Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Οι γιατροι και οι δικηγοροι παιρνουν επαγγελματικα δικαιωματα 1 φορα. Δεν παει με την εμπειρια.

 

Κοίτα πες πες το άσπρο μαύρο δε γίνετε. Εγώ παραπάνω έγραψα για τις βαθμίδες των γιατρών και πως αναλαμβάνουν ασθενείς, ο bas έγραψε για τις βαθμίδες των δικηγόρων. Αν νομίζεις πως με το που πάρεις το πτυχίο Νομικής γίνεσε δικηγόρος πάρα αρείο πάγο ή όπως αλλιώς λέγεται, είσαι γελασμένος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως τα λες το άσπρο μαύρο δε γίνεται. Ο Νόμος και κανένας εσωτερικός κανονισμός νοσοκομείου δεν απαγορεύει σε οποιοδήποτε χειρούργο οποιασδήποτε εμπειρίας να κάνει οποιασδήποτε δυσκολίας επέμβαση. Είθισται οι δύσκολες να γίνονται από τους πιο έμπειρους, το ίδιο ακριβώς δικαίωμα όμως έχει και ένας χειρούργος που τελείωσε μόλις την ειδικότητα. Επίσης ο γιατρός δε συνταγογραφεί με βάση τα χρόνια εμπειρίας του ούτε και υπάρχουν εξετάσεις ασθενών αλλά και διαγνώσεις εξετάσεων που να απαγορεύεται από το Νόμο να πραγματοποιήσει ο γιατρός μόλις πάρει την ειδικότητά του. Τα περί ιεραρχίας (επιμελητές α',β' κλπ.) δεν σχετίζονται με τα επαγγελματικά δικαιώματα των γιατρών.

Link to comment
Share on other sites

Tα επιχειρήματα σου Σταύρο είναι μια καλή βάση για διάλογο.

Αν καταλάβα καλά.

Λες απλά , δεν ξεκινάμε και οι δύο από την ίδια βάση αλλά με βάση την εμπειρία μπορούμε να εξελιχτούμε.

Αυτό που λες ισχύει και τώρα σε μερικές κατηγορίες έργων.

Π.χ. έργα οδοποιίας στα ιδιωτικά δεν υπάρχουν.Το πολύ σε ένα ιδιωτικό έργο να κάνεις ασφαλτόστρωση στον περιβάλλοντα χώρο.

Επίσης μελέτη δικτύου ύδρευσης ή αποχετευτικού δικτύου ενός οικισμού κάνεις μόνο στα δημόσια.Στην αρχή ξεκινάς από μία απλή πολυκατοικία ή από ένα βιοτεχνικό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 και choutos όπως τα λέτε είναι. Οτι και να γίνει πάντως με τα διακαιώματα εμπιστεύομαι την κοινωνία και πιστεύω και τώρα ότι έχει κατατάξει διπλωματούχους και πτυχιούχους εκεί που πρέπει, κανείς δεν εμπιστεύεται σοβαρές και δύσκολες μελέτες σε πτυχιούχους, είναι γεγονός και το βλέπω καθημερινά

Link to comment
Share on other sites

@engineer_thess

 

Και ο απόφοιτος διπλωματούχος μηχανικός δεν μπορεί να βγάλει ΜΕΚ Δ' Τάξης αν δεν περάσουν τουλάχιστον 11 έτη από την εγγραφή του στο ΤΕΕ και δεν καταθέτει κάθε τριετία πιστοποιητικά εμπειρίας από έργα συγκεκριμένου προϋπολογισμού και για κάθε κατηγορία έργων.

 

Απάντησα στο ερώτημα του BAS και ανέφερα έναν επιστημονικό κλάδο που οι απόφοιτοι ΑΕΙ δεν έχουν απεριόριστα διακαιώματα από την πρώτη μέρα που λαμβάνουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος επειδή ρώτησε σε ποιον επιστημονικό κλάδο συμβαίνει αυτό.

 

Σημείωσε ότι ο περιορισμός στα επαγγελματικά διακαιώματα ισχύει και για τις δουλειές που κάνουν με ιδιώτες.

 

Επίσης στο μελετητικό πτυχίο των οικονομολόγων υπάρχει αντίστοιχη διαβάθμιση και εξέλιξη όπως και στα μελετητικά και εργοληπτικά πτυχία των μηχανικών.

