Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομπίνα μηχανικών στη Λάρισα.


netmin909

Recommended Posts

Πάντως με τόσο λαστίχωμα στα οικόπεδα και στους αγρούς,

 

θα μπούμε στην Κωνσταντινούπολη και θα ζωντανέψει ο θρύλος του μαρμαρωμένου βασιλιά .

 

Ε ρε γλέντια που θα γίνουν όταν το κτηματολόγιο μπει στις εκτός σχεδίου... 2 Ελλάδες θα βγάλουμε έκταση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε avgoust κατανοώ τους λόγους που μπορεί να έχεις

όμως το θεωρώ πολύ επικίνδυνο να παίρνεις το φάκελο στο γραφείο

ή να λείπει το φύλλο ελέγχου από αυτόν

 

ειδικά σε τέτοιες περιόδους οπόυ τροποποιείται ο ΓΟΚ και φοβούνται πως έχουν κρατηθεί αριθμοί πρωτοκόλλου

 

εάν για οποιοδήποτε λόγο χρειάζεσαι το φύλλο ελέγχου το βγάζεις μια φωτοτυπία

τα υπόλοιπα μπορείς να τα ξαναβρείς

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες myri , δεν το πρότεινα ως πρακτική , ένα σχόλιο έκανα θέλοντας εμμέσως να δείξω το πόσο οι ίδιες οι κρατικές υπηρεσίες φροντίζουν τους φακέλους τους (μας).

 

Στην πρώτη άδεια που έβγαλα στην καριέρα μου , μια προσθήκη , ψάχνουμε με τον ιδιοκτήτη στο παλιό αρχείο της Πολεοδομίας Αθηνών το παμπάλαιο στέλεχος της άδειας του υφισταμένου γνωρίζοντας την χρονιά μόνο κι αυτή στο περίπου. Εχουμε κατεβάσει τους τόμους με τα στελέχη και ψάχνουμε. Σημειωτέον ότι υπήρχαν στελέχη τα οποία τα'χαν σκίσει και τα είχαν βουτήξει.

Κάποια στιγμή το βρίσκουμε , και με τον τόμο ανά χείρας πάμε στον υπάλληλο και του λέμε ότι θέλουμε αντίγραφο :

 

-Κατεβείτε κάτω και βγάλτε φωτοτυπία

- Να αφήσουμε μια ταυτότητα ? (λέει ο ιδιοκτήτης)

-Σώπα αδερφέ , πάρτα βγάλτα και φέρτα !!

 

Με λίγα λόγια άμα γουστάραμε βουτάγαμε όλον τον τόμο και γινόμασταν καπνός .....

 

(βέβαια από τότε έχουν αλλάξει τα πράγματα)

 

 

Ισως θα 'πρεπε κάποια στιγμή να αφήσουμε πίσω τα έντυπα ,φακέλους , σφραγίδες επί σφραγίδων , και να περάσουμε σε ηλεκτρονική υποβολή σχεδίων με cd και αρχεία που θα κλειδώνονται κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δεν το πρότεινα ως πρακτική , ένα σχόλιο έκανα θέλοντας εμμέσως να δείξω το πόσο οι ίδιες οι κρατικές υπηρεσίες φροντίζουν τους φακέλους τους (μας).

το ξέρω, επειδή είναι επίκαιρο και εγώ το σχολίασα

Link to comment
Share on other sites

μα κι εγώ δεν το είπα επικριτικά, απλά ανέφερα πως ό,τι μαιμουδιά γίνεται, γίνεται επειδή η όλη διαδικασία της διεκπεραίωσης είναι μπάχαλο και επαφίεται στον πατριωτισμό των μηχανικών.

 

δεν ζώ στον πλανήτη άρη και ξέρω τι γίνεται με τους φακέλους που είναι αραδιασμένοι χύμα στους διαδρόμους. Το σεντόνι π.χ. εγώ το βγάζω πάντα φωτοτυπία και μάλιστα κάθε τρεις και λίγο, γιατί κάποτε σε μια άδεια στην αργυρούπολη, έκανε φτερά προ τελικής κι ακόμη το ψάχνουμε.

