορία επιτηδευματίας προς επιτηδευματία, δηλαδή 3000€) ξεκινάει από 01.06.2010

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με τα τιμολόγια. Αν δεν κάνω λαθος θα πρέπει να καταθέσουμε τα προτότυπα τιμολόγια. Με την εφορία τη γίνεται? Απλές φωτοτυπίες θα πρέπει να έχουμε στο φακελό μας? Γιατι ο λογιστής μου μου είπε ότι πρέπει να πάρω επικυρωμένα αντιγραφα από ολα!...πακέτο!

 

Σε λογιστή που ρώτησα μου είπε, όταν τους πάω τα τιμολόγια στην τράπεζα να τους τα βγάλω φωτοτυπία και να τους ζητήσω να μου τις θεωρήσουν και να κρατήσουν τις φωτοτυπίες.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν παίρναμε προσφορές, πήρα και εγω μια προσφορά από καταστημα με ηλεκτρονικούς υπολογιστες, η οποία ήταν η εξής (τα ποσά ειναι τυχαία, για την οικονομία της συζήτησης):

α) Υπολογιστής: 900 Ευρώ

β) Οθόνη: 200 Ευρώ

γ) Εκτυπωτής: 300 Ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 1400Ευρώ

 

Καθώς υπέβαλα την ηλεκτρονική μου αίτηση, από παραδρομή (ή ανοησία μου) έκανα το εξής:

 

Δαπάνη 1: Υπολογιστής: 1400Ευρώ

Δαπάνη 2: Οθόνη: 200 Ευρώ

Δαπάνη 3: Εκτυπωτής: 300 Ευρώ

 

ΣΥΝΟΛΟ 1900Ευρώ.

Τωρα τι κάνω? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ πρότασης και προσφοράς?

Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον έμπορο και πάρε μια διορθωμένη προσφορά με την παλιά ημ/νία, η οποία θα συμφωνεί με την υποβολή σου. Αν πάρεις και τον υπολογιστή από αυτόν...φαντάζομαι να μην αρνηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.