(καθώς και για να γίνεις ορκωτός λογιστής ή ελεγκτής)

 

Για να μην νομίζεις ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα οικονομολόγων λογιστών ΑΕΙ που αφορούν δουλειές με ιδιώτες από την πρώτη μέρα είναι απεριόριστα.

 

(όσον αφορά το μελετητικό ισχύει κάτι αντίστοιχο μεταξύ μηχανικών και οικονομολόγων αφού θέλεις να κάνεις σύγκριση)

Link to comment
Share on other sites

nikoskourtis στο ξαναέγραψα . Πάρε ένα νεαρό δικηγόρο να σε εκπροσωπήσει σε Εφετείο . Απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ .

Κανονικά δεν θέλω να ανακατεύομαι σε τέτοιες συζητήσεις , αλλά οι νοσηλευτές ΠΕ και ΤΕ κάνουν την ίδια δουλειά έχουν παρόμοια χρόνια σπουδών και δικαιώματα . Οι γιατροί κάνουν άλλη δουλειά . Οπως και οι οδοντογιατροί με 5 χρόνια σπουδών δεν γίνονται γιατροί .

 

spy1551 Απομόνωσες μιά φράση από όλο το ποστ μου και έβγαλες λάθος συμπέρασμα . Εγώ ποτέ δεν απαξίωσα τον κόπο την μελέτη και τις σπουδές κανενός . Δεν δέχομαι βέβαια να απαξιώνουν και τις δικές μου .

Είχα ετοιμάσει να σου δείξω κάποια στοιχεία γιά αυτά που είπες στο προηγούμενο σου πόστ , αλλά αυτά που είπες στο τελευταίο σου ξεπερνάνε κάθε όριο σπέκουλας .

 

Είπες λοιπόν :

Και όχι, οι παλιοί καθηγητές των ΤΕΙ όχι απλά δεν είχαν 2 διδακτορικά αλλά ούτε καν δίπλωμα μηχανικού.Μπορούσες να γίνεις καθηγητής στα ΤΕΙ με το απλό πτυχίο του εργοδηγού.

Επειδή λοιπόν εγώ είμαι από κατεε και όχι τει θα σου πω ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές και οι επίκουροι καθηγητές , είχαν δίπλωμα πολυτεχνείου η πανεπιστημίου και σημαντική εργασιακή εμπειρία και πολλοί είχαν μεταπτυχιακό τίτλο . Δεν είχαν πολλοί βέβαια διδακτορικά , αλλά υπήρχαν και αρκετοί τέτοιοι κυρίως στα γενικά μαθήματα . Καθήκοντα βοηθών εργαστηρίων είχαν πτυχιούχοι των σχολών αυτών . Εργοδηγοί ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ στο διδακτικό προσωπικό . Ισως στο τεχνικό , όπως άλλωστε και στο πολυτεχνείο .

 

Να σημειώσω και κάτι άλλο . Την δεκαετία του 70 λίγοι μηχανικοί έκαναν μεταπτυχιακά και ακόμα λιγότεροι διδακτορικά , μιά και είχε πολλή δουλειά στην "πιάτσα" .

 

Σε άλλο σημείο λές :

 

Η επιστήμη του μηχανικού δεν είναι η επιστήμη του 12 , τώρα αν κάποιοι σας έταξαν λαγούς με πετραχείλια είναι άλλο θέμα.

Δε ξέρω τι γίνεται με τους ηλεκτρολόγους και τους μηχανολόγους αλλά στο αντικείμενο μου δε νομίζω ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν την επάρκεια να κάνουν στατικές μελέτες με αντισεισμικό.

