Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

teta δες αυτο που είχα ανεβάσει παλαιότερα:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1738

νομίζω σε καλύπτει απόλυτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά είναι πιο απλό lou, teta όπως τα λες είναι, δεν είναι κάτι περίεργο.

 

Με list στο αντικείμενο είδα τα εξής

 

Block Name: "ντουλάπα 120"

at point, X= 45.0366 Y= 27.5351 Z= 0.0000

X scale factor: 1.0000

Y scale factor: 1.0000

rotation angle: 0

Z scale factor: 1.0000

InsUnits: Meters

Unit conversion: 39.3701

Scale uniformly: Yes

Allow exploding: Yes

 

Λύση: Πατάς b και στο παράθυρο θα επιλέξεις το συγκεκριμένο block από τη λίστα πανω αριστερα. Ξετσεκάρεις το tick στην αντίστοιχη επιλογή και πατάς ΟΚ. Επιβεβαιώνεις το redefine και είσαι ετοιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δουλεύω σε ένα αρχείο συναδέλφου και διαπιστώνω ότι ενώ μου βγάζει σωστές μερικές διαστάσεις, άλλες τις βγάζει τεράστιες, που σημαίνει, κατά την άποψή μου, ότι στα σημεία αυτά μετράει 3d, δηλαδή z.

 

Πώς μπορώ να αποφύγω το σκόπελο και να μετρήσω σωτά τις αποστάσεις και τα εμβαδά;

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

Σε κάθε ευθεία που παρουσίαζε το πρόβλημα, μηδένισα το elevation και κάνω τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ευθύγραμμο τμήμα (ευθυγραμμία), ακολούθει spline (κλωθοειδής) και μέτα κυκλικό τόξο. Θέλω να βρώ,ξεκινώντας από την αρχή του ευθύγραμμου τμήματος, σημεία ανά 40 μέτρα για να τοποθετήσω διατομές. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το κάνω; Το offset φυσικά δεν βοηθάει και δεν γίνεται να κάνω join (και μετά measure) διότι έχω διαφορετικά αντικείμενα...Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν ενωθούν ώστε να συμπεριφέρονται σαν ένα αντικείμενο , πως είναι δυνατόν να γίνει ενιαία αρίθμηση από την αρχή του ευθύγραμμου τμήματος ώς το πέρας του κυκλικού τόξου ; Τι ακριβώς θα αφορά η measure ;

 

Δεν μας γράφεις και μια έκδοση του Autocad χρησιμοποιείς . Δοκίμασε να επιλέξεις και τις τρείς σχεδιαστικές οντότητες όταν σου ζητήσει η measure να δηλώσεις αυτά που θα "μαρκάρει".

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν ενωθούν ώστε να συμπεριφέρονται σαν ένα αντικείμενο , πως είναι δυνατόν να γίνει ενιαία αρίθμηση από την αρχή του ευθύγραμμου τμήματος ώς το πέρας του κυκλικού τόξου ;

Αυτό είναι το προβλημά μου...

Τι ακριβώς θα αφορά η measure ;

Και τις 3 σχεδιαστικές οντότητες οι οποίες πρέπει να είναι σαν μία. Πως γίνεται αυτό; Διαφορετικά η measure δεν τις "μαρκάρει" σαν μία. Join δε γίνεται διότι έχω σχεδιαστικές οντότητες διαφορετικού είδους.

Δεν μας γράφεις και μια έκδοση του Autocad χρησιμοποιείς . Δοκίμασε να επιλέξεις και τις τρείς σχεδιαστικές οντότητες όταν σου ζητήσει η measure να δηλώσεις αυτά που θα "μαρκάρει".

 

AutoCad 2011

 

gvarth ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Edited by surveng
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι ...

 

Έστω ότι έχεις 3 σχεδιαστικές οντότητες που έχουν ένα κοινό σημείο (πέρας προηγούμενου = αρχή επόμενου)

 

Με την χρήση της PEDIT και μετά γράφοντας multiple , επιλέγεις με τη σειρά τα τρία σχεδιαστικά αντικείμενα . Μετά πατάς Enter . Στη συνέχεια πληκτρολογείς J (για JOIN) και αφού καθορίσεις και συντελεστή ευαισθησίας για σχεδιαστικές οντότητες που δεν "ακουμπούν" , με ENTER , προκύπτει μία ενιαία POLYLINE που αποτελείται από τις 3 σχεδιαστικές οντότητες που επέλεξες .

 

Περισσότερα στοιχεία υπάρχουν εδώ.

 

Κοίταξε και το απλουστευμένο παράδειγμα που ενσωματώνω στο συνημμένο.

 

Σχετικά video εποπτικής παρουσίασης της διαδικασίας για σύνδεση απλών γραμμών θα βρείς εδώ.

 

Αν υπάρχει απορία , επανερχόμαστε.

PlinesJoined.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.