Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Επειδή πέσατε πολλοί και δεν σας πρόλαβα .

 

Οι δικηγόροι ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΑΦΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ . 1,5 χρόνο ασκούμενοι , μετά παρά πρωτοδικαις , εμπειρία εξετάσεις και παρ' εφέταις και εμπειρία εξετάσεις και παρ' αρείω πάγω .

Οι λογιστές το ίδιο .

οι καπετανέοι και οι μηχανικοί ΕΝ το ίδιο .

 

Και οι γιατροί μετά την ειδικότητα , στα νοσοκομεία έχουν περιορισμούς .

Τα παλιά χρόνια που ήξερα από τον πατέρα μου (1970) , υπήρχαν βοηθοί , επιμελητές , διευθυντές . Στις κλινικές οι χειρουργοί πήγαιναν οι ίδιοι τον πελάτη , οπότε γιά να τους προτιμήσει θα είχε κάποια εμπειρεία και μην ξεχνάμε ότι γιατρός με τελειωμένη ειδικότητα είναι τουλάχιστον 30 χρονών , αν όχι 35 , έχει κάνει αγροτικό και είναι ήδη 8 χρόνια τουλάχιστον στον εργασιακό χώρο του .

 

Μηχανικάρα 23 ετών που να υπογράφει ξενοδοχείο 5 αστέρων ΔΕΝ υπάρχει αντίστοιχο σε καμμιά αλλη δουλειά , ίσως και σε άλλη χώρα .

 

Τώρα και εγώ είμαι υπέρ της μιάς σχολής με μεταπτυχιακά και εξειδικεύσεις που θα οδηγούν σε διαφορετικά δικαιώματα .

 

Οσο γιά τα περί βαθμών εισαγωγής , εχω πεί να μετράνε τότε διαφορετικά και τα ΕΔ του ΕΜΠ από της Κρήτης γιατί έχει ψηλότερες βάσεις , η να μετράει ο βαθμός εισαγωγής στο Γυμνάσιο ή στο λύκειο γιά όσους τους πρόλαβαν .

 

Δεν είναι λογικό να μπλοκάρεις κάποιον , επειδή έγραψες καλύτερα 1 φορά στη ζωή σου σε κάποιες εξετάσεις κάπου κάποτε . Μπορεί απλά να ήσουν τυχερός .

 

Ας γίνουν ενιαίες οι σχολές , ας μπαίνουν όλοι και ας κόβονται μέσα με αυστηρές εξετάσεις . Αυτό βέβαια δεν το θέλουν τα κόμματα και οι νεολαίες τους γιατί θα χάσουν πελάτες , αλλά ίσως είναι η λύση .

 

Γιά τους σημερινούς επαγγελματίες , νομίζω ότι υπάρχουν λύσεις αντίστοιχες με τις ξένες χώρες . Δεν είμαστε δα και ο περιούσιος λαός .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέω όλοι να μπαίνουν σε μία κλίμακα έργων που μπορούν να αναλαμβάνουν (στο αντικείμενο τους βέβαια) και απλά το άνω όριο να αναβαθμίζεται με βάση την εμπειρία και τα επιπλέον πτυχία. Απλώς η αφετηρία στην κλίμακα να διαφέρει για το καθένα ανάλογα με το πτυχίο του.
Εννοείς ότι στη αφετηρία οι πτυχιούχοι θα μελετάνε μέχρι τετραώροφο (π.χ.) και οι διπλωματούχοι με περισσότερους ορόφους. Όσο αποκτούν εμπειρία θα γίνεται το τετραώροφο, πενταώροφο κλπ. Συμφωνούμε;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό να μπλοκάρεις κάποιον , επειδή έγραψες καλύτερα 1 φορά στη ζωή σου σε κάποιες εξετάσεις κάπου κάποτε . Μπορεί απλά να ήσουν τυχερός.

 

Kάτσε ρε ΒΑS ,

To EMΠ μπορεί να έχει βάση 19 , το ΑΠΘ 18,5 και οι άλλες σχολές γύρω στο 17,5.

Σε καμία περίπτωση δεν έχει μέσο όρο 12.Μηχανικοί είμαστε , πρόκειται για άλλη τάξη μεγέθους.Αυτό αντικατοπτρίζεται και στο επίπεδο σπουδών και στο επίπεδο των φοιτητών.Ισοπέδωση-εξομοίωση δεν πρόκειται να δεχτούμε.

