Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί "εργαλείων" χειρός (κοινώς gagdet)


GeorgeS

Recommended Posts

Ενδιαφέροντα όλα αυτά να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο.

 

Όλα τα πραγματάκια που αναφέρεις GeοrgeS :

 

 

ανοίγει αρχεία .doc .xls (και εκδόσεις 2007) τα οποία μπορείς να επεξεργαστείς και να αποστείλεις με email πίσω (μέσω του quick office)

 

βλέπεις μια χαρά αρχεία pdf.

 

...

 

1. Μέτρηση απόστασης ( ναι ναι καλά ακούτε) εως 20 μέτρα (όχι τόσο μεγάλης ακρίβειας όσο τα laser φυσικά αλλά αρκετά καλά)

http://benkamens.com/rulerphone/

και πειραματικά με υπερήχους (!)

http://labs.laan.com/blog/2009/08/sonar-ruler-iphone-app-measure-with-sound/ (δείτε το video)

 

2. Μέτρηση στάθμης ήχου σε db

 

3. Mέτρηση θερμοκρασίας

 

4. Μέτρηση υψομέτρου

 

5. εφαρμογή για να βλέπεις αρχεία .dxf (την κατέβασα αλλά δεν κατάλαβα καλά πως λειτουργεί)

http://www.cadtouch.com/

 

6. μετατροπή σε αλφάδι (πάρα πολυ αξιόπιστο)

 

7. μετατροπή σε πυξίδα (επίσης)

 

8. μετατροπή σε χάρακα και γωνιόμετρο

 

9. μια εφαρμογή όπου φωτογραφίζεις έναν χώρο (π.χ. ένα δωμάτιο) του ορίζεις αποστάσεις (χειροκίνητα) και το αποστέλεις με email από τον τόπο του έργου.

http://www.sis.si/iphone/my-measures

 

10. Μικροεφαρμογούλες για ηλεκτρολόγους (βασικοί υπολογισμοί κλπ)

 

και πάρα πολλές ακόμα (όπως γραφικές παραστάσεις μαθηματικών συναρτήσεων κλπ) που θέλουν ψάξιμο (πάνω από 300.000 εφαρμογές).

 

Ξέρουμε αν γίνονται και μέσω ένος ipod touch? Γτ δεν με ενδιαφέρει ως κινητό το iphone...;):D

 

YΓ: Δεν είμαι σίγουρος αν το ipod touch έχει camera, ποντάρω στο ότι είναι το κορυφαίο μοντέλο της σειράς και γνωρίζω ότι το ipod nano περιλαμβάνει και video camera...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το ξέρω αυτό διότι και εγώ ουδέποτε είχα σχέση με mac και iphone/ipod. Βέβαια εφαρμογές όπως μέτρηση απόστασης με sonar pulses κλπ δεν είναι πολύ αξιόπιστες και λειτουργούν καλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Το iphone μην ξεχνάς είναι πρωτίστως τηλέφωνο και μετά οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως σε ότι αφορά το iphone, αν και εντυπωσιακό σαν σύστημα (όπως άλλωστε όλα τα mac) σου έχει κάποιους περιορισμούς που δεν οφείλονται στο ότι δεν έχει τις σχετικές δυνατότητες (τις παραέχει) αλλά στην πολιτική της Apple που έχει κλειδώσει κάποια πράγματα.

 

Το iphone είναι για τα γκομενάκια που θέλουν να το παίξουν τρέντυ και τους γιάπηδες. Εργαλείο δουλειάς για την ώρα παραμένει μόνο κάτι με WM (--> κάποιο γρήγορο HTC, γιατί οι άλλοι απλά έσβησαν).

Άπειρες εφαρμογές και προγραμματάκια (πραγματικά χρήσιμα, όχι για εντυπωσιασμό), και το κυριότερο: πληθώρα επιλογών για πακέτα πλοήγησης κάτι που από όσο ξέρω δεν έχει το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες εφαρμογές και προγραμματάκια (πραγματικά χρήσιμα, όχι για εντυπωσιασμό)

 

Aν θες να μας διαφωτίσεις...

 

Σχετικά με πλοήγηση, χωρίς να ξέρω αν υποστηρίζει και την χώρα μας, τσεκάρε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ: http://xda-developers.com/ και εδώ: http://www.ipmart-forum.com/ πληροφορίες και εφαρμογές (για δοκιμή και μόνο) σε windows mobile

Εδώ: www.navimania.gr και εδώ: http://www.gpspassion.com πληροφορίες και συζητήσεις για προγράμματα πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone είναι για τα γκομενάκια που θέλουν να το παίξουν τρέντυ και τους γιάπηδες. Εργαλείο δουλειάς για την ώρα παραμένει μόνο κάτι με WM (--> κάποιο γρήγορο HTC, γιατί οι άλλοι απλά έσβησαν).

Άπειρες εφαρμογές και προγραμματάκια (πραγματικά χρήσιμα, όχι για εντυπωσιασμό), και το κυριότερο: πληθώρα επιλογών για πακέτα πλοήγησης κάτι που από όσο ξέρω δεν έχει το iphone.