 

Απλά πιστεύω πως κακώς το σύστημα δεν είναι κλειστό (κατάθεση και απάντηση χωρίς εμπλοκή του μηχανικού) γιατί έτσι έχει δημιουργηθεί όλο το κλίμα λαδώματος και πονηριάς. Και έχουν πάρει και θάρρος οι πελάτες και σου ζηταν να βγαλεις την αδεια σε μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε howard_roark οτι με το τελευταίο σου μην. αρχιζουμε κάπως να πλησιάζουμε στο προβλημα. Κάτι πρέπει να αλλάξει και κυρίως και απο μας τος μηχανικούς που μόνοι μας ξεφτιλίζουμε το επάγγελμα όπως αναφέρει κατά καιρούς ο [email protected] και πολλοί άλλοι.

η φημή και η δόξα δεν έρχεται σε 2 λεπτά και ούτε τα μύρια επίσης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , το πρόβλημα κατά την γνώμη μου έγκειται στον τρόπο λειτουργίας των κρατικών υπηρεσιών.

 

Το σύστημα θεωρητικά , και σήμερα κλειστό είναι.

 

Αίτηση για άδεια οικοδομής υποβάλλουμε και η κρατική υπηρεσία υποχρεούται να ελέγξει και να απαντήσει ή να παρατηρήσει.

 

Η διακίνηση φακέλλων από τον μηχανικό και τώρα δεν είναι επιτρεπτή.

 

Ούτε προβλέπεται από πουθενά το στήσιμο στην ουρά για έλεγχο καθώς θεωρητικά πάντα , η κάθε αίτηση πρέπει να ελέγχεται με την σειρά βάσει του αρ. πρωτοκόλλου.

 

Ούτε προβλέπεται από πουθενά το "πάρε τις σφραγίδες και βγες έξω να τα σφραγίσεις και έλα να υπογράψω".

 

Ούτε προβλέπεται από πουθενά το να βάζουμε εμείς την "στρογγυλή" στα σχέδια κατά την παραλαβή.

 

(κι αν εγώ σφραγίσω έτσι στη ζούλα και 5-6 διαφορετικά σχέδια ? )

 

Αν όμως επιχειρήσει κανείς να τα εφαρμόσει αυτά ούτε σε δέκα 9μηνα δεν θα δει άδεια.

 

Οσο για το λάδωμα , και σε θυρίδα να υποβάλλουμε την μελέτη ποιος θα εμποδίσει αυτόν που έχει το κοννέ να ελεγχθεί κατά προτεραιότητα έναντι των υπολοίπων ?

 

Λοιπόν , όπως η σύννομη διεκπεραίωση επαφίεται στην συνείδηση του επαγγελματία μηχανικού , και το λάδωμα επαφίεται στην συνείδηση του υπαλλήλου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

σωστά αυτά που γράφεις αλλά όταν υπάρχει διαμορφωμένο ένα κλίμα λαμογιάς και λαδώματος, το να λέμε πως η σύννομη διεκπεραίωση επαφίεται στη συνείδησή μας πρακτικά είναι σαν να βάζουμε το κεφάλι μας στην άμμο.

 

δηλαδή ή θα παίξουμε το σύστημα για να βγει καμμιά άδεια ή θα το παίζουμε ρομαντικοί και αντίο ζωή.

 

μήπως λοιπόν θέλει αλλαγή το σύστημα και εφαρμογή (η μεγάλη πληγή στο ελλαντα) μπας και μετα από 20 χρόνια βγει καμμιά άδεια χωρίς δωράκια και πηδήματα ουρών και χασομέρι ατελείωτο στις πολεοδομίες?

