Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος αδείας μετά τη λήξη της (αναθεώρηση ή νέα άδεια;)


Recommended Posts

Συνάδελφοι για αναθεώρηση άδειας της οποίας η 1η 4-ετία λήγει τον ερχόμενο Ιούνιο θα πρέπει εφ' όσον ο ιδιοκτήτης δεν φαίνεται να προχωρεί στην κατασκευή να γίνει μελέτη Κ.Εν.Α.Κ; Αν γίνουν έστω και οι εκσκαφές (που λογίζονται φαντάζομαι σαν οικοδομικές εργασίες) "γλιτώνει" τον Κ.Εν.Α.Κ με την προϋπόθεση βέβαια πως θα αποπερατώσει μέσα στην ερχόμενη 4-ετία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι γενικες εννοιες τυπου "οικοδομικες εργασιες" αφηνουν περιθωρια στις πολεοδομιες για διαφορετικες ερμηνειες, μεχρι να γινει μια ερωτηση στο υπεκα και να το δευκρινησει.Παντως για μενα οι εκσκααφες προφανως και ειναι οικοδομικη εργασια.Αν το επιχειρησεις παντως σου ευχομαι καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου συνάδελφε, θα προσπαθήσω να έχω επικοινωνία με το Υ.ΠΕ.Κ.Α για μια πιο επίσημη τοποθέτηση..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Συνάδελφοι για αναθεώρηση άδειας της οποίας η 1η 4-ετία λήγει τον ερχόμενο Ιούνιο θα πρέπει εφ' όσον ο ιδιοκτήτης δεν φαίνεται να προχωρεί στην κατασκευή να γίνει μελέτη Κ.Εν.Α.Κ; Αν γίνουν έστω και οι εκσκαφές (που λογίζονται φαντάζομαι σαν οικοδομικές εργασίες) "γλιτώνει" τον Κ.Εν.Α.Κ με την προϋπόθεση βέβαια πως θα αποπερατώσει μέσα στην ερχόμενη 4-ετία;

 

Καλημέρα! Μου έτυχε ακριβώς η ίδια περίπτωση με τη δικιά σου. Τελικά τι έκβαση είχε?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Manolis gon

Πέρα του ότι πράγματι η εκσκαφή αποτελεί οικοδομική εργασία

αποτελεί και για τον μηχανικό και για τον ιδιοκτήτη ένα πολύ επικίνδυνο στάδιο εργασιών με αστικές και ποινικές ευθύνες (για περίοικους διερχόμενους-διπλανές οικοδομές –κλπ)

Επομένως δεν μπορεί η υπηρεσία να σε καθυστερεί με διευκρινήσεις κλπ

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μπορείς εσύ ή ο ιδιοκτήτης να τους στείλεις εξώδικο και ας αναλάβουν τις ευθύνες τους

Link to comment
Share on other sites

Η σωστές ερωτήσεις που πρέπει να γίνουν στο ΥΠΕΚΑ είναι:

 

1. Σε ποια ακριβώς διάταξη νομου στηρίζεται αυτή η απαίτηση;

 

2. Ειναι νόμιμο να ζητούνται νέες μελέτες για αναθεώρηση άδειας για παράταση ισχύος όταν δεν υπάρχει πλέον μελετητής και καμία ισχύουσα διάταξη δεν προβλέπει κάτι τέτοιο;

 

3. Σε περίπτωση που προσκομισθούν οι απαιτούμενες μελέτες σύμφωνα με την εγκύκλιο (ΜΕΑ δηλαδή και πιθανόν Η/Μ) και διαπιστωθεί ότι δεν μπορεί να βγει το κτίριο κατηγορία Β (λόγω πχ μεγάλων ανοιγμάτων που πρέπει να μικρίνουν) και πρέπει να μελετηθεί εξαρχής το κτίριο και απαιτηθούν νέες εγκρίσεις (πχ ΕΠΑΕ, αρχαιολογίες κλπ) που για κάποιον λόγο δεν δοθούν, ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ για το κεκτημένο δικαίωμα (οικοδόμησης βάσει νόμιμης άδειας) που το στερείται; (Η πολεοδομία που εφαρμόζει την -παράνομη- εγκύκλιο ή ο Υπουργός που την υπογράφει; )

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, βοήθεια σε άλλη μια σπαζοκεφαλιά που μου έτυχε..

 

Έχω πελάτη που το 92 έβγαλε ΟΑ για 1300 τμ ισόγειας οικοδομής αποθηκών..

 

Μέσα στην ισχύ της άδειας (τη πρώτη 4αετία) έριξε μπετά για ένα τμήμα περίπου 800 τμ, όλα καλά και σύμφωνα με την ΟΑ (τα έλεγξα εγώ)

 

Μέχρι τώρα είχε εργοταξιακό (το είχαν ξεχάσει) και τώρα θέλει να κλείσει την άδεια στο τελειωμένο κομμάτι και να ρευματοδοτηθεί κανονικά.