Όχι μόνο οι διπλωματούχοι μηχανικοί αλλά όλη η κοινωνία ξέρει για τη διαφορά επιπέδου.

Δεν είναι μόνο ο βαθμός εισαγωγής αλλά και η δυσκολία αποφοίτησης της σχολής και το επίπεδο των μαθημάτων.

Μη τα μηδενίζεται όλα , γραπτές εξετάσεις είναι δεν είναι Τζόκερ ή στοίχημα για να είναι ζήτημα τύχης.

Έχεις διαβάσει και τα ξέρεις γράφεις , δεν ξέρεις δε γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Είδες stayros που όταν μιλάμε συγκεκριμένα βγαίνει συμπέρασμα;

Είδες που δεν είμαι επιθετικός και βοήθησα για το τελικό συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

@spy1551, αυτό που δεν θέλουμε να ισοπεδώσουμε είναι τις γνώσεις και ικανότητες. Και θα δεχόμουν ακριβώς αυτά που λες εάν ο απόφοιτος Π.Μ. της Βουλγαρίας-Ρουμανίας είχε λιγότερα Ε.Δ. από τα δικά σου

Αλλά βλέπεις αυτός που έγραψε 3,5-4 απέκτησε ξαφνικά επίπεδο γνώσεων του 19 και δεν τελείωσε μια κακή σχολή αλλά το ΜΙΤ.

Ποιός τα έχει ισοπεδώσει όλα ?? μήπως εσείς οι ίδιοι τα έχετε αποδεχτεί σε χείριστο βαθμό και σας φταίνε μόνο οι απόφοιτοι των ΤΕΙ??

Επιτέλους αποδεχτείτε πρώτα την αδικία που σας σερβίρει τόσα χρόνια το ΤΕΕ και μετά μιλήστε για την δική μας ισοπέδωση. Να είστε δίκαιοι και να μην τα βλέπετε μονόπλευρα

Link to comment
Share on other sites

fraafr

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Μερικοί απόφοιτοι από Βουλγαρία κτλ έχουν γράψει πολύ χειρότερα από εσάς.Αυτό συμβαίνει όμως και στους γιατρούς.

Επίσης κατάφορη αδικία είναι που από την μία το ΤΕΕ δε σας κάνει μέλη του και από την άλλη σας αναγκάζει να πληρώσετε εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Αλλά μην μας αδικείτε για να αντισταθμίσετε τις δικές σας αδικίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αποφάσισα...

Θα βρώ μια σφραγίδα θα δίνω κάποιο ποσό στον κομιστή της σφραγίδας και εγώ θα τα έχω μαύρα!!!

Ρε παιδιά, αφού δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε, και ο καθένας λέει τα δικά του απο την δική του σκοπιά, τουλάχιστον οι μεν μην ισοπεδώνουν τους άλλους...

 

Όσον αφορά κάποια post που αναφέρουν ότι οι υπομηχανικοί και οι απόφοιτοι του μικρού πολυτεχνείου είναι καλύτεροι απο τα ΤΕΙ, και οτι επίσης οι των ΤΕΙ να είναι "εφαρμοστές" τι να πώ..... Με το να έχω όριο στην εφαρμογή (γιατί οταν πάω να εφαρμόσω μια εφαρμογή θέρμανσης με ανω των 160.000 και δεν μπορώ τότε τι να πώ!!!) Ουτε "εφαρμοστής δεν μπορω να γίνω".

Και σαν παρακαλώ να μην πιάνουμε τους γιατρούς ούτε να κάνουμε συγκρίσεις με ανόμοια πράγματα!!

Αυτά.. Καλή συνέχεια στους διπλωματούχους και σε εμάς τους "εφαρμοστές".

 

Επίσης και γι αυτό με τοις αμοιβές...Μήπως θα πρέπει να μας επιστραφούν?? Γιατί οι "εφαρμοστές" να πληρώνουμε ΤΕΕ??????????

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν μιλάμε συγκεκριμένα δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε.

Η πρόταση του stayros είναι συγκεκριμένη. Συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.