 

είπε κάτι ο βγενόπουλος πριν λιγο καιρο για σύστημα ανοικτής προσβασης για τις δημόσιες προμήθειες (φυσικα εγινε αβαβα η κουβεντα). Σε πολεοδομία του Λονδίνου που εβγαζα κάποτε άδειες εμπαινες στην ιστοσελίδα της υπηρεσιας και εβλεπες την πρόοδο καθε αδειας. Και οπως καταλαβαινεται δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ πανε ολα ρολοι και με τη σειρα τους, γιατι οταν ολα ειναι ανοικτα, ολα ειναι ελεγχομενα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑχχχχχχχχχχχχχ!

Αυτή η Λάρισα...

Λετε ρε παιδιά μόνο εμείς να έχουμε τόσο "μυαλό"; Λέτε αλλού να μην γίνονται αυτά;

 

Monsieur Roark, εγώ λέω μόνο το εξής: Καθαρές δουλειές... Όσο πιό καθαρές γίνεται...

Προτιμώ να μαλώσω με τον πελάτη...

 

Spy, όχι δεν ήμουν εγώ... Ατιμούτσικο μπας και είσαι εσύ και ρίχνεις στάχτη;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε και στο τεχνικο,εχω καποιες απορίες.

Ενταξει εδω ήταν πλαστογραφηση ωστόσο γενικότερα δεν καταλαβαινω το εξής στην διαδιακασια των αδειων και των ελεγχων:

Η αδεια βγαινει βαση ενος τοπογραφικου που υπογραφει ο μηχανικός με το σχόλιο οτι τα ορια υποδειχθησαν απο τον ιδιοκτήτη.

Εγω και κατα επεκταση ο ελεκτης της πολεοδομίας είμαι υποχρεωμενος να κανω έλεγχο τίτλων ιδιοκτησίας και των περιγραφων των συμβολαίων;

Και οκ, διαβάζω το συμβόλαιο και που με παραπέμπει?? Σε παλιοτερο τοπογραφικο το οποιο επισυναπταται στο συμβόλιαιο. Παω και εκει και παλι βρισκω την δήλωση παλαιότερου μηχανικου (σε ενα συνηθως τραγικό τοπογραφικό από "μηχανικους" διαφόρων επιπέδων εκπαίδευσης) οτι τα ορια υποδείχθησαν παλι απο τον ιδιοκτήτη.

Αρα που ξαναγυρναει το πραγμα, στις δηλώσεις των ιδιοκτητων ότι αυτό "ειναι δικό μου",

"εδω εβοσκε ο παππους μου τα γίδια" κτλ..

Οπου υπάρχουν και παραχωρητήρια είναι λίγο καλύτερα τα πραγματα διοτι τουλάχιστον αναφέρεται ενα νουμερο μ2, αλλα παλι δεν υπαρχει σχεδιο το πολυ ενα σκαρίφημα της κακιας ώρας.

Επομενως που σταματανε οι ευθυνες μου στο να βγάλω μια αδεια που να δειχνει ενα τοπογραφικο με ιδια μ2 με το συμβολαιο ασχετως του πως εχει συνταχθει αυτό και ποσο σωστό ειναι? Και πως το χειριζεσαι όταν εχεις μετρησει ο ιδιος το οικοπεδο και βρισκεις παντα τα +/- απο τα συμβολαια.

Η πολεοδομια στο Περισσο παντως αναγκασε αρχιτεκτονα να ξανακανει ολη την μελετη απο την αρχη συμφωνα με μ2 του παραχωρητηριου και οχι αυτα της "νεότερης καταμέτρησης" και καλα εκανε γιατι μολις αρχίσαμε να κτίζουμε εμφανίστηκαν οι γειτονες που είχαν τις ενστασεις τους για τα ορια και μαζευτηκαμε ουτως η αλλως σε μ2 κοντα σε αυτα του παραχωρητηριου...

 

Y.Γ: Εδω κολλαει τελεια και το βιντεακι που εχω στην υπογραφή μου :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.