 

ΙΚΑ για τις εργασίες που έκανε στην 4αετία της άδειας έχει, την Ά θεώρηση δεν έχει..

 

Μπορώ να πάω για αναθεώρηση τμήματος της υπ`αριθμόν ___ ΟΑ για παράταση ισχύος, (εφόσον με τεχνική έκθεση - ΙΚΑ - φωτογραφίες αποδεικνύω ότι τα μπετά του τμήματος έπεσαν στην 4αετία) ώστε να ρευματοδοτηθεί το τμήμα που ολοκληρώθηκε;;

 

Μπορώ με τα ΙΚΑ και τεχνική έκθεση και φωτογραφίες να πάω για ρευματοδότηση χωρίς αναθεώρηση;; Αν ναι όμως, δεν θα μου ζητήσουν βεβαίωση ΙΚΑ που θα την πάρω μόνο αν έχει δώσει το σύνολο των ΙΚΑ για το σύνολο των 1300 τμ;

 

Πληρωμές επίβλεψης δεν είχε κάνει, θα χρειαστεί να τις πληρώσει, γιατί αν ναι πάμε και για αλλαγή επιβλέποντως και μπαίνω εγώ.. Αλλα για πια επίβλεψη να πληρωθώ, για αυτή που δεν έκανα;; (το τμήμα του κτίριου έχει τελειώσει) ..

 

Θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια γιατί δεν έχω ξαναπάει για αναθεώρηση και χάνομαι στις υπο-υποπεριπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη με το ικα δεν έχεις πρόβλημα (θά πάρεις βεβαίωση για τμηματική κατασκευή-έχει φασαρία ίσως να ξεχωρίσεις τα αναλογούντα ένσημα στο τελειωμένο με πίνακα 1 και στο σκελετό με πίνακα 3 (επιμετρήσεις κλπ))

και στις αμοιβές έχεις μπερδέματα (πιστεύω ο προηγούμενος μηχανικός να αναλαμβάνει την ευθύνη για το περατωμένο τμήμα και για τον υπόλοιπο σκελετό)

Στο τελειωμένο βγάζεις προυπολ βάση των 800μ2 (με όλες τις μελέτες) –και στο υπόλοιπο μόνο στατικά

Κατόπιν εσύ για τα 500μ2 αναλαμβάνεις ότι μελέτες αντιστοιχούν στο είδος του έργου εκτός από τα στατικά

Link to comment
Share on other sites

...

...

Πληρωμές επίβλεψης δεν είχε κάνει, θα χρειαστεί να τις πληρώσει, γιατί αν ναι πάμε και για αλλαγή επιβλέποντως και μπαίνω εγώ.. Αλλα για πια επίβλεψη να πληρωθώ, για αυτή που δεν έκανα;; (το τμήμα του κτίριου έχει τελειώσει) ..

...

...

Σου απαντώ μόνο σε αυτό το τμήμα της ερώτησης σου.

Αν κάνει αλλαγή επιβλέποντα, θα προηγηθεί αυτοψία της πολεοδομίας για να καταγράψει το στάδιο εργασιών που έχει γίνει.

Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τις αναλογούσες επιβλέψεις στον προηγούμενο επιβλέποντα έως αυτό το συγκεκριμένο στάδιο εργασιών και επίσης απαλλάσσεσαι και εσύ από την ευθύνη για τις όποιες αφανείς εργασίες κακοτεχνίες υπάρχουν (πχ θεμελίωση κλπ)

Εσύ χρεώνεις την αναλογούσα επίβλεψη από εδώ και πέρα με βάση τα ποσοστά που θα έχει πιστοποιήσει η πολεοδομία.

Δηλαδή αν από επίβλεψη στατικών πιστοποιήσει η πολεοδομία 30% σε εσένα θα αναλογεί το υπόλοιπο 70%.

Αρχιτεκτονικά 20% εσύ το υπόλοιπο ή μηχανολογικά 5% κλπ

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις..

 

Για να καταλάβω όμως, τι ζητάω από την πολεοδομία;;

 

"Αίτηση για αναθεώρηση της υπ`αριθμόν __ ΟΑ και αλλαγή επιβλέποντος";;

 

Το ρωτάω επειδή δεν έχει σκοπό να συνεχίσει την οικοδομή, να κλείσει θέλει. Δηλαδή θέλω να "σπάσω" την προηγούμενη άδεια σε 2 κομμάτια, εκ των οποίων το ένα να κλείσει και το άλλο ας χαθεί..

 

Μήπως : "Αναθεώρηση για παράταση ισχύος και περάτωση εργασιών σε τμήμα της υπ`αριμόν __ ΟΑ;;" Υπάρχει καν αυτό; Και ας έρθουν για αυτοψία, δεν μας ενδιαφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.