 

Καλά ντε. Πέραν από τους παραπάνω αναφερόμενους το έχουν και μερικοί άλλοι που ΔΕΝ ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία όπως ο υποφαινόμενος. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πήρα περισσότερο σαν εργαλείο δουλειάς αλλά μέχρι στιγμής θα συμφωνήσω ότι το HTC είναι μάλλον ελαφρώς πιο επαγγελματικό ως εργαλείο (λόγω εφαρμογών) αλλά όχι τόσο ποιοτικό όσο το iPhone (η οθόνη αφής και η χρηστικότητά της είναι μέρα με τη νύχτα). Αυτό βέβαια έχει να κάνει με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν και γράφονται για το κάθε τηλέφωνο. Το HTC έχει από "μαμά" πιο πολλές τέτοιες εφαρμογές (επαγγελματικές), ενώ για το iPhone τις γράψανε μετά παρά το γεγονός ότι το τελευταίο έχει μακράν τις περισσότερες εφαρμογές απ όλα.

 

Για να ρωτήσω κάτι επειδή ούτε εγώ το ξέρω καλά. Αν έχεις WB μπορείς να φορτώσεις μια οποιαδήποτε εφαρμογή windows στο κινητό σου ? ή είναι εφαρμογές ειδικά γραμμένες για WB (που μου φαίνεται το πιο πιθανό) ? Διότι αν ισχύει το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το θέμα συμβατότητας που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

'Οντας κάτοχος 3 HTC (του 3300, 3600 και τελευταία του απόλυτου κινητού εργαλείου HTC HD με την καλύτερη οθόνη της αγοράς) έχω να πώ τα εξής.

Τα HTC επειδή τρέχουν σε Windows Mobile έχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές από τα i phone.

@GeorgeS οι εφαρμογές πρέπει να είναι σε WM version, αλλιώς προφανώς δεν δουλεύουν. Υπάρχει πληθώρα τέτοιων προγραμμάτων και σίγουρα θα βρείς αυτό που ζητάς. Όμως για παράδειγμα έχω ένα προγραμματάκι που κάνει στατική ανάλυση σε φορέα 2D (καθορίζεις στηρίξεις, ακαμψίες, Section Properties) και αυτό σου βγάζει ροπές, τέμνουσες και όλα τα σχετικά διαγράμματα μετατοπίσεων, deflection κλπ.

 

Τέτοιες εφαρμογές δεν θα βρείς για iphone διότι αυτά τα τηλέφωνα απευθύνονται σε ένα νεανικό κοινό που θέλει περισσότερο να ασχολείται με μουσική και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

 

Για να ρωτήσω κάτι επειδή ούτε εγώ το ξέρω καλά. Αν έχεις WB μπορείς να φορτώσεις μια οποιαδήποτε εφαρμογή windows στο κινητό σου ? ή είναι εφαρμογές ειδικά γραμμένες για WB (που μου φαίνεται το πιο πιθανό) ? Διότι αν ισχύει το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το θέμα συμβατότητας που αναφέρεις.

 

Eγω μιλάω για το εξής απλο.Με μια κινηση να ενωσω με usb το κινητο με το pc να μπορεσω να παρω τα δεδομενα απο το outlook στο κινητο.Αν εγω περασω απο xp και vista στα w7 θα ειμαι και σιγουρος οτι θα συνεχισω να το κανω και μαλιστα με οποιαδήποτε εκδοση office χωρις χρονοβορους πειραματισμους.

Oταν εκανα επιλογη συσκευής δεν μπορούσα να διαλέξω κατι με symbian η android.Αυτονόητη ειναι η αμφιβολη επικοινωνία μεταξύ κινητου και pc σε βάθος 2-3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

έχει κάποιο μέλος εμπειρία χρήσης του HTC DESIRE???διαβάζοντας σχετικά reviews στο διαδύκτιο εντυπωσιαστικα από την πληθώρα θετικών κριτικών, η αλήθεια όμως είναι οτι δεν θα με ενδιέφερε να το αγοράσω αν δεν πρόκειται να μου χρησιμεύσει επαγγελματικά μέσω των applications.

 

σημαντική σημείωση οτι δεν έχει Windows mobile αλλά Android λειτουργικό με ότι αυτό συνεπάγεται..

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον είναι ή iOS ή android.

Στο iphone που έχω, έχει ένα κάρο προγράμματα για Η/Μ.

ΤΑ android λόγω Google θα αποκτήσουν κι αυτά σύντομα τεράστια γκάμα εφαρμογών.

To iphone όμως σαν κινητό και εργαλείο είναι αξεπέραστο.

Το 4 με τις νέες βελτιώσεις (οθόνη, ισχυρό επεξεργαστή, 3- axis γυροσκόπιο) θα πρέπει να περιμένουμε κανά εξάμηνο για να μπορέσουν οι προγραμματιστές να εκμεταλευτούν αυτές τις νέες δυνατότητες. Πιστεύω ότι θα δούμε εφαρμογές που θα μας εκπλήξουν και πάλι

 

Δείτε κι αυτό...

http://www.iphonehellas.gr/20542/autocad-2011-mac-appstore/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+iphonehellas+%28iPhone+Hellas%29

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.