 

Αφού σου πώ ότι αντισεισμικό , διδάχθηκα και εφάρμοσα και εγώ , θα σου δείξω τους βαθμούς εισαγωγής πρώτου και τελευταίου των 4 σχολών Δομικών εργων του 2009 . Εχουμε λοιπόν :

 

Πειραιάς 17695 - 15663

Ηράκλειο 16970 - 10969

Σέρρες 16804 - 10690 και της πρωτοεμφανιζόμενης και σχετικά άγνωστης στα

Τρίκαλα 17886 - 9664 και της

ΑΣΠΑΙΤΕ Δομικών 17805 - 14302

 

Οπως βλέπεις λοιπόν παρ' όλη την έλλειψη ΕΔ , στις σχολές της Αθήνας το 12 που λες δεν ισχύει . Γιά την επαρχία η μεγάλη διαφορά δείχνει ότι πέρα από τους συνειδητοποιημένους , δεν υπάρχει μεγάλη διάθεση γιά πολλούς να ξοδέψουν 15000 € το χρόνο στην Ελληνική επαρχία , αλλά τα ξοδεύουν στο πανεπιστήμιο τρέχα - γύρευε της βουλγαροαγγλίας και στην σίγουρη εγγραφή στο ΤΕΕ . Ετσι μένουν κενές θέσεις οι οποίες γεμίζουν από τουρίστες , που δεν θα αποφοιτήσουν ποτέ .

 

Υπάρχουν σχετικές στατιστικές γιά αυτό .

 

Θα σου πω και γιά κάποιες πολυτεχνικές σχολές με πληρη δικαιώματα .

Επιστήμης και τεχνολογίας υλικών

Κρήτης 15100 - 11155

Πατρας 14676 - 11560

Ιωάννινα 15980 - 12020

 

και άλλες σχολές επαρχίας έχουν τις ίδιες βάσεις .

 

Τι σημαίνει αυτό . Το απλούστερο ΕΔ , η σίγουρη δουλειά υψηλές βάσεις .

Και το πιό τρανό παράδειγμα , οι δάσκαλοι -τελευταία σχολή στην εποχή μου- και οι αστυφύλακες -αδιανόητο στην εποχή μου - .

 

Οι προτάσεις αρκετών από εδώ κινούνται σε λογικές απεγκλωβισμού και βελτίωσης γιά όλους . Υπάρχουν βέβαια και οι "θύρες" ένθεν κακείθεν , που δυστυχώς αναπαράγουν την αντιπαλότητα .

 

Ελπίζω να βρεθεί τρόπος να βελτιωθούν τα πράγματα γιά όλους μας , ιδιαίτερα γιά τους νεότερους .

Link to comment
Share on other sites

nikoskourtis στο ξαναέγραψα . Πάρε ένα νεαρό δικηγόρο να σε εκπροσωπήσει σε Εφετείο . Απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ .

Κανονικά δεν θέλω να ανακατεύομαι σε τέτοιες συζητήσεις , αλλά οι νοσηλευτές ΠΕ και ΤΕ κάνουν την ίδια δουλειά έχουν παρόμοια χρόνια σπουδών και δικαιώματα . Οι γιατροί κάνουν άλλη δουλειά . Οπως και οι οδοντογιατροί με 5 χρόνια σπουδών δεν γίνονται γιατροί .

 

 

Αν και το παραξηλώσαμε με τους γιατρούς οι νοσηλευτές ΠΕ και ΤΕ έχουν παρόμοια χρόνια σπουδών και παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών και κατ' επέκταση παρόμοια δικαιώματα. Και επειδή σε χάνω λίγο αν στο παράδειγμά σου απ' ότι καταλαβαίνω οι διπλωματούχοι μηχανικοί είναι οι νοσηλευτές ΠΕ και οι πτυχιούχοι οι νοσηλευτές ΤΕ τότε οι γιατροί ποιοί είναι? Οι μηχανικοί της NASA?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τα προσχεδια της κυβερνησης ΠΑΣΟΚ αναρωτιεμαι.... ενας αποφοιτος Εργων Υποδομης με αυτα τα δικαιωματα με τι ασχολειται οταν τελειωσει τη σχολη του?

Αφου τοπογραφικα δε θα μπορει να κανει..... μελετες ιδιωτικων δρομων δεν προκειται να βρει...... δημοσιου ας γελασω...... τι κανει?

Περιμενει 3 χρονια στο σπιτι μεχρι να παρει το νομαρχιακο για να κανει καμια κατασκευη δημοσιου μαλλον....!!!

Ωραια, και ο πατερας θα του λεει και μπραβο για τις σπουδες του....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα προσχέδια της προηγούμενης κυβέρνησης αφού τα υπογράφουν οι προηγούμενοι????

Έχει δηλαδή το κράτος μας διάρκεια και συνέχεια????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.